Kdo je to?
Kdo byl Jan Janský? Životopis Jan Janský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Jan Janský

Kdo byl Jan Janský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Jan Janský byl český lékař, psychiatr a neurolog.
Vystudoval medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě a po studiích se vydal na dráhu psychiatra. V oboru psychiatrie a neurologie působil po celý život, stal se i soudním znalcem. Profesorem psychiatrie byl jmenován ještě před začátkem první světové války, již z části strávil na frontě jako lékař.
Během jeho výzkumu psychických poruch se mu podařilo u svých pacientů odhalit existenci čtyř krevních skupin. Tomuto výzkumu se však nadále nevěnoval, protože nesouvisel s jeho zaměřením na obor psychiatrie. Ve stejné době jako Janský se výzkumu v oblasti krevních skupin věnovali i další vědci, před ním tento objev učinil Rakušan Landsteiner, který však objevil narozdíl od Janského pouze tři skupiny.
Byl švagrem známého československého politika Aloise Rašína.
V roce 1953 byl natočen film Tajemství krve zabývající se Janského příběhem.Kdo byl Jan Janský? Životopis Jan Janský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Jan Janský

Národnost: česká
Datum narození: 3. dubna 1873
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 8. září 1921

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Janský se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Úřednická vláda? Znáte pojem Fata morgana? Vzpomněli byste si na význam slova Bitcoin? Vzpomenete si na definici slova Power bank?

Klíčová slova: kdy se narodil Jan Janský?, Kdy zemřel Jan Janský, vysvětlení, osobnosti, místo narození, wikipedie, datum úmrtí, lexikon, věda, narození, národnost, národnost, život, Jan Janský, nežijící, kdo to je

Pojem Jan Janský je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat videa s názvem Jan Janský na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Janský ve Wikimedia Commons

Najít slovo Jan Janský ve Wikislovníku

Hledat pojem Jan Janský na Google.cz

Zkusit najít slovo Jan Janský ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Janský například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Jan Janský? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Jan Janský? Kdy se narodil Jan Janský? Kde se narodil Jan Janský? Kdy zemřel Jan Janský? Jan Janský je v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Jan Janský dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Janský i v jiné kategorii než je věda.