Kdo je to?
Kdo byl Josef Václav Sládek? Životopis Josef Václav Sládek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Václav Sládek

Kdo byl Josef Václav Sládek? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Václav Sládek byl český básník, překladatel (zejména Shakespeara), literární kritik a publicista, představitel lumírovců, zakladatel moderní české poezie.
Josef se narodil do rodiny stavebního mistra (původně zedníka) jako prvorozený syn. Jeho mladší bratr Václav Sládek se stal později klasickým filologem a je autorem Dějin řecké literatury. Obecnou školu vychodil Josef v místě bydliště, potom studoval na různých gymnáziích v Praze (piaristické, Akademické), kde se seznámil s významnými osobnostmi tehdejšího života - např. s hrabětem Kounicem, nebo s Františkem Čelakovským. Po maturitě začal studovat matematiku a fyziku, později přírodopis, ovšem rodiče by byli raději, kdyby se stal knězem. Pro existenciální důvody a také z obavy z perzekucí kvůli protirakouskému postoji se vydal přes Brémy a Kostnici do Ameriky, kde strávil 2 roky (finanční podporu dostal od hraběte Kounice. V Americe se živil různě - jako lovec, dělník u železnice, ale také učil na krajanské škole. Po návratu do Čech byl již lidsky i názorově vyzrálou osobností a o své cestě přednášel na různých institucích. V roce 1973 se stal učitelem angličtiny a zároveň převzal vedení časopisu Lumír. Stal se tak finančně zajištěným a mohl si konečně vzít svou dlouholetou přítelkyni E. Nedvídkovou. Manželství však netrvalo dlouho, neboť žena zemřela při prvním porodu hned o rok později. Sládek se z této životní tragédie dlouho vzpamatovával. Navázal mnohá přátelství s básníky a spisovateli, například s Juliem Zeyerem podnikl cestu do Skandinávie. Sám se stal představitelem lumírovců, i když tím vlastně vystupoval proti svému původnímu zaměření mezi ruchovci. Kromě toho velmi ostře vystupoval proti mladé, nastupující generaci básníků, mezi něž patřili např. A. Procházka nebo Jiří Karásek ze Lvovic. Poté se u něj také projevila míšní choroba, která mu často znemožňovala pracovat. V novinách jej zastupoval B. Frida, jehož sestru si Sládek vzal na ženu a měli spolu jedinou dceru - Helenu. Byla ve své době také básnířkou. Když v roce 1883 vznikla česká univerzita, Sládek zde získal místo profesora. Únava a nemoc jej však vedly k tomu, že se vzdal jak redigování Lumíra, tak později i učení na univerzitě. Poslední roky svého života trávil v rodném Zbirohu, upoután na kolečkové křeslo. Pohřben je na Vyšehradě.
První sbírky Sládkovy se ještě dají charakterizovat jako ruchovské: Básně, Jiskra na moři. Najdeme v nich básně trpké, ale i radikálně protirakousky zaměřené. Další básnické sbírky Světlou stopou, Na prahu ráje jsou spíše o reflexích o životě i Bohu, což je téma, ke kterému se Sládek často vracel. Ze života a Sluncem a stínem jsou intimní verše, které se tak trochu podobají veršům Hálkovým. Selské písně a české znělky je sbírka vzniklá na přelomu 80. a 90. let, kdy Sládek hojně vyzdvihuje českou minulost, ze které bychom se mohli poučit i dnes. Kromě poezie pro dospělé se Sládek věnoval i tvorbě pro děti a sbírkami Zlatý máj, Skřivánčí písně a Zvony a zvonky v podstatě českou poezii pro děti založil. Fejetony a drobné prózy z jeho pobytu v Americe jsou shrnuty do knihy Americké obrázky a jiná próza. Z překladů Sládka je nejvíce oceňován překlad W. Shakespeara, protože přeložil sám téměř celé jeho dílo (původně mu měli pomáhat ještě Eliška Krásnohorská a J. Vrchlický). Rozsahem a krásou svých veršů patří J. V. Sládek k našim nejvýznamnějším básníkům vůbec.Kdo byl Josef Václav Sládek? Životopis Josef Václav Sládek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Josef Václav Sládek

Národnost: česká
Datum narození: 27. 10. 1845
Místo narození: Zbiroh
Datum úmrtí: 28. 6. 1912

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Václav Sládek? Potom se podělte s kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to XML? Znáte pojem Povinné ručení? Vzpomněli byste si na význam slova Denuklearizace? Vzpomenete si na definici slova Piperin?

Klíčová slova: národnost, kde se narodil Josef Václav Sládek?, wiki, Josef Václav Sládek, osobnosti, datum úmrtí, osobnost, kdo to je, biografie, literatura, národnost, datum narození, kdo je Josef Václav Sládek?, narození, wikipedie, popis

Pojem Josef Václav Sládek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Václav Sládek ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Josef Václav Sládek ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Josef Václav Sládek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Josef Václav Sládek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Josef Václav Sládek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Václav Sládek například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Václav Sládek

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Josef Václav Sládek? Kdy se narodil Josef Václav Sládek? Kde se narodil Josef Václav Sládek? Kdy zemřel Josef Václav Sládek? Josef Václav Sládek se nachází v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Josef Václav Sládek např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Václav Sládek i v jiné kategorii než je literatura.