Kdo je to?
Kdo byl Jan Zábrana? Životopis Jan Zábrana, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Jan Zábrana?

Kdo byl Jan Zábrana? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Zábrana byl český spisovatel a překladatel. Publikoval zejména básně a ve spolupráci s Josefem Škvoreckým napsal několik známých detektivek. Během normalizace nesměl publikovat a věnoval se především překladatelské činnosti. Díky výjimečnému jazykovému nadání dokázal knihy překládat s neobvyklým citem a zařadil se tak mezi nejlepší české překladatele.
Jan Zábrana se narodil v roce 1931 v obci Herálec nedaleko Havlíčkova Brodu. V padesátých letech byli jeho rodiče perzekuováni komunistickým režimem, nejprve byla odsouzena matka, o dva roky později i otec. Zábrana úspěšně složil maturitu na gymnáziu, ale kvůli rodičům nemohl studovat na filosofické fakultě. Absolvoval několik semestrů na Katolické fakultě v Praze, ale i toto studium mu později bylo zakázáno. Poté se musel živit jako pomocný dělník. Během práce ale pokračoval v samostatném studiu ruštiny a angličtiny. Od roku 1954 se díky tomu mohl živit jako překladatel na volné noze. Úlevu mu přinesla amnestie v roce 1960, během níž byli jeho rodiče propuštěni z vězení, a on mohl v časopisech publikovat vlastní básnickou tvorbu. O tři roky později se oženil a narodila se mu dcera.
Jeho první sbírka básní Utkvělé černé ikony vyšla v roce 1965. Publikoval do roku 1969, poté mu byla další publikační činnost opět zakázána. Zábrana se nadále věnoval překladům, ale začal se propadat do těžkých depresí. Díky svému jazykovému citu a básnickému nadání se zařadil mezi nejlepší překladatele tehdejší doby. Zaměřoval se na ruskou, anglickou a americkou prózu a poezii. Před zákazem činnosti se podílel také na psaní detektivek ve spolupráci s Josefem Škvoreckým, napsal knihu pro děti a několik esejí. Většina jeho básnického díla byla vydána až po revoluci, Zábrana však zemřel na rakovinu v roce 1984 a této chvíle se tedy nedočkal.
Jan Zábrana si celý život vedl deníky zachycující jeho myšlenky a názory, ale i svědectví o tehdejší době. Ty byly v roce 1992 vydány pod názvem Celý život a toto jedinečné dílo získalo několik ocenění a velmi příznivé přijetí od veřejnosti i kritiky.Kdo byl Jan Zábrana? Životopis Jan Zábrana, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Jan Zábrana

Národnost: česká
Datum narození: 4.6.1931
Místo narození: Herálec u Havlíčkova Brodu, Česká republika
Datum úmrtí: 3.9.1984

Tento text (Jan Zábrana) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Databáze? Znáte definici termínu Inkscape? Vzpomněli byste si na význam slova Komunitní přenos? Pamatujete si definici pojmu Skoba?

Klíčová slova: zajímavosti, kde se narodil Jan Zábrana?, národnost, místo narození, popis, wiki, datum narození, literatura, informace, wikipedie, osobnosti, kdo je Jan Zábrana?, lexikon, nežijící, kdo to je, literatura

Pojem Jan Zábrana je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít heslo Jan Zábrana na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Jan Zábrana na Google.cz

Hledat frázi Jan Zábrana ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Jan Zábrana ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jan Zábrana na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Zábrana například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je Jan Zábrana? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Jan Zábrana? Kdy se narodil Jan Zábrana? Kde se narodil Jan Zábrana? Kdy zemřel Jan Zábrana? Jan Zábrana se nachází v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Zábrana dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Zábrana i v jiné kategorii než je literatura.