Kdo je to?
Kdo byl Jan Zábrana? Životopis Jan Zábrana, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Zábrana

Kdo byl Jan Zábrana? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jan Zábrana byl český spisovatel a překladatel. Publikoval zejména básně a ve spolupráci s Josefem Škvoreckým napsal několik známých detektivek. Během normalizace nesměl publikovat a věnoval se především překladatelské činnosti. Díky výjimečnému jazykovému nadání dokázal knihy překládat s neobvyklým citem a zařadil se tak mezi nejlepší české překladatele.
Jan Zábrana se narodil v roce 1931 v obci Herálec nedaleko Havlíčkova Brodu. V padesátých letech byli jeho rodiče perzekuováni komunistickým režimem, nejprve byla odsouzena matka, o dva roky později i otec. Zábrana úspěšně složil maturitu na gymnáziu, ale kvůli rodičům nemohl studovat na filosofické fakultě. Absolvoval několik semestrů na Katolické fakultě v Praze, ale i toto studium mu později bylo zakázáno. Poté se musel živit jako pomocný dělník. Během práce ale pokračoval v samostatném studiu ruštiny a angličtiny. Od roku 1954 se díky tomu mohl živit jako překladatel na volné noze. Úlevu mu přinesla amnestie v roce 1960, během níž byli jeho rodiče propuštěni z vězení, a on mohl v časopisech publikovat vlastní básnickou tvorbu. O tři roky později se oženil a narodila se mu dcera.
Jeho první sbírka básní Utkvělé černé ikony vyšla v roce 1965. Publikoval do roku 1969, poté mu byla další publikační činnost opět zakázána. Zábrana se nadále věnoval překladům, ale začal se propadat do těžkých depresí. Díky svému jazykovému citu a básnickému nadání se zařadil mezi nejlepší překladatele tehdejší doby. Zaměřoval se na ruskou, anglickou a americkou prózu a poezii. Před zákazem činnosti se podílel také na psaní detektivek ve spolupráci s Josefem Škvoreckým, napsal knihu pro děti a několik esejí. Většina jeho básnického díla byla vydána až po revoluci, Zábrana však zemřel na rakovinu v roce 1984 a této chvíle se tedy nedočkal.
Jan Zábrana si celý život vedl deníky zachycující jeho myšlenky a názory, ale i svědectví o tehdejší době. Ty byly v roce 1992 vydány pod názvem Celý život a toto jedinečné dílo získalo několik ocenění a velmi příznivé přijetí od veřejnosti i kritiky.Kdo byl Jan Zábrana? Životopis Jan Zábrana, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jan Zábrana

Národnost: česká
Datum narození: 4.6.1931
Místo narození: Herálec u Havlíčkova Brodu, Česká republika
Datum úmrtí: 3.9.1984

Popis osobnosti Jan Zábrana můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Smartphone? Pamatujete si definici pojmu Šoufek? Vzpomněli byste si na význam slova Kolagen? Vzpomněli byste si co znamená slovo Thajská masáž?

Klíčová slova: kdo je Jan Zábrana?, kdo to je, osobnost, vysvětlení, wiki, lexikon, popis, datum narození, život, Jan Zábrana, biografie, životopis, literatura, literatura, narození, Kdy zemřel Jan Zábrana

Pojem Jan Zábrana je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Jan Zábrana na Youtube

Hledat pojem Jan Zábrana ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jan Zábrana ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Jan Zábrana ve Wikipedii

Hledat slovo Jan Zábrana ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Zábrana například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Životopis, kdo je Jan Zábrana? Stručná biografie

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Jan Zábrana? Kdy se narodil Jan Zábrana? Kde se narodil Jan Zábrana? Kdy zemřel Jan Zábrana? Jan Zábrana je v sekci Literatura

Kategorie literatura, kluk básník, jan Zábrana, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Jan Zábrana dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Zábrana i v jiné kategorii než je literatura.