Kdo je to?
Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis Ladislav Tondl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Ladislav Tondl?

Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis, informace, biografie, filozofie

Ladislav Tondl byl český filosof, vědecký teoretik, logik, doktor filosofie a sémantik. Tondl se narodil ve Znojmě, kde vystudoval gymnázium a po maturitě odešel do Prahy, kde na Univerzitě Karlově začal studovat filosofii, sociologii, ekonomii a matematickou statistiku. V roce 1949 Tondl obdržel titul inženýra a doktora filosofie.
Po druhé světové válce se začal více zabývat monografií o povaze jazyka a významech slov v jazyce. Psal publikace k sémantice, sémiotice a komunikaci. Většinu prací publikoval v nakladatelství Academia. Většina prací navazovala na jeho přednášky a semináře pro lingvisty z Karlovy Univerzity v Praze. Jeho studie později vyšly i v anglickém a ruském jazyce. Bohužel to se nelíbilo tehdejšímu režimu a Tondl byl nucen v padesátých letech opustit Karlovu Univerzitu. Díky své houževnatosti a pracovitosti si udržel místo na Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV. Po jeho první rehabilitaci v roce 1968 byl Tondl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. V ČSAV založil Kabinet pro teorii a metodologii vědy. Zde také začal vydávat vědecký časopis Teorie vědy (spolu s profesorem Karlem Berkou). Bohužel byl Kabinet během normalizace zrušen.
Režim jej dokonce vyloučil z ČSAV, ale Tondl i přes těžkosti našel uplatnění v informatice. Následujících dvacet let pracovat s počítačovými technologiemi a počítačovou grafikou či projektováním. Díky jeho podpoře i za hranicemi byly vydávány jeho publikace a i přes různé represe zažíval plodné vědecké období.
Tondl během svého života vydal více než deset knih v češtině, tři v zahraničí a na dalších sedmi zahraničních se podílel. V renomovaných časopisech vydal okolo dvou stovek vědeckých textů.
V roce 1999 obdržel Ladislav Tondl od Akademie věd Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách. V roce 2004 obdržel z rukou prezidenta Václava Klause Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy.
Ladislav Tondl zemřel v roce 2015 ve věku 91 let.Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis Ladislav Tondl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Ladislav Tondl

Národnost: česká
Datum narození: 28. 2. 1924
Místo narození: Znojmo, Československo
Datum úmrtí: 7. 8. 2015

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ladislav Tondl s vašimi přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Kardio cvičení? Víte, co je to Dyslexie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Exkoriace? Rozumíte pojmu Pencak Silat?

Klíčová slova: vysvětlení, kdo je Ladislav Tondl?, Ladislav Tondl, filozofie, místo narození, osobnost, datum úmrtí, biografie, národnost, wiki, narození, datum narození, Ladislav Tondl, kdy se narodil Ladislav Tondl?, Kdy zemřel Ladislav Tondl, popis

Pojem Ladislav Tondl je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít heslo Ladislav Tondl ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Ladislav Tondl v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ladislav Tondl ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Ladislav Tondl ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Ladislav Tondl například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Ladislav Tondl?

Právě jste zjistili Kdo byl Ladislav Tondl? Kdy se narodil Ladislav Tondl? Kde se narodil Ladislav Tondl? Kdy zemřel Ladislav Tondl? Ladislav Tondl se nachází v sekci Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Ladislav Tondl například v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ladislav Tondl i v jiné kategorii než je filozofie.