Kdo je to?
Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis Ladislav Tondl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Ladislav Tondl

Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Ladislav Tondl byl český filosof, vědecký teoretik, logik, doktor filosofie a sémantik. Tondl se narodil ve Znojmě, kde vystudoval gymnázium a po maturitě odešel do Prahy, kde na Univerzitě Karlově začal studovat filosofii, sociologii, ekonomii a matematickou statistiku. V roce 1949 Tondl obdržel titul inženýra a doktora filosofie.
Po druhé světové válce se začal více zabývat monografií o povaze jazyka a významech slov v jazyce. Psal publikace k sémantice, sémiotice a komunikaci. Většinu prací publikoval v nakladatelství Academia. Většina prací navazovala na jeho přednášky a semináře pro lingvisty z Karlovy Univerzity v Praze. Jeho studie později vyšly i v anglickém a ruském jazyce. Bohužel to se nelíbilo tehdejšímu režimu a Tondl byl nucen v padesátých letech opustit Karlovu Univerzitu. Díky své houževnatosti a pracovitosti si udržel místo na Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV. Po jeho první rehabilitaci v roce 1968 byl Tondl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. V ČSAV založil Kabinet pro teorii a metodologii vědy. Zde také začal vydávat vědecký časopis Teorie vědy (spolu s profesorem Karlem Berkou). Bohužel byl Kabinet během normalizace zrušen.
Režim jej dokonce vyloučil z ČSAV, ale Tondl i přes těžkosti našel uplatnění v informatice. Následujících dvacet let pracovat s počítačovými technologiemi a počítačovou grafikou či projektováním. Díky jeho podpoře i za hranicemi byly vydávány jeho publikace a i přes různé represe zažíval plodné vědecké období.
Tondl během svého života vydal více než deset knih v češtině, tři v zahraničí a na dalších sedmi zahraničních se podílel. V renomovaných časopisech vydal okolo dvou stovek vědeckých textů.
V roce 1999 obdržel Ladislav Tondl od Akademie věd Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách. V roce 2004 obdržel z rukou prezidenta Václava Klause Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy.
Ladislav Tondl zemřel v roce 2015 ve věku 91 let.Kdo byl Ladislav Tondl? Životopis Ladislav Tondl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Ladislav Tondl

Národnost: česká
Datum narození: 28. 2. 1924
Místo narození: Znojmo, Československo
Datum úmrtí: 7. 8. 2015

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ladislav Tondl? s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Chrlič? Znáte termín Tempeh? Vzpomněli byste si co označuje výraz Imatrikulace? Víte, co je to Fatva?

Klíčová slova: lexikon, osobnosti, kdo je Ladislav Tondl?, wiki, datum narození, popis, vysvětlení, národnost, kde se narodil Ladislav Tondl?, datum úmrtí, osobnost, biografie, Kdy zemřel Ladislav Tondl, Ladislav Tondl, místo narození, zajímavosti

Pojem Ladislav Tondl je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Ladislav Tondl

Hledat pojem Ladislav Tondl ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ladislav Tondl ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Ladislav Tondl na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Ladislav Tondl ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Ladislav Tondl ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ladislav Tondl například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ladislav Tondl

Právě nyní již víte Kdo byl Ladislav Tondl? Kdy se narodil Ladislav Tondl? Kde se narodil Ladislav Tondl? Kdy zemřel Ladislav Tondl? Ladislav Tondl je v kategorii Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Ladislav Tondl dejme tomu např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ladislav Tondl i v jiné kategorii než je filozofie.