Kdo je to?
Kdo byla Soňa Červená? Životopis Soňa Červená, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Soňa Červená

Kdo byla Soňa Červená? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Soňa Červená je česká operní pěvkyně.
Pochází z umělecky založené rodiny a od mládí následovala rodinnou tradici.
Nejdříve flirtovala s divadlem a filmem, brzy však přesedlala na operu. Nejdříve působila několik let v Brně, poté přešla do Berlína a po své emigraci vystupovala jako přední operní diva na řadě slavních pódiích po celém světě, především v Německu, Rakousku a San Franciscu.
Její umělecké debuty proběhly v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha, kde zpívala ve hře Divotvorný hrnec, v československé komedii Poslední mohykán (1947) a ve Smetanově Prodané nevěstě.
Soňa Červená zpívala v průběhu své kariéry mezzosopránové i altové role. Jednou z jejích nejslavnějších rolí je Bizetova Carmen, představovala však desítky dalších slavných operních hrdinek.
Od roku 1952 byla členkou brněnského operního souboru - zde vystupovala v Janáčkových, Mozartových či Dvořákových operách. Postupně se profilovala jako excelentní operní zpěvačka a svou pozici potvrzovala úspěchy v prestižních soutěžích (například úspěch na Mezinárodní pěvecké soutěži o cenu Emmy Destinové).
V roce 1958 získala angažmá v Berlíně a zde si vybudovala renomé excelentní umělkyně. Když poté v roce 1962 emigrovala z Československa, nebyl pro ni problém najít na západě nové angažmá. Na světových pódiích zářila snad ve všech slavných operních kusech od Verdiho, přes Mozarta až po Wagnera. Dlouhodobě hrála v Západním Berlíně, ve Frankfurtu nad Mohanem a hostovala v San Franciscu. Během své kariéry se zvláštním zalíbením vystupovala v Janáčkových operách a dostávala tak jeho jméno do povědomí světové veřejnosti.
Je mimo jiné držitelkou zvláštní ceny kolegia udělované v rámci Thálií. Za roli Milady Horákové v opeře Zítra se bude... získala Cenu Alféda Radoka a dále též v roce 2013 obdržela během předávání státních vyznamenání medaili Za zásluhy.
Otcem Soni Červené byl známý umělec a zakladatel kabaretu Červená sedma - Jiří Červený.Kdo byla Soňa Červená? Životopis Soňa Červená, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Soňa Červená

Národnost: česká
Datum narození: 9. září 1925
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 7. května 2023

Tento text (Soňa Červená) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Penne? Vzpomenete si na definici slova DDHM? Znáte pojem Pošírování? Vzpomněli byste si na význam slova Bageta?

Klíčová slova: nežijící, lexikon, kdo to je, popis, hudba, osobnost, národnost, životopis, kdo je Soňa Červená?, Soňa Červená, vysvětlení, zajímavosti, život, biografie, narození, wikipedie

Pojem Soňa Červená je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledejte bez špehování slovo Soňa Červená ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Soňa Červená ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Soňa Červená ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Soňa Červená na Youtube

Najít výraz Soňa Červená v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Soňa Červená například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Soňa Červená?

Nyní již víte Kdo byla Soňa Červená? Kdy se narodila Soňa Červená? Kde se narodila Soňa Červená? Kdy zemřela Soňa Červená? Soňa Červená se nachází v sekci Hudba

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Soňa Červená řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Soňa Červená i v jiné kategorii než je hudba.