Kdo je to?
Kdo byl Petr Šabach? Životopis Petr Šabach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Petr Šabach

Kdo byl Petr Šabach? Životopis, informace, biografie, literatura

Petr Šabach byl český spisovatel, autor humoristických povídek a románů zasazených do období totalitního režimu. Narodil se 23. srpna 1951 v Praze. Jeho rodiči byli voják z povolání a úřednice na ministerstvu školství a kultury. V roce 1966 začal Petr Šabach studovat na Střední knihovnické škole. Po prvním ročníku studia zde zanechal a přestoupil na gymnázium. Poté, co si prodloužil dvoutýdenní prázdninový výlet do Velké Británie na tři měsíce, byl však ze školy vyloučen. Naštěstí pro něj mohl dostudovat a složit maturitu na své původní střední škole. Následně se přihlásil k dálkovému studiu kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, které zdárně ukončil v roce 1979 diplomovou prací s názvem Specifika rodiny v předávání kulturních hodnot.
Od maturitního roku 1974 vystřídal různorodé spektrum zaměstnání. Byl nočním hlídačem v Národní galerii, metodikem v kulturním domě i referentem na AVU a v Galerii hlavního města Prahy. Od roku 1975 přispíval svými povídkami a články například do Mladé fronty, Kmene, Práce či Tvorby. Svou první knihu vydal v roce 1986, jmenuje se Jak potopit Austrálii. Autor se v ní vrací do doby svého dospívání. Později podle ní natočil režisér Jan Hřebejk film Šakalí léta. Po roce 1989 a sametové revoluci obliba tohoto autora ještě vzrostla díky jeho vyhraněnému stylu. Další jeho velmi úspěšná kniha nese název Hovno hoří (1994). Také tato kniha se dočkala úspěšného filmového zpracování. Film byl pojmenován Pelíšky a režíroval jej opět Jan Hřebejk. Petr Šabach je též autorem takových knih, jako jsou například Babičky (1998), Opilé banány (2001), Čtyři muži na vodě (2003), Občanský průkaz (2006) anebo Škoda lásky (2009).
Od roku 2001 působil na Literární akademii, kde vyučoval tvůrčí psaní. V roce 2016 obdržel Cenu Karla Čapka. Petr Šabach zemřel 16. září 2017 ve věku 66 let.Kdo byl Petr Šabach? Životopis Petr Šabach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Petr Šabach

Národnost: česká
Datum narození: 23. srpna 1951
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 16. září 2017

Sdílejte tuto stránku s osobností Petr Šabach s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Průsečík? Znáte pojem Lodžie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Generace X? Vzpomenete si na definici slova Cuba Libre?

Klíčová slova: narození, kdo je Petr Šabach?, Kdy zemřel Petr Šabach, životopis, wiki, popis, datum úmrtí, vysvětlení, osobnosti, kdy se narodil Petr Šabach?, lexikon, wikipedie, kde se narodil Petr Šabach?, osobnost, nežijící, národnost

Pojem Petr Šabach je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Petr Šabach zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít výraz Petr Šabach ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Petr Šabach ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Petr Šabach ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Petr Šabach ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Petr Šabach ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Petr Šabach například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Petr Šabach

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Petr Šabach? Kdy se narodil Petr Šabach? Kde se narodil Petr Šabach? Kdy zemřel Petr Šabach? Petr Šabach je v kategorii Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Petr Šabach dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petr Šabach i v jiné kategorii než je literatura.