Kdo je to?
Kdo je Jarmila Švehlová? Životopis Jarmila Švehlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jarmila Švehlová

Kdo je Jarmila Švehlová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jarmila Švehlová, česká herečka, dabérka a malířka, se narodila 11. června 1956 v Olomouci. Je dcerou operního zpěváka Zdeňka Švehly, dlouholetého sólisty Opery Národního divadla v Praze. V povědomí veřejnosti je zapsaná jako představitelka princezen z televizních pohádek Paví král aneb O líném Honzovi a Což takhle svatba princi, kde si zahrála rozmazlenou princeznu Babetku.
Jarmila své herecké studium úspěšně absolvovala v roce 1978 na Pražské konzervatoři, kde se věnovala hudebně dramatického oboru. Již v průběhu svého studia hostovala na prknech Národního divadla, první stálé angažmá získala v dnešním divadle Pod Palmovkou (v tehdejším divadle S. K. Neumanna). Zde strávila dlouhých devět let a během nich ztvárnila řadu rolí v mnoha divadelních hrách.
Mezi lety 1988 a 1994 byla členkou divadelního souboru v Divadle na Vinohradech a následně hostovala v divadle Karlín, v divadle Radka Brzobohatého nebo v divadle U Valšů.
Na kontě má mnoho filmových i seriálových rolí. První zkušenosti před kamerou získala v roce 1974, kdy se objevila ve filmech Královské usínání, Rinaldino a Za volantem nepřítel.
Později přicházela nabídka dalších rolí. Jelikož byla Jaroslava krásná, získávala pravidelně role různých princezen jako například Panenka z vltavské tůně, O líném Honzovi, Pohádka o lidské duši nebo Co takhle svatba, princi?
Ačkoli je Jarmila Švehlová úspěšnou herečkou, čile se věnovala také dabingu. Mezi postavy, jimž propůjčila hlas patří kupříkladu Isabela de Mendoza z Pomsty Černého korzára, moucha Frida z animovaného seriálu Včelka Mája, Penny Johnsonová z romantického snímku Hříšný tanec, Camille Shuttová ze seriálu Nemocnice Chicago Hope nebo paní Higginsová z hororu Annabelle 2: Zrození zla.
Byla nominována na cenu Františka Filipovského, jíž jsou oceňováni dabéři.
Mimo pohádkové tvorby se věnovala i mnohým filmům včetně snímků Všichni moji blízcí, Zabijáci, Lékaři, Kverulantka, Poslední kapitulace, Modrý kosatec, Radosti života nebo Julie pod balkonem.
Kromě filmové či divadelní tvorby má zkušenosti i s mnohými seriály jako je například Nemocnice na kraji města, kde si zahrála servírku Martinu Karáskovou, Zákony pohybu, Okres na severu, Malý pitaval z velkého města, Přísahám a slibuji, Náhrdelník a tak podobně.
Od roku 2003 se věnuje malování. Velmi obdivuje impresionismus, který se propisuje i do její tvorby. Má ráda malbu krajinek a přírody ale i abstrakce nebo mýtických měst.
Synem Jarmily Švehlové je herec Robert Hájek, jehož si mohou diváci pamatovat ze seriálu Četníci z Luhačovic, kde si zahrál mladého četníka Martina Lásku.
Jejím manželem je bývalý politik Josef Hájek, který byl na přelomu let 1989 a 1990 primátorem hlavního města Prahy. Ve funkci tehdy nahradil dosavadního primátora Zdeňka Horčíka v souvislostmi s událostmi během listopadu 1989.
Kromě společného syna Roberta mají také dceru Marianu.Kdo je Jarmila Švehlová? Životopis Jarmila Švehlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jarmila Švehlová

Národnost: československá, česká
Datum narození: 11. června 1956
Místo narození: Olomouc

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jarmila Švehlová sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Kalumet? Pamatujete si definici pojmu Zelený zákal? Víte co je Afekt? Vzpomněli byste si co znamená slovo Tanin?

Klíčová slova: kde se narodila Jarmila Švehlová?, datum narození, wiki, popis, osobnosti, místo narození, kdy se narodila Jarmila Švehlová?, život, zajímavosti, wikipedie, kdo je Jarmila Švehlová?, vysvětlení, životopis, biografie, osobnost, narození

Pojem Jarmila Švehlová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jarmila Švehlová hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít slovo Jarmila Švehlová ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Jarmila Švehlová ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Jarmila Švehlová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Jarmila Švehlová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Jarmila Švehlová ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jarmila Švehlová například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Jarmila Švehlová? Stručná biografie

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Jarmila Švehlová? Kdy se narodila Jarmila Švehlová? Kde se narodila Jarmila Švehlová? Jarmila Švehlová je v sekci Herectví

Kategorie herectví, stařec vousy, jarmila Švehlová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Jarmila Švehlová kupříkladu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jarmila Švehlová i v jiné kategorii než je herectví.