Kdo je to?
Kdo byl Ilja Prachař? Životopis Ilja Prachař, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Ilja Prachař?

Kdo byl Ilja Prachař? Životopis, informace, biografie, herectví

Ilja Prachař byl český herec.
Českému divákovi se jméno a tvář Ilji Prachaře zřejmě nejčastěji vybaví v souvislosti s rolí Trautenberka z Krkonošských pohádek. Za svou bohatou hereckou kariéru však ztvárnil kolem dvou set filmových rolí - a především v 60. letech byl u všeho důležitého, co se v československém filmu dělo.
Už v roce 1959 se objevil v Králi Šumavy. V další dekádě hrál v řadě významých válečných snímků - třeba A pátý jezdec je Strach (1964), Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965), Spalovač mrtvol (1968) aj.. Menší roli si zahrál též ve Všech dobrých rodácích (1968) i v Kladivu na čarodějnice (1969).
V 70. a 80, letech začalo v repertoáru Ilji Prachaře přibývat komediálních a pohádkových rolí. Hrál tak například v Holce na zabití (1975) nebo Slečně se špatnou pověstí (1982). V tomto období se také natáčely zmiňované Krkonošské pohádky.
Jako divadelní herec debutoval Ilja Prachař v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, hrál ve Zlíně i v Ostravě. Poté, co přešel do Prahy, jej diváci mohli vídat v Divadle S.K. Neumanna a v Divadle na Vinohradech. Na divadelních prknech ztvárnil celou řadu rolí - od Haškova Švejka až po Shakespearova Falstaffa. Svou celoživotní lásku k divadlu zúročil i jako autor, napsal například hru Intermezzo, která se dočkala i televizního zpracování.
V roce 1997 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Jeho manželkou byla známá herečka Jana Prachařová (Želenská). Jeho synem je herec David Prachař.Kdo byl Ilja Prachař? Životopis Ilja Prachař, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Ilja Prachař

Národnost: česká
Datum narození: 10. srpna 2005
Místo narození: Malenovice, Zlínsko
Datum úmrtí: 30. dubna 1924

Tento text (Ilja Prachař) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Denotace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Inkaso? Vzpomněli byste si co označuje výraz Odpisy? Víte co je Komentář?

Klíčová slova: herectví, místo narození, biografie, národnost, informace, datum úmrtí, kde se narodil Ilja Prachař?, kdo je Ilja Prachař?, život, datum narození, narození, wikipedie, Ilja Prachař, osobnosti, vysvětlení, životopis

Pojem Ilja Prachař je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít slovo Ilja Prachař v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Ilja Prachař ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Ilja Prachař ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Ilja Prachař ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Ilja Prachař na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ilja Prachař například ve Wikislovníku, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Ilja Prachař? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Ilja Prachař? Kdy se narodil Ilja Prachař? Kde se narodil Ilja Prachař? Kdy zemřel Ilja Prachař? Ilja Prachař je v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Ilja Prachař dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ilja Prachař i v jiné kategorii než je herectví.