Kdo je to?
Kdo byl Edvard Beneš? Životopis Edvard Beneš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Edvard Beneš

Kdo byl Edvard Beneš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Edvard Beneš byl politik, diplomat a druhý prezident Československé republiky po Masarykovi. Vyrůstal na Plzeňsku, ale kvůli studiu gymnázia se přestěhoval do Prahy, kde pokračoval na Filozofickou fakultu pražské univerzity, která se v té době jmenovala Karlo-Ferdinandova. Během studijních let si zahrál fotbal za pražskou Slavii, ale jednalo se jen o amatérské zápasy, protože profesionální fotbalová liga teprve vznikala. V roce 1904 se přesunul na pařížskou Sorbonnu a v Dijonu následně získal doktorský titul. Po návratu domů získal doktorát z filosofie i na pražské univerzitě a začal se živit jako středoškolský i vysokoškolský učitel.
Po vypuknutí první světové války se stal přední osobností českého odboje proti monarchii a působil v předsednictvu organizace Maffie, která se inspirovala sicilskou mafií a koordinovala domácí odboj. Během tohoto období navázal spolupráci s T. G. Masarykem, který také bojoval za českou samostatnost. Beneš působil ve Francii a využíval kontakty, které získal v průběhu studia. V roce 1916 se podílel na vzniku Československé národní rady, která se stala reprezentativním orgánem samostatného Československa. V roce 1918 se za tyto zásluhy stal ministrem zahraničí a pokračoval ve spolupráci s Masarykem. Ve funkci ministra zahraničí prosazoval primárně úzké vazby s Francií.
Roku 1935 odstoupil prezident Masaryk a Beneš byl zvolen jeho nástupcem, čímž se stal teprve druhým prezidentem Československé republiky. V roce 1938 však v reakci na Mnichovskou dohodu rovněž odstoupil a přesunul se do Londýna. Jelikož Francie navzdory smlouvám odmítla bránit Československo před nacistickým Německem, Beneš se odvrátil k anglosaskému světu, pořádal přednášky po USA a roku 1939 se postavil do čela zahraničního odboje s centrem v Londýně. Díky působení v exilové vládě rostla jeho popularita, která byla po podepsání Mnichovské dohody poškozena útěkem do Británie.
Po událostech druhé světové války se Beneš snažil zajistit stabilnější záruky mírového uspořádání. Vedle Francie, Británie a USA proto budoval vztahy i se SSSR. Po konci války byl díky vedoucí úloze v exilové vládě znovu zvolen československým prezidentem. Významně se podílel na hromadném odsunu německých obyvatel, na budování úzkých vztahů se Sovětským svazem a na znárodňování bank nebo továren, což připravilo půdu pro pozdější komunistický převrat. V roce 1948 se komunisté snažili získat moc a nekomunističtí členové vlády proto odstoupili, aby se vypsaly nové volby. Beneš však místo předčasných voleb pověřil sestavením vlády Klementa Gottwalda, díky čemuž vznikla čistě komunistická vláda. Několik měsíců poté byl Beneš přinucen k abdikaci a krátce nato zemřel, protože trpěl dlouhodobou nemocí. Zejména kvůli poslednímu prezidentskému období je hodnocení jeho odkazu rozporuplné.Kdo byl Edvard Beneš? Životopis Edvard Beneš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Edvard Beneš

Národnost: česká
Datum narození: 28. května 1884
Místo narození: Kožlany
Datum úmrtí: 3. září 1948

Popis osobnosti Edvard Beneš můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Sukcese? Pamatujete si definici pojmu Intervence? Znáte definici termínu Římský hrách? Vzpomněli byste si co znamená slovo Arachnofobie?

Klíčová slova: informace, život, Edvard Beneš, kde se narodil Edvard Beneš?, osobnost, kdo to je, biografie, popis, životopis, lexikon, zajímavosti, politici, vysvětlení, Kdy zemřel Edvard Beneš, nežijící, místo narození

Pojem Edvard Beneš je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledejte bez špehování slovo Edvard Beneš ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Edvard Beneš ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Edvard Beneš na Youtube

Hledat heslo Edvard Beneš na Google obrázcích

Hledat heslo Edvard Beneš na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Edvard Beneš například v metavyhledávači Info.com, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Edvard Beneš? Stručná biografie

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Edvard Beneš? Kdy se narodil Edvard Beneš? Kde se narodil Edvard Beneš? Kdy zemřel Edvard Beneš? Edvard Beneš je v sekci Politici

Kategorie politici, politik seriózní, edvard Beneš, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Edvard Beneš kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edvard Beneš i v jiné kategorii než je politici.

Víte, co je to netbook a co je to ultrabook a jaký je mezi nimi rozdíl?