Kdo je to?
Kdo byl Eduard Petiška? Životopis Eduard Petiška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Eduard Petiška?

Kdo byl Eduard Petiška? Životopis, informace, biografie, literatura

Jak krtek ke kalhotkám přišel je jedna z nejznámějších animovaných pohádek pro nejmenší, která provází už několik generací dětí. A právě podle ní český spisovatel Eduard Petiška napsal stejnojmenné příběhy o krtkovi a jeho dobrodružstvích. Ale vezmeme to hezky popořadě.
Eduard Petiška se narodil do kulturně bohaté rodiny. Jeho otec byl sice pouhým poštovním úředníkem, ale za to velkým milovníkem knih. Stal se blízkým přítelem Jaroslava Haška a Franze Kafky, kteří se významně podíleli na životním vývoji malého Eduarda. Jeho matka provozovala obchod, ale především měla německý původ. Díky tomu měl dva mateřské jazyky, češtinu a němčinu, která mu v budoucnu umožnila publikovat knihy i navzdory zákazu.
Již v raném dětství se Eduard velmi zajímal o příběhy lidí. Zpočátku byl věrným posluchačem, později začal psát první texty. Vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, později navázal studiem literatury a germanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Zpočátku se prosazoval jako básník. Jeho prvotinou byla poezie Oči vzlétajícího času (1946), která byla otisknuta v časopisech. V dalších dílech se zabýval především generačními rozdíly a mravními konflikty (např. Než uzrají muži, Třicet manželek). Aktivní byl také v oblasti překladu, kdy přeložil významná díla od J. W. Goetha.
V padesátých letech nemohl Petiška publikovat, podobně jako další autoři. Věnoval se tak alespoň překladům a zároveň se přeorientoval na tvorbu pro děti. To přineslo své ovoce.
Roku 1947 vydal svoji první knihu pro děti a mládež pod názvem Alenka šla spát. Rok na to se Petiška oženil a o několik let později se narodil jeho jediný syn Martin. Ten se stal zdrojem jeho nevyčerpatelné inspirace, což je patrné hned v několika dílech: Martínkova čítanka (1977), Jak se Martínek ztratil (1958) nebo Kam se schoval nůž (1974). Jeho knihy byly vždy plné krásných ilustrací, na nichž se nejčastěji podílela Helena Zmatlíková.
Později vznikaly další populární knihy pro děti – Birlibán (1959), Anička malířka (1985) nebo Alenčina čítanka (1971). A právě u knih pro děti a mládež zůstal až do své smrti.
Petiška se mimo jiné zabýval i mytologií. Ze školních lavic si patrně každý pamatuje velkou zelenou bichli s názvem Staré řecké báje a pověsti (1958). Známé příběhy, pověsti a řecké báje autor poutavě odvyprávěl s humorem svým vlastním. Podobným způsobem vytvořil i další knihy, jako Staré egyptské báje a pověsti, Příběhy starého Izraele nebo Golem a jiné židovské pověsti.
V dalších letech vydal i několik románů a novel.
Petiška patří mezi několik málo autorů, kteří za svůj život publikovali díla v nejrůznějších literárních žánrech. Mnoho jeho knih mělo nadčasovou kvalitu, proto se dočkaly i překladů do světových jazyků.
Eduard Petiška zemřel náhle ve svých 63 letech, během jednoho ze svých léčebných pobytů. V devadesátých letech mu vyšla posmrtně kniha.
Jeho díla byla vyznamenána řadou ocenění, např. Platinovou knihou. Na jeho počest je rovněž každoročně udělována Cena Eduarda Petišky. Jeho jméno nese i řada městských ulic nebo knihoven. Roku 2019 získal pamětní desku, kterou mimo jiné získal také v zahraničí.
Literární nadání po něm podědil i jeho syn Martin Petiška, který jeho odkaz předává dál.Kdo byl Eduard Petiška? Životopis Eduard Petiška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Eduard Petiška

Národnost: česká
Datum narození: 14. 05. 1924
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 06. 06. 1987

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Eduard Petiška? s dalšími lidmi na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Kóma? Víte, co je to Colostrum? Znáte termín Odvaha? Rozumíte pojmu Stav nebezpečí?

Klíčová slova: wikipedie, biografie, zajímavosti, popis, kdo to je, nežijící, datum úmrtí, kdo je Eduard Petiška?, literatura, datum narození, národnost, kdy se narodil Eduard Petiška?, kde se narodil Eduard Petiška?, narození, Eduard Petiška, wiki

Pojem Eduard Petiška je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít slovo Eduard Petiška na Google.cz

Vyhledat termín Eduard Petiška ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Eduard Petiška na Youtube

Hledat termín Eduard Petiška ve Wikislovníku

Najít výraz Eduard Petiška ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Eduard Petiška například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eduard Petiška

Právě nyní již víte Kdo byl Eduard Petiška? Kdy se narodil Eduard Petiška? Kde se narodil Eduard Petiška? Kdy zemřel Eduard Petiška? Eduard Petiška se nachází v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Eduard Petiška řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eduard Petiška i v jiné kategorii než je literatura.