Kdo je to?
Kdo byl Eduard Petiška? Životopis Eduard Petiška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Eduard Petiška

Kdo byl Eduard Petiška? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jak krtek ke kalhotkám přišel je jedna z nejznámějších animovaných pohádek pro nejmenší, která provází už několik generací dětí. A právě podle ní český spisovatel Eduard Petiška napsal stejnojmenné příběhy o krtkovi a jeho dobrodružstvích. Ale vezmeme to hezky popořadě.
Eduard Petiška se narodil do kulturně bohaté rodiny. Jeho otec byl sice pouhým poštovním úředníkem, ale za to velkým milovníkem knih. Stal se blízkým přítelem Jaroslava Haška a Franze Kafky, kteří se významně podíleli na životním vývoji malého Eduarda. Jeho matka provozovala obchod, ale především měla německý původ. Díky tomu měl dva mateřské jazyky, češtinu a němčinu, která mu v budoucnu umožnila publikovat knihy i navzdory zákazu.
Již v raném dětství se Eduard velmi zajímal o příběhy lidí. Zpočátku byl věrným posluchačem, později začal psát první texty. Vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, později navázal studiem literatury a germanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Zpočátku se prosazoval jako básník. Jeho prvotinou byla poezie Oči vzlétajícího času (1946), která byla otisknuta v časopisech. V dalších dílech se zabýval především generačními rozdíly a mravními konflikty (např. Než uzrají muži, Třicet manželek). Aktivní byl také v oblasti překladu, kdy přeložil významná díla od J. W. Goetha.
V padesátých letech nemohl Petiška publikovat, podobně jako další autoři. Věnoval se tak alespoň překladům a zároveň se přeorientoval na tvorbu pro děti. To přineslo své ovoce.
Roku 1947 vydal svoji první knihu pro děti a mládež pod názvem Alenka šla spát. Rok na to se Petiška oženil a o několik let později se narodil jeho jediný syn Martin. Ten se stal zdrojem jeho nevyčerpatelné inspirace, což je patrné hned v několika dílech: Martínkova čítanka (1977), Jak se Martínek ztratil (1958) nebo Kam se schoval nůž (1974). Jeho knihy byly vždy plné krásných ilustrací, na nichž se nejčastěji podílela Helena Zmatlíková.
Později vznikaly další populární knihy pro děti – Birlibán (1959), Anička malířka (1985) nebo Alenčina čítanka (1971). A právě u knih pro děti a mládež zůstal až do své smrti.
Petiška se mimo jiné zabýval i mytologií. Ze školních lavic si patrně každý pamatuje velkou zelenou bichli s názvem Staré řecké báje a pověsti (1958). Známé příběhy, pověsti a řecké báje autor poutavě odvyprávěl s humorem svým vlastním. Podobným způsobem vytvořil i další knihy, jako Staré egyptské báje a pověsti, Příběhy starého Izraele nebo Golem a jiné židovské pověsti.
V dalších letech vydal i několik románů a novel.
Petiška patří mezi několik málo autorů, kteří za svůj život publikovali díla v nejrůznějších literárních žánrech. Mnoho jeho knih mělo nadčasovou kvalitu, proto se dočkaly i překladů do světových jazyků.
Eduard Petiška zemřel náhle ve svých 63 letech, během jednoho ze svých léčebných pobytů. V devadesátých letech mu vyšla posmrtně kniha.
Jeho díla byla vyznamenána řadou ocenění, např. Platinovou knihou. Na jeho počest je rovněž každoročně udělována Cena Eduarda Petišky. Jeho jméno nese i řada městských ulic nebo knihoven. Roku 2019 získal pamětní desku, kterou mimo jiné získal také v zahraničí.
Literární nadání po něm podědil i jeho syn Martin Petiška, který jeho odkaz předává dál.Kdo byl Eduard Petiška? Životopis Eduard Petiška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Eduard Petiška

Národnost: česká
Datum narození: 14. 05. 1924
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 06. 06. 1987

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Eduard Petiška s vašimi známými a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Nádrh? Znáte pojem Halloween? Znáte termín Pálení čarodejnic? Vzpomenete si na definici slova Kultura?

Klíčová slova: Eduard Petiška, místo narození, život, zajímavosti, nežijící, životopis, kdo to je, národnost, wiki, datum úmrtí, osobnost, kde se narodil Eduard Petiška?, literatura, kdy se narodil Eduard Petiška?, biografie, narození

Pojem Eduard Petiška je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Eduard Petiška zkuste tyto odkazy

Hledat videa s názvem Eduard Petiška na Youtube

Najít slovo Eduard Petiška ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Eduard Petiška v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Eduard Petiška ve Wikislovníku

Najít termín Eduard Petiška na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Eduard Petiška například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eduard Petiška

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Eduard Petiška? Kdy se narodil Eduard Petiška? Kde se narodil Eduard Petiška? Kdy zemřel Eduard Petiška? Eduard Petiška je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Eduard Petiška dejme tomu např. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eduard Petiška i v jiné kategorii než je literatura.