Kdo je to?
Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Adina Mandlová?

Kdo byla Adina Mandlová? Životopis, informace, biografie, herectví

Jarmila Anna Františka Marie Mandlová byla známá česká herečka (filmová a divadelní), známá také pod uměleckým jménem Lil Adina. Od 4 let se věnovala hře na klavír. V 16 letech ji matka poslala do pařížského penzionátu, kde se Adina naučila skvěle francouzsky a německy. Otěhotněla a musela jít na potrat. Po dvou letech ji vyhodili za špatné chování.
K filmu se dostala ve 30. letech 20. Století. Adina Mandlová se poprvé objevila ve snímku Děvčátko, neříkej ne! (1932) od režiséra Josefa Boháče. Měla milenecký poměr s režisérem Hugo Haasem, který ji zajistil několik rolí, díky kterým se Adina Mandlová stala slavnou herečkou. Prvním snímkem byl Život je pes (1933), následoval film Mazlíček (1934), Velbloud uchem jehly (1936), Děvčata, nedejte se! (1937). V několika filmech si zahrála i po boku herce Vlasty Buriana (Ducháček to zařídí, U pokladny stál…,Katakomby) . Za herecký výkon ve filmu Kristian (1939) obdržela Adina Mandlová Svatováclavskou cenu. Během roku 1939 ji opustil přítel a pokusila se o sebevraždu. Poslední film Bláhový sen natočila roku 1942.
Mimo film se od roku 1939 věnovala divadlu. Vystupovala v Komorním divadle a od roku 1942-45 v divadla na Vinohradech. S hereckým kolegou Vladimírem Šmeralem čekala holčičku, ale ta se narodila mrtvá.
Za války se stýkala s nacisty a po válce byla dokonce zatčena a obviněna z napomáhání nacistům. Propustili ji pro nedostatek důkazů. Emigrovala do Anglie a provdala se za Josefa Kočvárka. Po rozvodu se provdala ještě dvakrát. Žila chvíli na Maltě a poté v Kanadě až do smrti manžela v roce 1990. Vrátila se do Československa, kde v roce 1991 umírá ve věku 81 let.Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Adina Mandlová

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1910
Místo narození: Mladá Boleslav, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 16. 6. 1991

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Adina Mandlová? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Bjetin? Víte co je Ledolezení? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kontrolní hlášení? Vzpomněli byste si co označuje výraz Čolek?

Klíčová slova: herectví, nežijící, místo narození, život, wikipedie, biografie, osobnosti, vysvětlení, kdy se narodila Adina Mandlová?, narození, Adina Mandlová, popis, osobnost, kdo to je, datum úmrtí, herectví

Pojem Adina Mandlová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Adina Mandlová v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Adina Mandlová ve Wikimedia Commons

Najít termín Adina Mandlová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Adina Mandlová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Adina Mandlová ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Adina Mandlová například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Adina Mandlová

Právě nyní již víte Kdo byla Adina Mandlová? Kdy se narodila Adina Mandlová? Kde se narodila Adina Mandlová? Kdy zemřela Adina Mandlová? Adina Mandlová patří do kategorie Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Adina Mandlová např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adina Mandlová i v jiné kategorii než je herectví.