Kdo je to?
Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Adina Mandlová?

Kdo byla Adina Mandlová? Životopis, informace, biografie, herectví

Jarmila Anna Františka Marie Mandlová byla známá česká herečka (filmová a divadelní), známá také pod uměleckým jménem Lil Adina. Od 4 let se věnovala hře na klavír. V 16 letech ji matka poslala do pařížského penzionátu, kde se Adina naučila skvěle francouzsky a německy. Otěhotněla a musela jít na potrat. Po dvou letech ji vyhodili za špatné chování.
K filmu se dostala ve 30. letech 20. Století. Adina Mandlová se poprvé objevila ve snímku Děvčátko, neříkej ne! (1932) od režiséra Josefa Boháče. Měla milenecký poměr s režisérem Hugo Haasem, který ji zajistil několik rolí, díky kterým se Adina Mandlová stala slavnou herečkou. Prvním snímkem byl Život je pes (1933), následoval film Mazlíček (1934), Velbloud uchem jehly (1936), Děvčata, nedejte se! (1937). V několika filmech si zahrála i po boku herce Vlasty Buriana (Ducháček to zařídí, U pokladny stál…,Katakomby) . Za herecký výkon ve filmu Kristian (1939) obdržela Adina Mandlová Svatováclavskou cenu. Během roku 1939 ji opustil přítel a pokusila se o sebevraždu. Poslední film Bláhový sen natočila roku 1942.
Mimo film se od roku 1939 věnovala divadlu. Vystupovala v Komorním divadle a od roku 1942-45 v divadla na Vinohradech. S hereckým kolegou Vladimírem Šmeralem čekala holčičku, ale ta se narodila mrtvá.
Za války se stýkala s nacisty a po válce byla dokonce zatčena a obviněna z napomáhání nacistům. Propustili ji pro nedostatek důkazů. Emigrovala do Anglie a provdala se za Josefa Kočvárka. Po rozvodu se provdala ještě dvakrát. Žila chvíli na Maltě a poté v Kanadě až do smrti manžela v roce 1990. Vrátila se do Československa, kde v roce 1991 umírá ve věku 81 let.Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Adina Mandlová

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1910
Místo narození: Mladá Boleslav, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 16. 6. 1991

Popis osobnosti Adina Mandlová můžete sdílet s dalšími osobami na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Bjetin? Rozumíte pojmu Duální ekonomika? Vzpomněli byste si co označuje výraz Drahma? Znáte pojem Hliník?

Klíčová slova: herectví, vysvětlení, wiki, zajímavosti, místo narození, osobnosti, kdo to je, kdo je Adina Mandlová?, informace, wikipedie, kde se narodila Adina Mandlová?, Adina Mandlová, národnost, herectví, nežijící, Adina Mandlová

Pojem Adina Mandlová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Adina Mandlová

Zkusit najít Adina Mandlová na Google.cz

Zkusit najít slovo Adina Mandlová ve Wikislovníku

Hledat termín Adina Mandlová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Adina Mandlová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Adina Mandlová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Adina Mandlová například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Adina Mandlová

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byla Adina Mandlová? Kdy se narodila Adina Mandlová? Kde se narodila Adina Mandlová? Kdy zemřela Adina Mandlová? Adina Mandlová patří do sekce Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Adina Mandlová např. ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adina Mandlová i v jiné kategorii než je herectví.