Kdo je to?
Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Adina Mandlová?

Kdo byla Adina Mandlová? Životopis, informace, biografie, herectví

Jarmila Anna Františka Marie Mandlová byla známá česká herečka (filmová a divadelní), známá také pod uměleckým jménem Lil Adina. Od 4 let se věnovala hře na klavír. V 16 letech ji matka poslala do pařížského penzionátu, kde se Adina naučila skvěle francouzsky a německy. Otěhotněla a musela jít na potrat. Po dvou letech ji vyhodili za špatné chování.
K filmu se dostala ve 30. letech 20. Století. Adina Mandlová se poprvé objevila ve snímku Děvčátko, neříkej ne! (1932) od režiséra Josefa Boháče. Měla milenecký poměr s režisérem Hugo Haasem, který ji zajistil několik rolí, díky kterým se Adina Mandlová stala slavnou herečkou. Prvním snímkem byl Život je pes (1933), následoval film Mazlíček (1934), Velbloud uchem jehly (1936), Děvčata, nedejte se! (1937). V několika filmech si zahrála i po boku herce Vlasty Buriana (Ducháček to zařídí, U pokladny stál…,Katakomby) . Za herecký výkon ve filmu Kristian (1939) obdržela Adina Mandlová Svatováclavskou cenu. Během roku 1939 ji opustil přítel a pokusila se o sebevraždu. Poslední film Bláhový sen natočila roku 1942.
Mimo film se od roku 1939 věnovala divadlu. Vystupovala v Komorním divadle a od roku 1942-45 v divadla na Vinohradech. S hereckým kolegou Vladimírem Šmeralem čekala holčičku, ale ta se narodila mrtvá.
Za války se stýkala s nacisty a po válce byla dokonce zatčena a obviněna z napomáhání nacistům. Propustili ji pro nedostatek důkazů. Emigrovala do Anglie a provdala se za Josefa Kočvárka. Po rozvodu se provdala ještě dvakrát. Žila chvíli na Maltě a poté v Kanadě až do smrti manžela v roce 1990. Vrátila se do Československa, kde v roce 1991 umírá ve věku 81 let.Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Adina Mandlová

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1910
Místo narození: Mladá Boleslav, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 16. 6. 1991

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Adina Mandlová s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Bjetin? Vzpomněli byste si co označuje výraz Junta? Vzpomněli byste si co označuje výraz Progresivní daň? Znáte termín Betlém?

Klíčová slova: popis, zajímavosti, herectví, národnost, herectví, osobnosti, kdy se narodila Adina Mandlová?, kdo je Adina Mandlová?, biografie, informace, životopis, Adina Mandlová, Kdy zemřela Adina Mandlová, vysvětlení, kde se narodila Adina Mandlová?, nežijící

Pojem Adina Mandlová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo Adina Mandlová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Adina Mandlová ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Adina Mandlová ve Wikipedii

Zkusit najít Adina Mandlová ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Adina Mandlová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Adina Mandlová například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Adina Mandlová?

Právě jste zjistili Kdo byla Adina Mandlová? Kdy se narodila Adina Mandlová? Kde se narodila Adina Mandlová? Kdy zemřela Adina Mandlová? Adina Mandlová patří do kategorie Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Adina Mandlová třeba v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adina Mandlová i v jiné kategorii než je herectví.