Kdo je to?
Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Adina Mandlová

Kdo byla Adina Mandlová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jarmila Anna Františka Marie Mandlová byla známá česká herečka (filmová a divadelní), známá také pod uměleckým jménem Lil Adina. Od 4 let se věnovala hře na klavír. V 16 letech ji matka poslala do pařížského penzionátu, kde se Adina naučila skvěle francouzsky a německy. Otěhotněla a musela jít na potrat. Po dvou letech ji vyhodili za špatné chování.
K filmu se dostala ve 30. letech 20. Století. Adina Mandlová se poprvé objevila ve snímku Děvčátko, neříkej ne! (1932) od režiséra Josefa Boháče. Měla milenecký poměr s režisérem Hugo Haasem, který ji zajistil několik rolí, díky kterým se Adina Mandlová stala slavnou herečkou. Prvním snímkem byl Život je pes (1933), následoval film Mazlíček (1934), Velbloud uchem jehly (1936), Děvčata, nedejte se! (1937). V několika filmech si zahrála i po boku herce Vlasty Buriana (Ducháček to zařídí, U pokladny stál…,Katakomby) . Za herecký výkon ve filmu Kristian (1939) obdržela Adina Mandlová Svatováclavskou cenu. Během roku 1939 ji opustil přítel a pokusila se o sebevraždu. Poslední film Bláhový sen natočila roku 1942.
Mimo film se od roku 1939 věnovala divadlu. Vystupovala v Komorním divadle a od roku 1942-45 v divadla na Vinohradech. S hereckým kolegou Vladimírem Šmeralem čekala holčičku, ale ta se narodila mrtvá.
Za války se stýkala s nacisty a po válce byla dokonce zatčena a obviněna z napomáhání nacistům. Propustili ji pro nedostatek důkazů. Emigrovala do Anglie a provdala se za Josefa Kočvárka. Po rozvodu se provdala ještě dvakrát. Žila chvíli na Maltě a poté v Kanadě až do smrti manžela v roce 1990. Vrátila se do Československa, kde v roce 1991 umírá ve věku 81 let.Kdo byla Adina Mandlová? Životopis Adina Mandlová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Adina Mandlová

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1910
Místo narození: Mladá Boleslav, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 16. 6. 1991

Popis osobnosti Adina Mandlová můžete sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Hemangiom? Znáte pojem Břit? Vzpomněli byste si co označuje výraz Člunkový běh? Vzpomenete si na definici slova Alibismus?

Klíčová slova: Adina Mandlová, lexikon, narození, popis, datum úmrtí, kdo je Adina Mandlová?, herectví, kde se narodila Adina Mandlová?, Kdy zemřela Adina Mandlová, zajímavosti, nežijící, biografie, národnost, osobnost, wiki, informace

Pojem Adina Mandlová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledejte bez špehování slovo Adina Mandlová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Adina Mandlová ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Adina Mandlová na Youtube

Hledat pojem Adina Mandlová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat heslo Adina Mandlová na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Adina Mandlová například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Adina Mandlová? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Adina Mandlová? Kdy se narodila Adina Mandlová? Kde se narodila Adina Mandlová? Kdy zemřela Adina Mandlová? Adina Mandlová patří do sekce Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Adina Mandlová dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adina Mandlová i v jiné kategorii než je herectví.