Kdo je to?
Kdo je Jiří Anderle? Životopis Jiří Anderle, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Jiří Anderle

Kdo je Jiří Anderle? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Český akademický malíř a grafik Jiří Anderle přišel na svět 14. září 1936 v obci Pavlíkov na Rakovnicku. V šesti letech přišel o otce, jelikož podlehl tuberkulóze. Maminka se poté znovu provdala za kadeřníka a holiče. Jako dítě byl svědkem spojeneckých náletů a na vlastní oči viděl, jak wehrmacht, tak i americkou armádu.
Původně měl vést hospodářství po svých prarodičích, jelikož ale nastal komunistický převrat v roce 1948, vypadalo to, že jeho další kroky povedou k horničině. Naštěstí si už učitel na základní škole všiml jeho výtvarného talentu, a proto začal navštěvovat výtvarnou školu na Hollaru.
Mezi lety 1951 a 1961 studoval na Akademii výtvarných umění, kde se učil pod vedením Vladimíra Silovského či Antonína Pelce, a navštěvoval také Vyšší školu uměleckého průmyslu. V té době navíc vystupoval jako bubeník s big bandem na společenských akcích na Berounsku a Rakovnicku.
V roce 1955 přijal nabídku Jiřího Srnce a začal pracovat jako herec a technik v Černém divadle. Díky tomu měl možnost cestovat po celém světě. Jeho řady opustil v roce 1968.
Proslavil se v polovině šedesátých let minulého století, kdy studoval v australských muzeích etnické umění tamních domorodců. To velmi zásadně ovlivnilo jeho vlastní tvorbu.
V roce 1966 byl jedním z umělců, kteří vystavovali na přelomové výstavě Aktuální tendence českého výtvarného umění. Získal hlavní cenu Lublaňského bienále.
V sedmdesátých letech pracoval jako asistent Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho dílo Krutá hra pro člověka bylo prohlášeno nejvýznamnější grafickou prací 70. let minulého století.
Výstavy měl jak u nás, tak i po celém světě. Vůbec poprvé vystavoval v roce 1966 v Oblastní galerii v Liberci, později měl výstav desítky. V osmdesátých letech, kdy byla jeho sláva největší, mohli jeho dílo vidět lidé hned v několika zemích ročně. Například v roce 1984 objela jeho práce Litoměřice, Iowu, Little Rock a New York v USA, Kolín a Bergheim v tehdejším SRN, Rakovník a Louny. Vystavoval například v pařížském Centre Pompidou nebo v newyorském Metropolitním muzeu.
Poslední výstava Jiřího Anderleho proběhla v roce 2009 v Galerii hlavního města Prahy.
Od roku 1997 pracoval na pořadu Láska za lásku, který se vysílal každý týden v Českém rozhlase.
Je nadšeným sběratelem umění.
Na kontě má i několik knih. První z nich vyšla v roce 2006 a jde o jeho vlastní Portfolio. O šest let později spatřila světlo světa publikace Jiří Anderle - Kresba, grafika, malba a sbírka kmenového umění Afriky 1950-2012. V letech následujících vydal Jiří Anderle knihy Láska za lásku, Panoptikum/ Cabinet od Curiosities, Zlatý věk: s Janem Tůmou o životě a díle a Na Hradčanech.
V roce 2006 mu bylo uděleno Čestné občanství Prahy 6 a v tomtéž roce získal medaili Za zásluhy III. stupně. V roce 2023 byl Jiří Anderle byl oceněn Záslužným křížem Božího hrobu jeruzalémského.
Na tehdejším československém konzulátu v Sydney se v roce 1964 oženil se svou tehdejší partnerkou Miladou.Kdo je Jiří Anderle? Životopis Jiří Anderle, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Jiří Anderle

Národnost: česká
Datum narození: 14. září 1936
Místo narození: Pavlíkov

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jiří Anderle sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Nikáb? Pamatujete si definici pojmu Spádová škola? Víte co je 4EVER? Vzpomněli byste si co znamená slovo Polyester?

Klíčová slova: životopis, místo narození, kde se narodil Jiří Anderle?, osobnosti, wikipedie, umělci, život, narození, národnost, datum narození, Jiří Anderle, kdy se narodil Jiří Anderle?, biografie, lexikon, popis, umělci

Pojem Jiří Anderle je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit najít výraz Jiří Anderle na Google.cz

Najít pojem Jiří Anderle ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Jiří Anderle ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Jiří Anderle ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít slovo Jiří Anderle v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Anderle například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Anderle?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Jiří Anderle? Kdy se narodil Jiří Anderle? Kde se narodil Jiří Anderle? Jiří Anderle je v sekci Umělci

Kategorie umělci, kreslířka, jiří Anderle, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Anderle například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Anderle i v jiné kategorii než je umělci.