Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Kdo je to Josef Mánes?

Kdo to byl Josef Mánes? Stručný životopis

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Hlavní informace o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Josef Mánes sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Kontokorent? Pamatujete si definici pojmu Hoblice? Rozumíte pojmu Fettuccine? Vzpomněli byste si co znamená slovo Sacharidy?

Klíčová slova: význam slova, přesný výraz, synonymum, slovo, původ slova, vysvětlení, informace, význam pojmu, popis, pojem, Josef Mánes, popis, přesný význam, kdo to je, definice, wiki

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Josef Mánes

Hledat videa s názvem Josef Mánes na Youtube

Najít termín Josef Mánes ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Josef Mánes ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Mánes ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Josef Mánes?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku: Kdo je to Josef Mánes? Kdo to byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes patří do sekce umělci. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Josef Mánes kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?