Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Kdo je to Josef Mánes?

Kdo to byl Josef Mánes? Stručný životopis

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Hlavní data o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Sdílejte tuto stránku s osobností Josef Mánes se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Endokrinologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Okupace? Rozumíte pojmu Mléčná dráha? Znáte termín Portské víno?

Klíčová slova: definice, umělci, kdo je Josef Mánes?, vysvětlení, etymologie, heslo, slovo, význam slova, co znamená, formulace, pojem, původ slova, termín, význam pojmu, kdo to je, Josef Mánes

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Josef Mánes

Hledat slovo Josef Mánes na Google.cz

Vyhledat pojem Josef Mánes ve Wikislovníku

Zkusit najít Josef Mánes ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Josef Mánes ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Mánes

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Josef Mánes? Kdo to byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes je v kategorii umělci. Text vytvořen redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Josef Mánes dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?