Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Kdo je to Josef Mánes?

Kdo to byl Josef Mánes? Stručný životopis

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Základní údaje o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Mánes? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Konfigurace? Pamatujete si definici pojmu DPD? Rozumíte pojmu Sentiment? Vzpomněli byste si co znamená slovo Deflegmátor?

Klíčová slova: definice, Josef Mánes, pojem, wiki, lexikon, kdo to je, popis, význam pojmu, popis, termín, heslo, informace, umělci, formulace, přesný význam, význam

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat pojem Josef Mánes ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Josef Mánes na Google.cz

Hledat výraz Josef Mánes ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Josef Mánes na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Josef Mánes? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnily zjistit: Kdo je to Josef Mánes? Kdo to byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes se nachází v kategorii umělci. Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Josef Mánes dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?