Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Kdo je to Josef Mánes?

Kdo to byl Josef Mánes? Stručný životopis

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Hlavní informace o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Josef Mánes sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Konfigurace? Rozumíte pojmu Devalvace? Rozumíte pojmu Sentiment? Znáte pojem CSc?

Klíčová slova: etymologie, slovo, synonymum, umělci, odborný výraz, přesný výraz, definice, přesný význam, kdo to je, kdo je Josef Mánes?, Josef Mánes, co znamená, informace, co je to Josef Mánes?, pojem, wiki

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Josef Mánes v následujících vyhledávačích

Vyhledat slovo Josef Mánes ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Mánes ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Josef Mánes ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Josef Mánes ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Mánes

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Josef Mánes? Kdo to byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes se nachází v sekci umělci. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Josef Mánes dejme tomu např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?