Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Josef Mánes?

Kdo byl Josef Mánes? Životopis, informace, biografie, umělci

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Josef Mánes sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Endokrinologie? Znáte pojem Chirurgická rouška? Rozumíte pojmu Základní deska? Vzpomenete si na definici slova Euromajdan?

Klíčová slova: místo narození, datum narození, wiki, kde se narodil Josef Mánes?, zajímavosti, kdo to je, národnost, kdo je Josef Mánes?, biografie, lexikon, život, wikipedie, datum úmrtí, Kdy zemřel Josef Mánes, informace, narození

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít termín Josef Mánes ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Josef Mánes ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Josef Mánes na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Mánes ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Josef Mánes ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Josef Mánes?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes je v kategorii Umělci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Josef Mánes řekněme třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?