Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Kdo je to Josef Mánes?

Kdo to byl Josef Mánes? Stručný životopis

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, slavní lidé, osobnosti z umělci

Hlavní data o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Sdílejte tuto stránku s osobností Josef Mánes s přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Konfigurace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Pandemie? Rozumíte pojmu Sentiment? Znáte termín Rituál?

Klíčová slova: definice, umělci, co je to Josef Mánes?, přesný výraz, odborný výraz, pojem, popis, heslo, lexikon, vysvětlení, etymologie, Josef Mánes, kdo je Josef Mánes?, informace, význam pojmu, wiki

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o pojmu Josef Mánes

Hledejte bez špehování slovo Josef Mánes ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Josef Mánes ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Josef Mánes na Google.cz

Najít heslo Josef Mánes ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Josef Mánes?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Josef Mánes? Kdo to byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes je v kategorii umělci. Sepsáno redaktory Superia.cz Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Josef Mánes třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?