Kdo je to?
Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Josef Mánes?

Kdo byl Josef Mánes? Životopis, informace, biografie, umělci

Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých představitelů romantizmu ve výtvarném umění. Vynikl především jako malíř, autor ilustrací a grafik. Je považován za zakladatele českého malířství nové doby. Jedním z jeho světoznámých děl je kalendářní deska na staroměstském orloji. Josef Mánes pocházel z umělecké rodiny, známým malířem byl i jeho otec a sourozenci. Absolvoval Akademii v Praze, pobýval studijně v Německu a Polsku, kde se inspiroval prací předních evropských malířů. Po návratu domů se zamiloval do služky, s níž měl dceru. Své lásky se však na nátlak rodiny musel zříci, což uspíšilo propuknutí jeho psychické choroby. Zotavil se na Hané, kde vytvořil mnohá z vrcholných děl.
Inspirací pro něj byla příroda a venkov (např. obrazy Ukolébavka, Domov a podobně), vydal se na cestu do Ruska, znovu navštívil Mnichov a cestoval i po Itálii. Tam se však jeho psychický stav výrazně zhoršil a po návratu domů brzy zemřel.Kdo byl Josef Mánes? Životopis Josef Mánes, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Josef Mánes

Národnost: česká
Datum narození: 12. květen 1820
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. prosince 1871

Tento text (Josef Mánes) můžete samozřejmě sdílet s přáteli a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Endokrinologie? Vzpomenete si na definici slova Chudokrevnost? Rozumíte pojmu Faktura? Vzpomněli byste si na význam slova Fundus?

Klíčová slova: informace, osobnost, Kdy zemřel Josef Mánes, biografie, Josef Mánes, datum narození, vysvětlení, Josef Mánes, národnost, kdo to je, nežijící, wikipedie, umělci, narození, život, národnost

Pojem Josef Mánes je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Josef Mánes na Youtube

Vyhledat termín Josef Mánes ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Josef Mánes ve Wikipedii

Vyhledat výraz Josef Mánes na Google.cz

Vyhledat výraz Josef Mánes na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mánes například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Mánes

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Josef Mánes? Kdy se narodil Josef Mánes? Kde se narodil Josef Mánes? Kdy zemřel Josef Mánes? Josef Mánes patří do sekce Umělci

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Josef Mánes dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mánes i v jiné kategorii než je umělci.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?