Kdo je to?
Kdo byl Jan Masaryk? Životopis Jan Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Jan Masaryk?

Kdo byl Jan Masaryk? Životopis, informace, biografie, politici

Jan Masaryk byl český diplomat a politik, ministr zahraničních věcí. Byl synem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Nedařilo se mu ve studiích, a tak se rozhodl odjet na zkušenou do USA. I zde se však potýkal s psychickými problémy a právě v tomto období mu byla diagnostikována hebefrenie.
V roce 1913 se vrátil do Rakouska-Uherska. Když propukla první světová válka, byl odveden a působil v řadách rakousko-uherské armády.
V diplomacii a politice se začal pohybovat po vzniku samostatného Československa. Jeho otec Tomáš G. Masaryk se stal prezidentem a Jan začal pracovat pro ministerstvo zahraničí. Působil jako diplomat v USA, později se přesunul do Londýna, kde se v roce 1925 stal vyslancem Československa.
S nástupem německých nacistů k moci však situace v evropské diplomacii začínala houstnout. Masaryk se pokoušel varovat ve Velké Británii před nebezpečím nacismu a obhajovat postoje Československa, avšak dobovou politiku appeasementu nedokázal zvrátit. V roce 1938 byla mimo jiné i Anglií podepsána Mnichovská dohoda a Československo se muselo vzdát svých příhraničních oblastí a spolu s tím i práva na obranu proti agresivnímu sousedovi. Po těchto událostech Masaryk odešel z funkce velvyslance a znovu odjel do USA.
Nevydržel však dlouho stát stranou. Vrátil se do Evropy a v roce 1940 se stal ministrem zahraničních věcí exilové vlády. V této roli ho proslavily především jeho rozhlasové projevy, které v těžkých válečných dobách povzbuzovaly československé lidi doma i v exilu. Po válce se vrátil do Československa a zůstal ve funkci ministra zahraničí.
I tato doba pro něj však byla složitá. Československo v čele s Benešem a později Gottwaldem se nechávalo stále víc vtahovat do sovětské sféry vlivu a Masaryk tomu nebyl schopen zabránit. Zásadní je jeho role v komunistickém puči z února 1948. Po sporech kvůli čistkám v ozbrojených složkách podalo 12 ministrů demokratických stran demisi. Kdyby Jan Masaryk, coby ministr zahraničních věcí, též rezignoval, padla by vláda. Masaryk to však neudělal a Klement Gottwald tak mohl s Benešovou pomocí svou vládu pouze rekonstruovat a dostat tak Komunistickou stranu k absolutní moci.
K tomu došlo 25. února 1948. O pár dnů později - 10. března - Jan Masaryk za nevyjasněných okolností zemřel. Jeho tělo bylo nazeleno na nádvoří Černínského paláce po pádu z okna. Dlouhodobě se spekuluje, zda se jednalo o sebevraždu, nebo vraždu. Případ Masarykovy smrti byl několikrát znovu otevřen (poprvé již v roce 1968, později po roce 1989), nikdy však nebylo dosaženo přesvědčivého konkrétního závěru.Kdo byl Jan Masaryk? Životopis Jan Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Jan Masaryk

Národnost: česká
Datum narození: 14. září 1886
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. března 1948

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jan Masaryk? s vašimi přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz WWW? Víte, co je to Decentralizace? Znáte pojem Akumulátor? Rozumíte pojmu Datová schránka?

Klíčová slova: zajímavosti, životopis, politici, biografie, Jan Masaryk, kdy se narodil Jan Masaryk?, wiki, politici, osobnost, Jan Masaryk, osobnosti, datum narození, lexikon, wikipedie, kdo je Jan Masaryk?, popis

Pojem Jan Masaryk je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Jan Masaryk na Google.cz

Hledat videa s názvem Jan Masaryk na Youtube

Hledat pojem Jan Masaryk ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Jan Masaryk ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Jan Masaryk ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Masaryk například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Jan Masaryk? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Jan Masaryk? Kdy se narodil Jan Masaryk? Kde se narodil Jan Masaryk? Kdy zemřel Jan Masaryk? Jan Masaryk je v kategorii Politici

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Masaryk kupříkladu ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Masaryk i v jiné kategorii než je politici.