Jan Masaryk
Kdo byl Jan Masaryk? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici
Jan Masaryk byl český diplomat a politik, ministr zahraničních věcí. Byl synem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Nedařilo se mu ve studiích, a tak se rozhodl odjet na zkušenou do USA. I zde se však potýkal s psychickými problémy a právě v tomto období mu byla diagnostikována hebefrenie.
V roce 1913 se vrátil do Rakouska-Uherska. Když propukla první světová válka, byl odveden a působil v řadách rakousko-uherské armády.
V diplomacii a politice se začal pohybovat po vzniku samostatného Československa. Jeho otec Tomáš G. Masaryk se stal prezidentem a Jan začal pracovat pro ministerstvo zahraničí. Působil jako diplomat v USA, později se přesunul do Londýna, kde se v roce 1925 stal vyslancem Československa.
S nástupem německých nacistů k moci však situace v evropské diplomacii začínala houstnout. Masaryk se pokoušel varovat ve Velké Británii před nebezpečím nacismu a obhajovat postoje Československa, avšak dobovou politiku appeasementu nedokázal zvrátit. V roce 1938 byla mimo jiné i Anglií podepsána Mnichovská dohoda a Československo se muselo vzdát svých příhraničních oblastí a spolu s tím i práva na obranu proti agresivnímu sousedovi. Po těchto událostech Masaryk odešel z funkce velvyslance a znovu odjel do USA.
Nevydržel však dlouho stát stranou. Vrátil se do Evropy a v roce 1940 se stal ministrem zahraničních věcí exilové vlády. V této roli ho proslavily především jeho rozhlasové projevy, které v těžkých válečných dobách povzbuzovaly československé lidi doma i v exilu. Po válce se vrátil do Československa a zůstal ve funkci ministra zahraničí.
I tato doba pro něj však byla složitá. Československo v čele s Benešem a později Gottwaldem se nechávalo stále víc vtahovat do sovětské sféry vlivu a Masaryk tomu nebyl schopen zabránit. Zásadní je jeho role v komunistickém puči z února 1948. Po sporech kvůli čistkám v ozbrojených složkách podalo 12 ministrů demokratických stran demisi. Kdyby Jan Masaryk, coby ministr zahraničních věcí, též rezignoval, padla by vláda. Masaryk to však neudělal a Klement Gottwald tak mohl s Benešovou pomocí svou vládu pouze rekonstruovat a dostat tak Komunistickou stranu k absolutní moci.
K tomu došlo 25. února 1948. O pár dnů později - 10. března - Jan Masaryk za nevyjasněných okolností zemřel. Jeho tělo bylo nazeleno na nádvoří Černínského paláce po pádu z okna. Dlouhodobě se spekuluje, zda se jednalo o sebevraždu, nebo vraždu. Případ Masarykovy smrti byl několikrát znovu otevřen (poprvé již v roce 1968, později po roce 1989), nikdy však nebylo dosaženo přesvědčivého konkrétního závěru.
Základní údaje o osobě Jan Masaryk
Národnost: česká
Datum narození: 14. září 1886
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. března 1948
Další informační zdroje
Hledat frázi Jan Masaryk ve Wikislovníku
Zkusit najít slovo Jan Masaryk v ekologickém vyhledávači Ecosia.org
Hledejte bez špehování slovo Jan Masaryk ve vyhledávači DuckDuckGo
Hledat videa s názvem Jan Masaryk na Youtube
Najít slovo Jan Masaryk ve fulltextu vyhledávače Info.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Masaryk například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v Google překladači.
Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy
Biografie, životopis, kdo je to Jan Masaryk?
Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jan Masaryk? Kdy se narodil Jan Masaryk? Kde se narodil Jan Masaryk? Kdy zemřel Jan Masaryk? Jan Masaryk je v kategorii Politici
Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Masaryk dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Masaryk i v jiné kategorii než je politici.