Kdo je to?
Kdo byl Jan Masaryk? Životopis Jan Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Jan Masaryk?

Kdo byl Jan Masaryk? Životopis, informace, biografie, politici

Jan Masaryk byl český diplomat a politik, ministr zahraničních věcí. Byl synem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Nedařilo se mu ve studiích, a tak se rozhodl odjet na zkušenou do USA. I zde se však potýkal s psychickými problémy a právě v tomto období mu byla diagnostikována hebefrenie.
V roce 1913 se vrátil do Rakouska-Uherska. Když propukla první světová válka, byl odveden a působil v řadách rakousko-uherské armády.
V diplomacii a politice se začal pohybovat po vzniku samostatného Československa. Jeho otec Tomáš G. Masaryk se stal prezidentem a Jan začal pracovat pro ministerstvo zahraničí. Působil jako diplomat v USA, později se přesunul do Londýna, kde se v roce 1925 stal vyslancem Československa.
S nástupem německých nacistů k moci však situace v evropské diplomacii začínala houstnout. Masaryk se pokoušel varovat ve Velké Británii před nebezpečím nacismu a obhajovat postoje Československa, avšak dobovou politiku appeasementu nedokázal zvrátit. V roce 1938 byla mimo jiné i Anglií podepsána Mnichovská dohoda a Československo se muselo vzdát svých příhraničních oblastí a spolu s tím i práva na obranu proti agresivnímu sousedovi. Po těchto událostech Masaryk odešel z funkce velvyslance a znovu odjel do USA.
Nevydržel však dlouho stát stranou. Vrátil se do Evropy a v roce 1940 se stal ministrem zahraničních věcí exilové vlády. V této roli ho proslavily především jeho rozhlasové projevy, které v těžkých válečných dobách povzbuzovaly československé lidi doma i v exilu. Po válce se vrátil do Československa a zůstal ve funkci ministra zahraničí.
I tato doba pro něj však byla složitá. Československo v čele s Benešem a později Gottwaldem se nechávalo stále víc vtahovat do sovětské sféry vlivu a Masaryk tomu nebyl schopen zabránit. Zásadní je jeho role v komunistickém puči z února 1948. Po sporech kvůli čistkám v ozbrojených složkách podalo 12 ministrů demokratických stran demisi. Kdyby Jan Masaryk, coby ministr zahraničních věcí, též rezignoval, padla by vláda. Masaryk to však neudělal a Klement Gottwald tak mohl s Benešovou pomocí svou vládu pouze rekonstruovat a dostat tak Komunistickou stranu k absolutní moci.
K tomu došlo 25. února 1948. O pár dnů později - 10. března - Jan Masaryk za nevyjasněných okolností zemřel. Jeho tělo bylo nazeleno na nádvoří Černínského paláce po pádu z okna. Dlouhodobě se spekuluje, zda se jednalo o sebevraždu, nebo vraždu. Případ Masarykovy smrti byl několikrát znovu otevřen (poprvé již v roce 1968, později po roce 1989), nikdy však nebylo dosaženo přesvědčivého konkrétního závěru.Kdo byl Jan Masaryk? Životopis Jan Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Jan Masaryk

Národnost: česká
Datum narození: 14. září 1886
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. března 1948

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Masaryk? Potom se podělte s kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Epiteton? Vzpomenete si na definici slova Lůžkoden? Znáte pojem Fleece? Vzpomněli byste si na význam slova Krajní pravice?

Klíčová slova: popis, politici, datum úmrtí, národnost, Kdy zemřel Jan Masaryk, nežijící, lexikon, kde se narodil Jan Masaryk?, Jan Masaryk, Jan Masaryk, životopis, místo narození, osobnosti, život, osobnost, kdo je Jan Masaryk?

Pojem Jan Masaryk je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Jan Masaryk zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín Jan Masaryk ve Wikipedii

Vyhledat heslo Jan Masaryk ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Jan Masaryk na Google.cz

Najít termín Jan Masaryk v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo Jan Masaryk ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Masaryk například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Masaryk

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jan Masaryk? Kdy se narodil Jan Masaryk? Kde se narodil Jan Masaryk? Kdy zemřel Jan Masaryk? Jan Masaryk je v sekci Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Masaryk řekněme například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Masaryk i v jiné kategorii než je politici.