Kdo je to?
Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Alois Senefelder?

Kdo byl Alois Senefelder? Životopis, informace, biografie, věda

Alois Jan Nepomuk František Senefelder, německy Aloys Johann Nepomuk Franz Senefelder, byl německý vynálezce kamenotisku – litografie. Senefelder se narodil v Praze do rodiny dvorních herců z Mnichova, když byli manželé zrovna na hostování v Nostitzově divadle v Rytířské ulici. Měl dalších 8 sourozenců. Do školy chodil mladý Alois v Mnichově. Po základní škole se učil na gymnáziu. Učil se také hrát na klavír a věnoval se zpěvu. Během let 1989-93 odešel do Ingolstadtu, kde na jezuitské univerzitě studoval práva. Po smrti otce se staral o rodinu a začal hrát také v divadle po vzoru svých rodičů. Následně se přidal ke společnosti kočovných herců. Během cestování s divadlem se začal zabývat vynalézáním nových tiskových metod. Podařilo se mu vynalézt stereotypii (tiskařská technika). Převratný objev se zrodil roku 1796, kdy náhodou objevil princip litografie. O tři roky později začal spolupracovat s tiskařem a vydavatelem Johannem Antonem Andrém (1799), který o rok později v Offenbachu zřídil litografickou dílnu. Následovaly další dílny v Londýně a Paříži.
Senefelder nechal postavit litografickou dílnu v bavorském Mnichově. Zde se později začalo pracovat s metalografií (1805), tónovou litografií (1807) a barevnou litografií (1808).
Roku 1818 publikoval svou učebnici litografie. O rok později získal v Bavorsku za svůj objev Zlatou medaili (1819).
Senefelder zemřel v roce 1834 ve věku 62 let.Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Alois Senefelder

Národnost: německá
Datum narození: 6. 11. 1771
Místo narození: Praha, České království, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 26. 2. 1834

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Alois Senefelder sdílet s ostatnímiprostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Hustilka? Znáte definici termínu Klinická studie? Znáte termín Smalt? Pamatujete si definici pojmu Pamflet?

Klíčová slova: národnost, věda, wikipedie, kdo je Alois Senefelder?, životopis, biografie, život, datum úmrtí, popis, věda, osobnosti, osobnost, kdy se narodil Alois Senefelder?, Alois Senefelder, Alois Senefelder, datum narození

Pojem Alois Senefelder je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Alois Senefelder na Youtube

Hledat výraz Alois Senefelder na Google.cz

Vyhledat termín Alois Senefelder ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Alois Senefelder ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alois Senefelder ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Senefelder například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Alois Senefelder?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Alois Senefelder? Kdy se narodil Alois Senefelder? Kde se narodil Alois Senefelder? Kdy zemřel Alois Senefelder? Alois Senefelder se nachází v sekci Věda

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Alois Senefelder například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Senefelder i v jiné kategorii než je věda.