Kdo je to?
Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Alois Senefelder?

Kdo byl Alois Senefelder? Životopis, informace, biografie, věda

Alois Jan Nepomuk František Senefelder, německy Aloys Johann Nepomuk Franz Senefelder, byl německý vynálezce kamenotisku – litografie. Senefelder se narodil v Praze do rodiny dvorních herců z Mnichova, když byli manželé zrovna na hostování v Nostitzově divadle v Rytířské ulici. Měl dalších 8 sourozenců. Do školy chodil mladý Alois v Mnichově. Po základní škole se učil na gymnáziu. Učil se také hrát na klavír a věnoval se zpěvu. Během let 1989-93 odešel do Ingolstadtu, kde na jezuitské univerzitě studoval práva. Po smrti otce se staral o rodinu a začal hrát také v divadle po vzoru svých rodičů. Následně se přidal ke společnosti kočovných herců. Během cestování s divadlem se začal zabývat vynalézáním nových tiskových metod. Podařilo se mu vynalézt stereotypii (tiskařská technika). Převratný objev se zrodil roku 1796, kdy náhodou objevil princip litografie. O tři roky později začal spolupracovat s tiskařem a vydavatelem Johannem Antonem Andrém (1799), který o rok později v Offenbachu zřídil litografickou dílnu. Následovaly další dílny v Londýně a Paříži.
Senefelder nechal postavit litografickou dílnu v bavorském Mnichově. Zde se později začalo pracovat s metalografií (1805), tónovou litografií (1807) a barevnou litografií (1808).
Roku 1818 publikoval svou učebnici litografie. O rok později získal v Bavorsku za svůj objev Zlatou medaili (1819).
Senefelder zemřel v roce 1834 ve věku 62 let.Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Alois Senefelder

Národnost: německá
Datum narození: 6. 11. 1771
Místo narození: Praha, České království, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 26. 2. 1834

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alois Senefelder s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Bloatware? Vzpomněli byste si co označuje výraz Gyroskop? Znáte termín Brzlík? Znáte termín Orgonit?

Klíčová slova: informace, Alois Senefelder, vysvětlení, věda, datum narození, lexikon, kdy se narodil Alois Senefelder?, narození, životopis, zajímavosti, Alois Senefelder, národnost, osobnosti, popis, kdo to je, datum úmrtí

Pojem Alois Senefelder je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat pojem Alois Senefelder ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Alois Senefelder ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Alois Senefelder na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alois Senefelder ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Alois Senefelder ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Senefelder například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Alois Senefelder?

Právě jste zjistili Kdo byl Alois Senefelder? Kdy se narodil Alois Senefelder? Kde se narodil Alois Senefelder? Kdy zemřel Alois Senefelder? Alois Senefelder patří do kategorie Věda

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alois Senefelder například v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Senefelder i v jiné kategorii než je věda.