Kdo je to?
Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Alois Senefelder?

Kdo byl Alois Senefelder? Životopis, informace, biografie, věda

Alois Jan Nepomuk František Senefelder, německy Aloys Johann Nepomuk Franz Senefelder, byl německý vynálezce kamenotisku – litografie. Senefelder se narodil v Praze do rodiny dvorních herců z Mnichova, když byli manželé zrovna na hostování v Nostitzově divadle v Rytířské ulici. Měl dalších 8 sourozenců. Do školy chodil mladý Alois v Mnichově. Po základní škole se učil na gymnáziu. Učil se také hrát na klavír a věnoval se zpěvu. Během let 1989-93 odešel do Ingolstadtu, kde na jezuitské univerzitě studoval práva. Po smrti otce se staral o rodinu a začal hrát také v divadle po vzoru svých rodičů. Následně se přidal ke společnosti kočovných herců. Během cestování s divadlem se začal zabývat vynalézáním nových tiskových metod. Podařilo se mu vynalézt stereotypii (tiskařská technika). Převratný objev se zrodil roku 1796, kdy náhodou objevil princip litografie. O tři roky později začal spolupracovat s tiskařem a vydavatelem Johannem Antonem Andrém (1799), který o rok později v Offenbachu zřídil litografickou dílnu. Následovaly další dílny v Londýně a Paříži.
Senefelder nechal postavit litografickou dílnu v bavorském Mnichově. Zde se později začalo pracovat s metalografií (1805), tónovou litografií (1807) a barevnou litografií (1808).
Roku 1818 publikoval svou učebnici litografie. O rok později získal v Bavorsku za svůj objev Zlatou medaili (1819).
Senefelder zemřel v roce 1834 ve věku 62 let.Kdo byl Alois Senefelder? Životopis Alois Senefelder, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Alois Senefelder

Národnost: německá
Datum narození: 6. 11. 1771
Místo narození: Praha, České království, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 26. 2. 1834

Líbí se stručný životopis s osobou Alois Senefelder? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Bloatware? Znáte definici termínu Interní oddělení? Znáte termín Variace? Pamatujete si definici pojmu Příbor?

Klíčová slova: kdy se narodil Alois Senefelder?, Kdy zemřel Alois Senefelder, informace, wiki, Alois Senefelder, osobnost, popis, kdo je Alois Senefelder?, Alois Senefelder, národnost, vysvětlení, wikipedie, biografie, životopis, datum úmrtí, život

Pojem Alois Senefelder je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Alois Senefelder v následujících vyhledávačích

Vyhledat termín Alois Senefelder na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Alois Senefelder ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Alois Senefelder ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Alois Senefelder ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Senefelder například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alois Senefelder

Právě nyní již víte Kdo byl Alois Senefelder? Kdy se narodil Alois Senefelder? Kde se narodil Alois Senefelder? Kdy zemřel Alois Senefelder? Alois Senefelder patří do kategorie Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme taktéž hledat osobnost, osobu, člověka Alois Senefelder dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Senefelder i v jiné kategorii než je věda.