Kdo je to?
Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Cyril?

Kdo byl Svatý Cyril? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Cyril, řecky Konstantinos, byl byzantský kněz, teolog, mnich, diplomat, filosof, apoštol, patron Moravy a mladší bratr svatého Metoděje. Konstantinos se narodil v řecké Soluni v době Byzantské říše do rodiny státního úředníka Lva a Marie (dcery císaře Konstantina VI.). Měl dalších 6 starších sourozenců. Díky své bystrosti vynikal mezi svými vrstevníky. Brzy si uvědomil zbytečnost hmotných věcí a začal se věnovat duchovním věcem. O jeho bystrosti se dozvěděl i kancléř (logothet) Theoktist, který dovolil Konstantinovi, aby se přišel vzdělávat na císařský dvůr. Po dokončení studia na vysoké škole v Cařihradu (847) byl Konstantin vysvěcen na kněze a jmenován knihovníkem a archivářem chrámu Hagia Sofia (chrám Boží Moudrosti).
Konstantin poté utekl z města a ukrýval se několik měsíců v klášteře. Po půl roce byl nalezen a vrátil se s omluvou do Cařihradu. Po návratu získal pozici profesora na dvorní vysoké škole. Díky své čestnosti a úspěchům získal přezdívku Filozof. Kolem roku 855 se Konstantin vypravil za svým starším bratrem Metodějem do kláštera v Bithýnii.
Poté spolu byli vysíláni na různé cesty jako misionáři a šiřitelé křesťanství. Na Moravu se oba bratři dostali v roce 863. Během působení na Moravě překládali knihy, učili žáky novému písmu a vychovávali nové kněží. Úspěch měli také díky tomu, že kázali ve slovanském jazyce, kterému rozuměli lidé více než německým nebo franským misionářům.
Z jedné výpravy z krymského poloostrova přivezli do Říma ostatky římského papeže sv. Klimenta, což vedlo k pozdvižení v celém Římě a oba bratři byli vřele přijati. Časem se Konstantin začal cítit nemocen a vstoupil do kláštera (získal mnišské jméno Cyril). Cyril zemřel dne 14. 2. 869. Bylo mu 42 let a jeho tělo bylo pohřbeno v kostele sv. Klimenta.Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Svatý Cyril

Národnost: byzantská
Datum narození: 826/827
Místo narození: Soluň, Byzantská říše
Datum úmrtí: 14. 2. 869

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Svatý Cyril sdílet s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Odrůdové víno? Vzpomněli byste si co znamená slovo Francouzské okno? Pamatujete si definici pojmu Pandemie? Víte co je Taoismus?

Klíčová slova: kdy se narodil Svatý Cyril?, křesťanství, datum narození, život, lexikon, kde se narodil Svatý Cyril?, informace, národnost, wikipedie, zajímavosti, biografie, narození, osobnost, národnost, nežijící, osobnosti

Pojem Svatý Cyril je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Svatý Cyril

Hledat slovo Svatý Cyril ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Svatý Cyril ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatý Cyril ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Svatý Cyril na Youtube

Najít termín Svatý Cyril na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Cyril například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Svatý Cyril?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Svatý Cyril? Kdy se narodil Svatý Cyril? Kde se narodil Svatý Cyril? Kdy zemřel Svatý Cyril? Svatý Cyril je v kategorii Křesťanství

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Svatý Cyril třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Cyril i v jiné kategorii než je křesťanství.