Kdo je to?
Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Cyril?

Kdo byl Svatý Cyril? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Cyril, řecky Konstantinos, byl byzantský kněz, teolog, mnich, diplomat, filosof, apoštol, patron Moravy a mladší bratr svatého Metoděje. Konstantinos se narodil v řecké Soluni v době Byzantské říše do rodiny státního úředníka Lva a Marie (dcery císaře Konstantina VI.). Měl dalších 6 starších sourozenců. Díky své bystrosti vynikal mezi svými vrstevníky. Brzy si uvědomil zbytečnost hmotných věcí a začal se věnovat duchovním věcem. O jeho bystrosti se dozvěděl i kancléř (logothet) Theoktist, který dovolil Konstantinovi, aby se přišel vzdělávat na císařský dvůr. Po dokončení studia na vysoké škole v Cařihradu (847) byl Konstantin vysvěcen na kněze a jmenován knihovníkem a archivářem chrámu Hagia Sofia (chrám Boží Moudrosti).
Konstantin poté utekl z města a ukrýval se několik měsíců v klášteře. Po půl roce byl nalezen a vrátil se s omluvou do Cařihradu. Po návratu získal pozici profesora na dvorní vysoké škole. Díky své čestnosti a úspěchům získal přezdívku Filozof. Kolem roku 855 se Konstantin vypravil za svým starším bratrem Metodějem do kláštera v Bithýnii.
Poté spolu byli vysíláni na různé cesty jako misionáři a šiřitelé křesťanství. Na Moravu se oba bratři dostali v roce 863. Během působení na Moravě překládali knihy, učili žáky novému písmu a vychovávali nové kněží. Úspěch měli také díky tomu, že kázali ve slovanském jazyce, kterému rozuměli lidé více než německým nebo franským misionářům.
Z jedné výpravy z krymského poloostrova přivezli do Říma ostatky římského papeže sv. Klimenta, což vedlo k pozdvižení v celém Římě a oba bratři byli vřele přijati. Časem se Konstantin začal cítit nemocen a vstoupil do kláštera (získal mnišské jméno Cyril). Cyril zemřel dne 14. 2. 869. Bylo mu 42 let a jeho tělo bylo pohřbeno v kostele sv. Klimenta.Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní data o osobě Svatý Cyril

Národnost: byzantská
Datum narození: 826/827
Místo narození: Soluň, Byzantská říše
Datum úmrtí: 14. 2. 869

Tento text (Svatý Cyril) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Odrůdové víno? Víte, co je to Rehabilitace? Pamatujete si definici pojmu Pesimismus? Rozumíte pojmu Komedie?

Klíčová slova: vysvětlení, wikipedie, národnost, narození, zajímavosti, osobnost, popis, biografie, životopis, kdo to je, osobnosti, Svatý Cyril, Kdy zemřel Svatý Cyril, Svatý Cyril, život, křesťanství

Pojem Svatý Cyril je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít pojem Svatý Cyril ve Wikipedii

Najít heslo Svatý Cyril ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Svatý Cyril ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Svatý Cyril v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Svatý Cyril ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Cyril například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Svatý Cyril?

Nyní již víte Kdo byl Svatý Cyril? Kdy se narodil Svatý Cyril? Kde se narodil Svatý Cyril? Kdy zemřel Svatý Cyril? Svatý Cyril je v kategorii Křesťanství

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Svatý Cyril například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Cyril i v jiné kategorii než je křesťanství.