Kdo je to?
Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Svatý Cyril

Kdo byl Svatý Cyril? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, křesťanství

Cyril, řecky Konstantinos, byl byzantský kněz, teolog, mnich, diplomat, filosof, apoštol, patron Moravy a mladší bratr svatého Metoděje. Konstantinos se narodil v řecké Soluni v době Byzantské říše do rodiny státního úředníka Lva a Marie (dcery císaře Konstantina VI.). Měl dalších 6 starších sourozenců. Díky své bystrosti vynikal mezi svými vrstevníky. Brzy si uvědomil zbytečnost hmotných věcí a začal se věnovat duchovním věcem. O jeho bystrosti se dozvěděl i kancléř (logothet) Theoktist, který dovolil Konstantinovi, aby se přišel vzdělávat na císařský dvůr. Po dokončení studia na vysoké škole v Cařihradu (847) byl Konstantin vysvěcen na kněze a jmenován knihovníkem a archivářem chrámu Hagia Sofia (chrám Boží Moudrosti).
Konstantin poté utekl z města a ukrýval se několik měsíců v klášteře. Po půl roce byl nalezen a vrátil se s omluvou do Cařihradu. Po návratu získal pozici profesora na dvorní vysoké škole. Díky své čestnosti a úspěchům získal přezdívku Filozof. Kolem roku 855 se Konstantin vypravil za svým starším bratrem Metodějem do kláštera v Bithýnii.
Poté spolu byli vysíláni na různé cesty jako misionáři a šiřitelé křesťanství. Na Moravu se oba bratři dostali v roce 863. Během působení na Moravě překládali knihy, učili žáky novému písmu a vychovávali nové kněží. Úspěch měli také díky tomu, že kázali ve slovanském jazyce, kterému rozuměli lidé více než německým nebo franským misionářům.
Z jedné výpravy z krymského poloostrova přivezli do Říma ostatky římského papeže sv. Klimenta, což vedlo k pozdvižení v celém Římě a oba bratři byli vřele přijati. Časem se Konstantin začal cítit nemocen a vstoupil do kláštera (získal mnišské jméno Cyril). Cyril zemřel dne 14. 2. 869. Bylo mu 42 let a jeho tělo bylo pohřbeno v kostele sv. Klimenta.Kdo byl Svatý Cyril? Životopis Svatý Cyril, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní data o osobě Svatý Cyril

Národnost: byzantská
Datum narození: 826/827
Místo narození: Soluň, Byzantská říše
Datum úmrtí: 14. 2. 869

Tento text (Svatý Cyril) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Flexibilní hypotéka? Rozumíte pojmu Mingle? Pamatujete si definici pojmu Medikace? Znáte pojem Antispyware?

Klíčová slova: datum narození, kde se narodil Svatý Cyril?, narození, osobnost, datum úmrtí, biografie, Kdy zemřel Svatý Cyril, informace, popis, život, Svatý Cyril, nežijící, křesťanství, místo narození, wikipedie, národnost

Pojem Svatý Cyril je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít slovo Svatý Cyril ve Wikislovníku

Hledat výraz Svatý Cyril v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Svatý Cyril ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Svatý Cyril ve Wikipedii

Hledat termín Svatý Cyril ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Cyril například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Biografie, životopis, kdo je to Svatý Cyril?

Nyní již víte Kdo byl Svatý Cyril? Kdy se narodil Svatý Cyril? Kde se narodil Svatý Cyril? Kdy zemřel Svatý Cyril? Svatý Cyril je v sekci Křesťanství

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Svatý Cyril kupř. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Cyril i v jiné kategorii než je křesťanství.