Kdo je to?
Kdo je Marcel Vašinka? Životopis Marcel Vašinka, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Marcel Vašinka

Kdo je Marcel Vašinka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Marcel Vašinka je český filmový, seriálový, divadelní a dabingový herec. Vašinka se narodil v Pardubicích do herecké rodiny. Jeho otcem byl herec Vlastimil Vašinka a jeho strýci z matčiny strany byli herci Alois a Jaroslav Švehlíkovi. Když měl Marcel dva roky, jeho rodiče se rozvedli. Jeho matka měla práci v Praze a Marcel se svou sestrou vyrůstali v Pardubicích u svých prarodičů. V pozdějším věku se přestěhovali za matkou do Prahy. V mládí měl rád divadelní kroužek na Lidové škole umění, kam pravidelně docházel. Po základní škole začal studovat Státní konzervatoř v Praze. Po úspěšném dokončení konzervatoře se přihlásil na herectví na pražské DAMU. DAMU úspěšně dokončil roku 1977. Následně se připojil k hereckému souboru Městských divadel pražských, kde působil následujících 16 let (1977-1993). Jeho divadelní role patřily inscenacím Mladý muž a bílá velryba, Jak je důležité míti Filipa, Maškaráda, Sen noci svatojánské, Tlučhuba nebo Těžká Barbora. Po roce 1993 začal působit na volné noze. Od roku 1999 až do roku 2001 byl členem zájezdové divadelní společnosti Háta, se kterou občas spolupracuje. Hostoval také v Divadle Bez zábradlí.
Poprvé si zahrál ve filmu v roce 1975 ve snímku Plavení hříbat. Od té doby ztvárnil role ve více než 70 filmech. Své role předvedl v úspěšných snímcích jako Den pro mou lásku, Marečku, podejte mi pero! (1976), Víkend bez rodičů (1981). Zahrál si v trilogii Kameňák v letech (2003-2005). Ztvárnil role také v několika televizních pohádkách jako Paví král (1978), O hruškách ušatkách a jablíčku parohátku (1979) nebo Jak se peče štěstí (1981).
Vašinku mohou televizní diváci znát také z televizních seriálů Četnické humoresky (2001), Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2007), Kriminálka Anděl (2008), Expozitura (2009), Vyprávěj (2010-2012), Četníci z Luhačovic (2017).
Nejvíce se však Vašinka proslavil jako dabingový herec v devadesátých letech, kdy svůj hlas propůjčil oblíbeným americkým seriálům Dallas, Dynastie, Beverly Hills 90210, Sever a jih. Později namluvil všechny díly komedie Policejní akademie, osm řad seriálu Námořní vyšetřovací služba a také rodinný film Myšák Stuart Little (hlas kocoura). Mezi jeho nejvíce dabované herce patří Nicolas Cage a Richarda Gere. Spolupracuje s dabingovou společností MGM.
V roce 2010 se Marcel Vašinka v pořadu 13. Komnata veřejně přiznal ke své homosexuální orientaci. Od roku 2009 žije v registrovaném partnerství s režisérem Miroslavem Walterem.Kdo je Marcel Vašinka? Životopis Marcel Vašinka, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Marcel Vašinka

Národnost: česká
Datum narození: 2. 10. 1954
Místo narození: Pardubice, Československo

Sdílejte tuto stránku s osobností Marcel Vašinka s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Scientologie? Víte co je Fagocytóza? Vzpomenete si na definici slova DPČ? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dvanácterník?

Klíčová slova: popis, narození, wiki, vysvětlení, životopis, informace, místo narození, kdy se narodil Marcel Vašinka?, národnost, osobnost, život, osobnosti, herectví, zajímavosti, Marcel Vašinka, kde se narodil Marcel Vašinka?

Pojem Marcel Vašinka je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít výraz Marcel Vašinka ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Marcel Vašinka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Marcel Vašinka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Marcel Vašinka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Marcel Vašinka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Marcel Vašinka například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Marcel Vašinka? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Marcel Vašinka? Kdy se narodil Marcel Vašinka? Kde se narodil Marcel Vašinka? Marcel Vašinka patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, herečka zrzka, marcel Vašinka, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Marcel Vašinka dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marcel Vašinka i v jiné kategorii než je herectví.