Kdo je to?
Kdo je Marcel Vašinka? Životopis Marcel Vašinka, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Marcel Vašinka?

Kdo je Marcel Vašinka? Životopis, informace, biografie, herectví

Marcel Vašinka je český filmový, seriálový, divadelní a dabingový herec. Vašinka se narodil v Pardubicích do herecké rodiny. Jeho otcem byl herec Vlastimil Vašinka a jeho strýci z matčiny strany byli herci Alois a Jaroslav Švehlíkovi. Když měl Marcel dva roky, jeho rodiče se rozvedli. Jeho matka měla práci v Praze a Marcel se svou sestrou vyrůstali v Pardubicích u svých prarodičů. V pozdějším věku se přestěhovali za matkou do Prahy. V mládí měl rád divadelní kroužek na Lidové škole umění, kam pravidelně docházel. Po základní škole začal studovat Státní konzervatoř v Praze. Po úspěšném dokončení konzervatoře se přihlásil na herectví na pražské DAMU. DAMU úspěšně dokončil roku 1977. Následně se připojil k hereckému souboru Městských divadel pražských, kde působil následujících 16 let (1977-1993). Jeho divadelní role patřily inscenacím Mladý muž a bílá velryba, Jak je důležité míti Filipa, Maškaráda, Sen noci svatojánské, Tlučhuba nebo Těžká Barbora. Po roce 1993 začal působit na volné noze. Od roku 1999 až do roku 2001 byl členem zájezdové divadelní společnosti Háta, se kterou občas spolupracuje. Hostoval také v Divadle Bez zábradlí.
Poprvé si zahrál ve filmu v roce 1975 ve snímku Plavení hříbat. Od té doby ztvárnil role ve více než 70 filmech. Své role předvedl v úspěšných snímcích jako Den pro mou lásku, Marečku, podejte mi pero! (1976), Víkend bez rodičů (1981). Zahrál si v trilogii Kameňák v letech (2003-2005). Ztvárnil role také v několika televizních pohádkách jako Paví král (1978), O hruškách ušatkách a jablíčku parohátku (1979) nebo Jak se peče štěstí (1981).
Vašinku mohou televizní diváci znát také z televizních seriálů Četnické humoresky (2001), Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2007), Kriminálka Anděl (2008), Expozitura (2009), Vyprávěj (2010-2012), Četníci z Luhačovic (2017).
Nejvíce se však Vašinka proslavil jako dabingový herec v devadesátých letech, kdy svůj hlas propůjčil oblíbeným americkým seriálům Dallas, Dynastie, Beverly Hills 90210, Sever a jih. Později namluvil všechny díly komedie Policejní akademie, osm řad seriálu Námořní vyšetřovací služba a také rodinný film Myšák Stuart Little (hlas kocoura). Mezi jeho nejvíce dabované herce patří Nicolas Cage a Richarda Gere. Spolupracuje s dabingovou společností MGM.
V roce 2010 se Marcel Vašinka v pořadu 13. Komnata veřejně přiznal ke své homosexuální orientaci. Od roku 2009 žije v registrovaném partnerství s režisérem Miroslavem Walterem.Kdo je Marcel Vašinka? Životopis Marcel Vašinka, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Marcel Vašinka

Národnost: česká
Datum narození: 2. 10. 1954
Místo narození: Pardubice, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Marcel Vašinka sdílet s ostatními prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Populismus? Znáte termín Poplužní dvůr? Vzpomenete si na definici slova Dedukce? Víte, co je to RAM?

Klíčová slova: osobnost, zajímavosti, kdy se narodil Marcel Vašinka?, život, narození, životopis, národnost, biografie, osobnosti, datum narození, herectví, wikipedie, informace, Marcel Vašinka, kde se narodil Marcel Vašinka?, lexikon

Pojem Marcel Vašinka je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Marcel Vašinka ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Marcel Vašinka na Youtube

Vyhledat výraz Marcel Vašinka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Marcel Vašinka ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Marcel Vašinka na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Marcel Vašinka například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Marcel Vašinka?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Marcel Vašinka? Kdy se narodil Marcel Vašinka? Kde se narodil Marcel Vašinka? Marcel Vašinka je v kategorii Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Marcel Vašinka dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marcel Vašinka i v jiné kategorii než je herectví.