Kdo je to?
Kdo je Michal Černík? Životopis Michal Černík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Michal Černík

Kdo je Michal Černík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Michal Černík, vlastním jménem Josef Černík, je český básník a spisovatel. Narodil se 28. února 1943 v Čelákovicích. Přezdívku Michal, pod kterou dnes tohoto spisovatele známe, mu dal starší bratr podle knihy Míša Kulička v rodném lese. Již od svých dvanácti let toužil po tom, aby se stal spisovatelem. V sedmnácti letech mu deník Svoboda zveřejnil jeho první báseň. Dětství a také značnou část svého života prožil v Čelákovicích, zde také odmaturoval střední škole. Poté studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem český jazyk, dějepis a výtvarnou výchovu.
Následně nastoupil jako učitel na ZŠ v Novém Městě pod Smrkem. Po pěti letech školu opustil a stal se redaktorem časopisu Sedmička pionýrů. V roce 1971 vydal svou první sbírku básní s názvem Náhradní krajina. Své básně, fejetony a reportáže v té době publikoval v nejrůznějších periodikách, například v Průboji, Literárních novinách, Hostu do domu. V sedmdesátých letech pak také v Mladé frontě, Vlastě, Kmeni, Mateřídoušce, Sedmičce pionýrů a mnoha dalších. Od roku 1981 byl vedoucím redaktorem dětské literatury v nakladatelství Panorama. Na krátký čas byl v letech 1988–1989 předsedou Svazu českých spisovatelů, aby se následně vrátil k redakční činnosti. Nejprve působil v nakladatelství L, poté v časopise Vlasta, deníku Rudé právo, časopise Antique a týdeníku Sondy.
Mezi jeho básnické sbírky patří například Sklizeň srdce (1974), Kdybychom nechodili po cestách (1976), Daleko stín, daleko sad (1977), Rozečtený život (1987), Cena dětství (2008), Stébla (2017) a mnoho dalších. Je autorem také celé řady knih pro děti, které byly přeloženy do mnoha světových jazyků. Napsal například Neplašte nám švestky (1984), Knížka malých pohádek (1986), Kašpárek (1987), Za zvířátky do pohádky (2006) a nespočet dalších. Od roku 1987 žije v Praze a od té doby, co v roce 2005 odešel do důchodu, se naplno věnuje své literární tvorbě.Kdo je Michal Černík? Životopis Michal Černík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Michal Černík

Národnost: česká
Datum narození: 28. února 1943
Místo narození: Čelákovice

Sdílejte tuto stránku s osobností Michal Černík s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Strdí? Víte co je THAWTE? Znáte termín Květná neděle? Vzpomněli byste si co označuje výraz Colostrum?

Klíčová slova: narození, kdy se narodil Michal Černík?, vysvětlení, život, literatura, místo narození, popis, zajímavosti, informace, osobnost, wikipedie, wiki, Michal Černík, Michal Černík, životopis, biografie

Pojem Michal Černík je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Najít výraz Michal Černík ve Wikislovníku

Najít slovo Michal Černík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Michal Černík ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Michal Černík ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Michal Černík na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Michal Černík například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Michal Černík? Stručná biografie

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Michal Černík? Kdy se narodil Michal Černík? Kde se narodil Michal Černík? Michal Černík patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, písařka píše, michal Černík, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Michal Černík třeba v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michal Černík i v jiné kategorii než je literatura.