Kdo je to?
Kdo je Věra Linhartová? Životopis Věra Linhartová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Věra Linhartová

Kdo je Věra Linhartová? Životopis, informace, biografie, literatura

Věra Linhartová je česká spisovatelka, překladatelka a historička umění. Narodila se 22. března 1938 v Brně. Po střední škole zakončené maturitou, kterou úspěšně složila v roce 1955, studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy zvané Universita Jana Evangelisty Purkyně). Dálkově vystudovala také estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V druhé polovině padesátých let začala psát své první texty a připojila se ke spolku umělců, kteří si říkali Šestatřicátníci.
Mezi lety 1959 a 1960 pracovala v Krajském středisku památkové péče v Brně a následně další dva roky v Pardubicích. Poté nastoupila jako kurátorka do Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, kde působila do roku 1966. Zde během svého působení rozšířila sbírky o české moderní umění a uspořádala výstavu Imaginativního malířství 1930–1950 s Františkem Šmejkalem. Tyto aktivity nakonec stály za jejím odchodem z jihočeské galerie. Stála také za organizací retrospektivních výstav Jindřicha Štyrského a Toyen v Brně a následně v Praze.
Od roku 1966 se Věra Linhartová věnovala své vlastní literární činnosti. V té době již publikovala vlastní odborné práce v nejrůznějších periodikách, jako například ve Výtvarném umění, Výtvarné práci či Tváři. V roce 1964 debutovala soubory próz Meziprůzkum nejblíž uplynulého a Prostor k rozlišení. Následně autorce vyšly prostřednictvím Mladé fronty další tři soubory: Rozprava o zdviži (1965), Přestořeč (1966) a Dům daleko (1968). Mezi lety 1962 až 1966 byla nedílnou součástí pražské surrealistické skupiny. Podílela se například prózou Totéž později, která je součástí strojopisného sborníku Objekt 5 (1962). Spolupracovala také na vzniku magnetofonových záznamů Fragmenty.
Již od mládí se Věra Linhartová zajímala o francouzštinu. V roce 1968 pak emigrovala do Francie a začala psát výhradně francouzsky. Jak sama autorka později uvedla, svůj odchod do Francie nepovažuje za útěk před tehdejším režimem. Tím hlavním důvodem byla touha být přímo v kulturním centru. Svůj nový domov našla v Paříži. Zde mezi lety 1970 a 1989 pracovala v knihovně Mezinárodní rady muzeí při UNESCO. V Paříži se také spřátelila s malířem Josefem Šímou, o němž napsala monografii. Vystudovala rovněž japanistiku na v Národním institutu orientálních jazyků a civilizací (Institut national des langues et civilisations orientales) v Paříži. V rámci doktorandského studia strávila rok v Tokiu na univerzitě Waseda. Od roku 1990 byla zaměstnána v pařížském muzeu orientálního umění Guimet, kde se věnovala zejména japonskému a čínskému malířství.
Věra Linhartová se i nadále zabývala svou vlastní literární činností. Je autorkou několika souborů próz, jako jsou například TWOR (1974), Intervalles – Mezidobí (1979), Les Cascades – Kaskády (2002) a další. V současné době je v důchodu.Kdo je Věra Linhartová? Životopis Věra Linhartová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Věra Linhartová

Národnost: česká
Datum narození: 22. března 1938
Místo narození: Brno

Tento text (Věra Linhartová) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Botnet? Vzpomněli byste si co označuje výraz Teritorium? Pamatujete si definici pojmu Lekce? Znáte termín Spořič obrazovky?

Klíčová slova: vysvětlení, kdo je Věra Linhartová?, literatura, Věra Linhartová, kdy se narodila Věra Linhartová?, osobnost, životopis, narození, Věra Linhartová, život, lexikon, místo narození, datum narození, informace, národnost, wiki

Pojem Věra Linhartová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Věra Linhartová doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat pojem Věra Linhartová ve Wikipedii

Hledat frázi Věra Linhartová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Věra Linhartová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Věra Linhartová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Věra Linhartová ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Věra Linhartová například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Věra Linhartová?

Nyní již víte Kdo je to Věra Linhartová? Kdy se narodila Věra Linhartová? Kde se narodila Věra Linhartová? Věra Linhartová se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Věra Linhartová dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Věra Linhartová i v jiné kategorii než je literatura.