Kdo je to?
Kdo byl James Clerk Maxwell? Životopis James Clerk Maxwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl James Clerk Maxwell?

Kdo byl James Clerk Maxwell? Životopis, informace, biografie, věda

James Clerk Maxwell byl fyzik, matematik a vynálezce. Pocházel z aristokratického prostředí, které kladlo důraz na rozvinutí jeho vědeckého talentu. Po několika letech na univerzitě v Edinburghu přešel na Cambridge, kde studoval na Trinity College. Byl členem elitních intelektuálních skupin a došel k názoru, že neexistuje žádná oblast, kterou by nešlo vědecky prozkoumat. Věnoval se hlavně matematice a dosáhl v ní významných studijních úspěchů. V roce 1855 se stal členem Trinity, ale o rok později Cambridge opustil a stal se profesorem přírodní filosofie na univerzitě v Aberdeenu. Zde se věnoval prstencům Saturnu a zjistil, že musí být tvořeny z malých pevných částic.
Následně působil jako profesor na King’s College v Londýně a věnoval se zejména výzkumu barev, za který obdržel Rumfordovu medaili. Byl prvním člověkem, který vytvořil barevnou fotografii. Zabýval se magnetismem a elektřinou, správně předpokládal, že je světlo elektromagnetickým vlněním, a velmi přesně vypočítal rychlost, jakou se světlo šíří. Od roku 1871 vedl Cavendishovu laboratoř v Cambridge. Jeho nejslavnějším objevem je matematické vyjádření elektromagnetického pole, tzv. Maxwellovy rovnice.Kdo byl James Clerk Maxwell? Životopis James Clerk Maxwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě James Clerk Maxwell

Národnost: skotská
Datum narození: 13. června 1831
Místo narození: Edinburgh, Skotsko, Velká Británie
Datum úmrtí: 5. listopadu 1879

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou James Clerk Maxwell sdílet s ostatnímina Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Volatilita? Rozumíte pojmu Cookies? Vzpomněli byste si co znamená slovo Taurin? Znáte pojem Dvojzubák?

Klíčová slova: wiki, popis, informace, vysvětlení, James Clerk Maxwell, nežijící, věda, narození, místo narození, národnost, životopis, datum úmrtí, lexikon, osobnost, národnost, biografie

Pojem James Clerk Maxwell je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat termín James Clerk Maxwell ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem James Clerk Maxwell na Google obrázcích

Zkusit najít výraz James Clerk Maxwell ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem James Clerk Maxwell na Youtube

Hledat pojem James Clerk Maxwell ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo James Clerk Maxwell například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Životopis, kdo je James Clerk Maxwell? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl James Clerk Maxwell? Kdy se narodil James Clerk Maxwell? Kde se narodil James Clerk Maxwell? Kdy zemřel James Clerk Maxwell? James Clerk Maxwell je v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka James Clerk Maxwell kupříkladu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Clerk Maxwell i v jiné kategorii než je věda.