Kdo je to?
Kdo byl Marco Polo? Životopis Marco Polo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Marco Polo

Kdo byl Marco Polo? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Marco Polo byl benátský kupec a cestovatel, autor proslulého cestopisu Milion.
Marco se narodil 15. září 1254 v rodině benátského kupce. Benátčané již tehdy podnikali daleké cesty, aby uspokojili své zákazníky, a tak není divu, že se vydávali i do Asie. Marcův otec a strýc podnikli takovou cestu již v letech 1255-1269 a údajně tehdy navštívili Konstantinopol, Krym, území Zlaté hordy (mongolsko-tatarský chanát) i Čínu. V letech 1271 podnikli druhou cestu, na které už byl přítomen i Marco (bylo mu tehdy 17 let), tentokrát putovali přes Arménii, Bagdád, Basru, Perský záliv, Indii, Afghánistán, Pamír, Turkestán a Čínu. V Číně pobyli od roku 1264 do roku 1292 a mladý Polo zde zastával několik funkcí, například spravoval pro chána některé provincie. Chán oceňoval zejména to, že mu cizinec nelhal ohledně stavu provincií (na rozdíl od jeho poddaných).
Když se Polové vrátili domů, byl Marco Polo uvězněn v Janově jako zajatec, když se připletl k bitvě mezi benátským a janovským loďstvem u ostrova Korčula. Ve vězení strávil dva roky, a aby nepřišly nazmar, diktoval (z toho se usuzuje, že neuměl nebo nemohl psát) své zážitky z cest jistému Rustichellovi da Pisa, který je sepsal francouzsky. Kniha dostala jméno Livres des merveilless du monde (Kniha o zázracích světa), ale v Itálii i ve světě je známá spíše jako Milion. Ačkoliv se původní text ztratil, existuje v mnoha opisech či překladech, a tak se k němu můžeme vrátit i dnes. Český překlad se zachoval například z roku 1400. Další překlady pak existují v latině, italštině i francouzštině.
A čím je cestopis tolik vzácný? Jedná se o první dílo, které popisuje tehdejší Asii, její zeměpisné podmínky i historické události. Jazyk je barvitý a zaznamenává Asii jako bohatou oblast, kde se dá nalézt zlato a jiné cenné kovy, drahé koření, panuje tu živý obchodní ruch, města jsou vystavěna zcela jiným způsobem než v Evropě a lidé chodí oblečeni v zajímavých oblecích. Význam díla tkví také v tom, že podnítilo další objevitelské cesty, včetně té neslavnější - Kryštofa Kolumba, který se snažil najít západní cestu do Indie a místo toho objevil Ameriku.
Abychom se však vrátili k samotnému Marcu Polovi, z jeho osobního života se dochovalo už jen to, že se po propuštění z vězení oženil, jméno jeho ženy však neznáme, pouze, víme, že zřejmě pocházela z italského roku Loredanů. Údajně spolu měli tři dcery. Po svatbě se psaní (resp. diktování) již nevěnoval a plně se soustředil na obchod, aby zabezpečil svou rodinu.Kdo byl Marco Polo? Životopis Marco Polo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Marco Polo

Národnost: italská
Datum narození: 15. 9. 1254
Místo narození: Benátky nebo ostrov Korčula
Datum úmrtí: 8. 1. 1324

Sdílejte tuto stránku s osobností Marco Polo s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Homocystein? Víte co je Akvarel? Vzpomenete si na definici slova Zisk? Vzpomněli byste si co označuje výraz Promiskuita?

Klíčová slova: informace, datum úmrtí, lexikon, životopis, nežijící, biografie, literatura, život, kdy se narodil Marco Polo?, wiki, osobnost, kdo je Marco Polo?, kde se narodil Marco Polo?, zajímavosti, národnost, wikipedie

Pojem Marco Polo je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít slovo Marco Polo v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Marco Polo ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Marco Polo ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Marco Polo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Marco Polo ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Marco Polo například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Marco Polo?

Teďka už zajisté víte Kdo byl Marco Polo? Kdy se narodil Marco Polo? Kde se narodil Marco Polo? Kdy zemřel Marco Polo? Marco Polo patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, blond spisovatelka, marco Polo, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Marco Polo třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marco Polo i v jiné kategorii než je literatura.