Kdo je to?
Kdo je Josef Somr? Životopis Josef Somr, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Josef Somr

Kdo je Josef Somr? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Josef Somr je český divadelní a filmový herec. Somr se narodil ve Vracově na Jižní Moravě. V nedalekém Kyjově dokončil gymnázium a poté se přihlásil do Brna na JAMU, kterou dokončil v roce 1956. Po studiu získal dvouleté angažmá v divadle v Českém Těšíně. Následně hrál tři roky v Brně v Divadle bratří Mrštíků, poté čtyři sezóny v Pardubicích (1961-65). Po angažmá v Pardubicích se přestěhoval do Prahy, kde získal místo v Činoherním klubu. O třináct let později začal působit v činohře Národního divadla (1978). V Národním divadle Somr skončil v roce 2001. Pracoval zde celkem 36 let.
Jeho filmový debut přišel roku 1964 ve snímku Obžalovaný. Následovaly snímky Ostře sledované vlaky (1966), Jeden z nich je vrah (1970), Vražda v hotelu Excelsior, Babička (1971), Případ mrtvého muže (1974), Páni kluci (1975), Léto s kovbojem (1976), Což takhle dát si špenát , Hop – a je tu lidoop (1977), Tajemství ocelového města (1978), Pozor vizita! (1981), Jak svět přichází o básníky (1982), Slavnosti sněženek, Tři veteráni (1983), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Vesničko má středisková (1985), Jak básníkům chutná život (1987), Černí baroni (1992), Královský slib (2001), Jak básníci neztrácejí naději (2004), Anděl Páně (2005), Jak básníci čekají na zázrak (2016) a mnoho dalších.
Somrovy známější seriálové role patřily seriálům F. L. Věk (1971), Byli jednou dva písaři (1972), Byl jednou jeden dům (1974), Nemocnice na kraji města (1977), Malý pitaval z velkého města (1982), Cirkus Humberto (1988) a Místo nahoře (2004).
Za roli v představení The Gin Game (divadlo Viola) získal Josef Somr cenu Thálie roku 2001. Cenu Thálie obdržel ještě jednou, a to v roce 2014 za celoživotní činoherní mistrovství.
Roku 1987 získal titul zasloužilý umělec, v roce 2005 získal ocenění Medaile Za zásluhy, kterou mu předal prezident Václav Klaus (2005). Ocenění Český lev v kategorii přínos české kinematografii mu bylo předáno roku 2012.Kdo je Josef Somr? Životopis Josef Somr, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Josef Somr

Národnost: česká
Datum narození: 15. 4. 1934
Místo narození: Vracov, Československo

Sdílejte tuto stránku s osobností Josef Somr s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Základní kapitál? Pamatujete si definici pojmu Gestační váček? Vzpomněli byste si co znamená slovo Autorizační kód? Vzpomněli byste si co znamená slovo Quad core?

Klíčová slova: kdo je Josef Somr?, herectví, kdy se narodil Josef Somr?, život, kde se narodil Josef Somr?, osobnosti, informace, datum narození, narození, popis, wiki, lexikon, Josef Somr, národnost, místo narození, herectví

Pojem Josef Somr je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat termín Josef Somr ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Josef Somr ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Josef Somr ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Josef Somr ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Josef Somr ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Somr například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Josef Somr?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Josef Somr? Kdy se narodil Josef Somr? Kde se narodil Josef Somr? Josef Somr je v sekci Herectví

Kategorie herectví, dlouhé vlasy kudrny , josef Somr, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Somr kupř. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Somr i v jiné kategorii než je herectví.