Kdo je to?
Kdo byla Ayn Randová? Životopis Ayn Randová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Ayn Randová

Kdo byla Ayn Randová? Životopis, informace, biografie, literatura

Ayn Randová, celým jménem Ayn Rand O\'Connor, rodným jménem Alisa Zinověvna Rozenbaum(ová), byla ruská židovská spisovatelka a filozofka emigrující do USA.
Alisa se narodila 2. února 1905 v Petrohradu do židovské rodiny. Vystudovala historii a filozofii na Petrohradské univerzitě, ale dva roky po ukončení studia emigrovala do USA. Nejprve se v Hollywoodu snažila prosadit jako autorka scénářů, což se jí do jisté míry i podařilo. Pak začala psát romány s částečnými úspěchy, až skončila u psaní esejí o objektivismu - filozofickém směru, který si vzala za svůj a dokonale jej rozpracovala. Jednoduše řečeno, pro objektivismus je nejdůležitější rozum, nejvyšší hodnotou je pak život člověka, který se nemá obětovat pro druhé, ale žít pro svoje štěstí. Randová si také myslela, že kapitalismus je jediné uspořádání světa, které je morální.
První román Randové se jmenuje „Night of January 16th“ a vyšel v roce 1934, aniž měl nějaký velký úspěch. Dalším románem je We the Living z roku 1936, který se odehrává v porevolučním Rusku a shrnuje zejména Ayniny protikomunistické názory. Třetí román Anthem (česky vyšlo jako Chvalozpěv) vyšel původně v roce 1938 a odehrává se v blíže neurčené budoucnosti. Další román The Fountainhead (česky jako Zdroj) je již románem, ve kterém Ayn obhajuje svůj objektivismus. Vyšel roku 1943, a ačkoliv jej kritika nepřijala, stal se bestsellerem. I v dalším románu jde především o obhajobu její filozofie, román se jmenuje Atlas Shrugged (česky Atlasova vzpoura) a opět je situován do nespecifikovaného času do Ameriky. I když i v těchto posledních románech najdeme mnoho z objektivismu a její hrdinové se chovají podle objektivistických zásad, nejvíce se mu pak věnovala po ukončení kariéry prozaičky ve svých odborných statích a esejích. Stačí si přečíst například stať For the New Intellectual, Capitalism: The Unknown Ideal nebo The Romantic Manifesto. Zajímavé je, že ani budoucí kritici a literární historici se dosud neshodli na tom, zda je Ayn Randová spíš anti-teistka (tedy proti náboženství), nebo je naopak ve svém díle velmi inspirována a vedena vírou a náboženstvím.Kdo byla Ayn Randová? Životopis Ayn Randová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Ayn Randová

Národnost: židovská
Datum narození: 2. 2. 1905
Místo narození: Petrohrad
Datum úmrtí: 6. 3. 1982

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ayn Randová? s vašimi kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Katamarán? Znáte pojem PENB? Vzpomněli byste si co označuje výraz Elipsoid? Vzpomenete si na definici slova Propolis?

Klíčová slova: Kdy zemřela Ayn Randová, wikipedie, Ayn Randová, literatura, popis, osobnost, datum úmrtí, lexikon, biografie, národnost, nežijící, narození, osobnosti, národnost, kde se narodila Ayn Randová?, Ayn Randová

Pojem Ayn Randová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Ayn Randová zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít termín Ayn Randová na Google.cz

Hledat výraz Ayn Randová ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Ayn Randová na Youtube

Hledat pojem Ayn Randová ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Ayn Randová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Ayn Randová například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ayn Randová

Právě nyní již víte Kdo byla Ayn Randová? Kdy se narodila Ayn Randová? Kde se narodila Ayn Randová? Kdy zemřela Ayn Randová? Ayn Randová se nachází v sekci Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Ayn Randová řekněme v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ayn Randová i v jiné kategorii než je literatura.