Kdo je to?
Kdo byl Wernher von Braun? Životopis Wernher von Braun, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Wernher von Braun

Kdo byl Wernher von Braun? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Wernher Magnus Maximilian von Braun byl německý konstruktér a inženýr. Braun se narodil v německém Wirsitzu do rodiny barona Magnuse von Brauna a byl v pořadí druhý ze tří synů. Od mládí se Wernher zajímal o vesmír a cestování v něm, což jej přivedlo k četbě sci-fi knih. Postupně začal číst vědecké publikace o vesmíru jako Raketou do vesmíru od Hermanna Obertha z roku 1923. V 17 letech se připojil k Německé raketové společnosti VfR (Verein für Raumschifffarht), kde působil v letech 1929-1930. V roce 1930 začal studovat Technický institut v Berlíně. Po dvou letech získal bakalářský titul a záhy vstoupil do německé armády. V armádě úspěšně navrhl balistickou raketu. Roku 1934 získal doktorát z kosmického inženýrství za práci, která následně získala nálepku přísně tajné (z vojenských důvodů).
Působil jako vedoucí skupiny s názvem „raketový tým“, se kterou následně sestrojil balistickou raketu V-2. Od roku 1932 byl členem NSDAP a na svých projektech pracoval v Kummersdorfu nedaleko Berlína. Poté vznikla nová raketová základna v Peenemünde u Baltského moře. Zde se prováděly výzkumy i následné montáže raket. Rakety byly použity k bombardování poprvé v roce 1944. Byly však velmi nákladné a bylo složité s nimi zamířit na cíl.
Před koncem války se von Braun nabídl, že se s týmem vědců nechá zatknout Američany. Věděl, že Američané budou chtít také rakety typu V-2 a navíc věděl, že mají dostatečný kapitál pro výzkum. Američané souhlasili a Braun i se svým týmem byli posláni na americkou základnu Fort Bliss v Texasu. Tato operace nesla název Paperclip.
Braunův tým se roku 1950 přestěhoval do Redstone Arsenal, kousek od města Huntsville ve státě Alabama. Zde se podílel na vývoji rakety s označením PGM-11 Redstone. V roce 1955 se stal řádným občanem USA.
Roku 1956 vznikla agentura Army Ballistic Missile Agency (ABMA), která pokračovala ve vývoji raket Redstone. Na základě této rakety vznikla raketa Jupiter-C. Následovala raketa Juno I, která pomohla vynést do vesmíru první americký satelit s názvem Explorer 1.
Braun a jeho tým z agentury ABMA začali pracovat od roku 1960 pod správou nové civilní agentury NASA na raketě Saturn V. Tato raketa pomohla USA k dobytí Měsíce v programu Apollo.
V letech 1970-1972 žil ve Washingtonu, kde zastával funkci náměstka ředitele NASA. Následně v letech 1972-1976 pracoval jako viceprezident společnosti Fairchild Industries of Germantown v Marylandu.
Wernher von Braun se v roce 1947 oženil se svou sestřenicí Marií von Quistorpovou, se kterou měl děti Iris (*1948), Margrit (*1952) a Petera (*1960).
Zemřel v roce 1977 ve věku 65 let.Kdo byl Wernher von Braun? Životopis Wernher von Braun, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Wernher von Braun

Národnost: německá
Datum narození: 23. 3. 1912
Místo narození: Wirsitz, Německé císařství
Datum úmrtí: 16. 6. 1977

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Wernher von Braun? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Hádanka? Vzpomněli byste si na význam slova Spiritualismus? Vzpomenete si na definici slova Chili con carne? Znáte definici termínu Koheze?

Klíčová slova: národnost, wiki, Kdy zemřel Wernher von Braun, národnost, kdo to je, vysvětlení, kde se narodil Wernher von Braun?, informace, lexikon, narození, věda, popis, Wernher von Braun, wikipedie, věda, zajímavosti

Pojem Wernher von Braun je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat výraz Wernher von Braun ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Wernher von Braun na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Wernher von Braun ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Wernher von Braun ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Wernher von Braun ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Wernher von Braun například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Wernher von Braun?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Wernher von Braun? Kdy se narodil Wernher von Braun? Kde se narodil Wernher von Braun? Kdy zemřel Wernher von Braun? Wernher von Braun je v kategorii Věda

Kategorie věda, fyzik profesor, wernher von Braun, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Wernher von Braun například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Wernher von Braun i v jiné kategorii než je věda.