Kdo je to?
Kdo byl Wernher von Braun? Životopis Wernher von Braun, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Wernher von Braun?

Kdo byl Wernher von Braun? Životopis, informace, biografie, věda

Wernher Magnus Maximilian von Braun byl německý konstruktér a inženýr. Braun se narodil v německém Wirsitzu do rodiny barona Magnuse von Brauna a byl v pořadí druhý ze tří synů. Od mládí se Wernher zajímal o vesmír a cestování v něm, což jej přivedlo k četbě sci-fi knih. Postupně začal číst vědecké publikace o vesmíru jako Raketou do vesmíru od Hermanna Obertha z roku 1923. V 17 letech se připojil k Německé raketové společnosti VfR (Verein für Raumschifffarht), kde působil v letech 1929-1930. V roce 1930 začal studovat Technický institut v Berlíně. Po dvou letech získal bakalářský titul a záhy vstoupil do německé armády. V armádě úspěšně navrhl balistickou raketu. Roku 1934 získal doktorát z kosmického inženýrství za práci, která následně získala nálepku přísně tajné (z vojenských důvodů).
Působil jako vedoucí skupiny s názvem „raketový tým“, se kterou následně sestrojil balistickou raketu V-2. Od roku 1932 byl členem NSDAP a na svých projektech pracoval v Kummersdorfu nedaleko Berlína. Poté vznikla nová raketová základna v Peenemünde u Baltského moře. Zde se prováděly výzkumy i následné montáže raket. Rakety byly použity k bombardování poprvé v roce 1944. Byly však velmi nákladné a bylo složité s nimi zamířit na cíl.
Před koncem války se von Braun nabídl, že se s týmem vědců nechá zatknout Američany. Věděl, že Američané budou chtít také rakety typu V-2 a navíc věděl, že mají dostatečný kapitál pro výzkum. Američané souhlasili a Braun i se svým týmem byli posláni na americkou základnu Fort Bliss v Texasu. Tato operace nesla název Paperclip.
Braunův tým se roku 1950 přestěhoval do Redstone Arsenal, kousek od města Huntsville ve státě Alabama. Zde se podílel na vývoji rakety s označením PGM-11 Redstone. V roce 1955 se stal řádným občanem USA.
Roku 1956 vznikla agentura Army Ballistic Missile Agency (ABMA), která pokračovala ve vývoji raket Redstone. Na základě této rakety vznikla raketa Jupiter-C. Následovala raketa Juno I, která pomohla vynést do vesmíru první americký satelit s názvem Explorer 1.
Braun a jeho tým z agentury ABMA začali pracovat od roku 1960 pod správou nové civilní agentury NASA na raketě Saturn V. Tato raketa pomohla USA k dobytí Měsíce v programu Apollo.
V letech 1970-1972 žil ve Washingtonu, kde zastával funkci náměstka ředitele NASA. Následně v letech 1972-1976 pracoval jako viceprezident společnosti Fairchild Industries of Germantown v Marylandu.
Wernher von Braun se v roce 1947 oženil se svou sestřenicí Marií von Quistorpovou, se kterou měl děti Iris (*1948), Margrit (*1952) a Petera (*1960).
Zemřel v roce 1977 ve věku 65 let.Kdo byl Wernher von Braun? Životopis Wernher von Braun, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Wernher von Braun

Národnost: německá
Datum narození: 23. 3. 1912
Místo narození: Wirsitz, Německé císařství
Datum úmrtí: 16. 6. 1977

Zaujala vás biografie osobnosti Wernher von Braun? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Mapa? Víte co je Rádlo? Vzpomenete si na definici slova Šovinismus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kadence?

Klíčová slova: kdy se narodil Wernher von Braun?, lexikon, kdo to je, Wernher von Braun, národnost, informace, věda, Kdy zemřel Wernher von Braun, biografie, datum úmrtí, zajímavosti, nežijící, osobnost, kdo je Wernher von Braun?, Wernher von Braun, popis

Pojem Wernher von Braun je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Wernher von Braun na Google obrázcích

Hledat termín Wernher von Braun ve Wikislovníku

Hledat frázi Wernher von Braun ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Wernher von Braun ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Wernher von Braun na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Wernher von Braun například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Wernher von Braun? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Wernher von Braun? Kdy se narodil Wernher von Braun? Kde se narodil Wernher von Braun? Kdy zemřel Wernher von Braun? Wernher von Braun se nachází v kategorii Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Wernher von Braun kupříkladu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Wernher von Braun i v jiné kategorii než je věda.