Kdo je to?
Kdo byl František Nepil? Životopis František Nepil, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Nepil

Kdo byl František Nepil? Životopis, informace, biografie, literatura

František Nepil byl český spisovatel.
Vystudoval obchodní akademii, nicméně brzy přešel k práci s textem. Psal například pro Plamen, Literární noviny, Dikobraz či Tvorbu. V roce 1969 nastoupil do redakce vysílání pro děti a mládež v Československém rozhlase.
Populárními se staly jeho fejetony, které přednášel v pořadu Československého rozhlasu Dobré a ještě lepší jitro. Fejetony či "minifejetony" se staly základním kamenem jeho tvorby. Jeho rozhlasové fejetony pak vycházely i knižně. V rozhlase či při veřejných vystoupeních se prezentoval vysoce kvalitním a velmi charakteristickým hlasovým projevem.
Kromě toho psal i povídky - například povídkový soubor Kde jsi chodil, Satane? (1966). V další knize Srpen s Bejbinkou (1966) například humoristicky zpracoval cestu do tehdejší Jugoslávie.
Více než tvorbě pro dospělé se však věnoval literatuře pro děti. Výběrem: Lišky, dobrou noc (1971); Polní žínka Evelínka (1979) nebo Pět báječných strýčků (1987). Některé jeho dětské knihy byly poté i adaptovány jako pohádky pro Večerníček: Já Baryk (1977); Makový mužíček (1985) nebo Štuclinka a Zachumlánek (1994).
Psal též scénáře a hry.Kdo byl František Nepil? Životopis František Nepil, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě František Nepil

Národnost: česká
Datum narození: 10. února 1929
Místo narození: Hýskov, Berounsko
Datum úmrtí: 8. září 1995

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Nepil s vašimi známými a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Částice? Vzpomněli byste si co označuje výraz Čolek? Víte, co je to Repatriace? Znáte termín Šarm?

Klíčová slova: wiki, popis, literatura, nežijící, kde se narodil František Nepil?, datum úmrtí, biografie, kdy se narodil František Nepil?, kdo to je, život, zajímavosti, František Nepil, místo narození, datum narození, narození, literatura

Pojem František Nepil je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat heslo František Nepil ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem František Nepil na Youtube

Vyhledat pojem František Nepil v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo František Nepil ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz František Nepil ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo František Nepil například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to František Nepil?

Právě jste zjistili Kdo byl František Nepil? Kdy se narodil František Nepil? Kde se narodil František Nepil? Kdy zemřel František Nepil? František Nepil je v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka František Nepil řekněme třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Nepil i v jiné kategorii než je literatura.