Kdo je to?
Kdo byl Michael Crichton? Životopis Michael Crichton, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Michael Crichton

Kdo byl Michael Crichton? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

John Michael Crichton byl americký spisovatel, televizní a filmový producent, scénárista a režisér. Crichton se narodil 23. října 1942 v Chicagu, ve státě Illinois, v rodině novináře a majitelky reklamní agentury. Byl starším z pěti sourozenců a v dětství projevoval zájem o psaní. Jeho rodinné zázemí a podpora uměleckých ambicí mu poskytly vhodnou půdu pro jeho budoucí kariéru.
Crichton získal své formální vzdělání na Harvardově univerzitě. Původně studoval literaturu, ale po konfliktu s profesorem přešel na studium antropologie. Tento obor dokončil v roce 1964. Následně získal svůj doktorát z medicíny na Harvard Medical School v roce 1969.
Po studiu pracoval jako spisovatel, scenárista, režisér a producent. Jeho literární tvorba, která zahrnovala více než dvě desítky románů, se vyznačovala technickou přesností a vědeckými informacemi, což bylo ovlivněno jeho vzděláním v medicíně.
Jeho nejznámějšími romány jsou Případ dívky v tísni (1968), Kmen Andromeda (1969), Dvojice (1972), Pojídači mrtvých (1976), Skandální odhalení (1993) a samozřejmě Jurský park (1990). Jurský park v roce 1993 zfilmoval americký režisér Steven Spielberg, čímž se z něj stal celosvětový fenomén. Zfilmováno bylo i několik dalších knih. Crichton se také podílel na tvorbě populárního televizního seriálu Pohotovost, kde působil jako tvůrce a výkonný producent.
Michael Crichton dosáhl mnoha ocenění a uznání během své kariéry. Byl oceněn cenou Edgar pro nejlepší román za svou knihu Velká vlaková loupež (1975). Jeho knihy byly přeloženy do 38 jazyků a prodalo se jich přes 200 milionů kusů. Devět let po Crichtonově smrti vyšel román Dračí zuby (2017), který napsal už roku 1974, ale nikdy jej nevydal.
Během života se Michael Crichton oženil celkem pětkrát. Měl dceru Taylor Anne (*1989) ze čtvrtého manželství s herečkou Anne-Marie Martin a syna z posledního manželství se Sherri Alexander. Ten se však narodil až po smrti Crichtona roku 2009.
V roce 2002 byl Crichton diagnostikován s rakovinou. Po několika letech boje s nemocí zemřel 4. listopadu 2008 ve věku 66 let.Kdo byl Michael Crichton? Životopis Michael Crichton, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Michael Crichton

Národnost: americká
Datum narození: 23. 10. 1942
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Datum úmrtí: 4. 11. 2008

Popis osobnosti Michael Crichton můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Žinčica? Pamatujete si definici pojmu Halászlé? Vzpomněli byste si co označuje výraz Artefakt? Vzpomněli byste si co znamená slovo Cukrovka?

Klíčová slova: národnost, Kdy zemřel Michael Crichton, lexikon, wikipedie, informace, životopis, literatura, biografie, narození, nežijící, Michael Crichton, popis, kdy se narodil Michael Crichton?, osobnost, osobnosti, Michael Crichton

Pojem Michael Crichton je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Michael Crichton

Vyhledat výraz Michael Crichton ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Michael Crichton ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Michael Crichton na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Michael Crichton ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Michael Crichton ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Michael Crichton například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Michael Crichton?

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Michael Crichton? Kdy se narodil Michael Crichton? Kde se narodil Michael Crichton? Kdy zemřel Michael Crichton? Michael Crichton je v sekci Literatura

Kategorie literatura, mladý spisovatel, michael Crichton, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Michael Crichton řekněme třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michael Crichton i v jiné kategorii než je literatura.