Kdo je to?
Kdo je Tracy Chapman? Životopis Tracy Chapman, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Tracy Chapman

Kdo je Tracy Chapman? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Tracy Chapman je americká písničkářka, která se narodila 30. března 1964 v Clevelandu ve státě Ohio. Když jí byly čtyři roky, její rodiče se rozvedli. Tracy pak žila jen s matkou a sestrou. Rodina neměla mnoho finančních prostředků. Ve třech letech dostala Tracy ukulele. Později začala hrát na kytaru a už v osmi letech psala vlastní písničky. V dětském věku zažívala šikanu a byla i terčem rasově motivovaných útoků. Spolužák jí vyhrožoval, mířil na ni střelnou zbraní a následně jí tloukl hlavou o zem. Tehdy se v jejím rodném Clevelandu slučovaly školy a setkávali se tak žáci rozdílné barvy pleti.
Později byla Tracy zařazena do programu A Better Chance, který jí sponzoroval vzdělání na střední škole Wooster School v Connecticutu, která byla mimo místo jejího rodiště. Mohla se tak připravit na studium na vysoké škole. Po úspěšném ukončení této školy získala stipendium na Tufts University v Massachusetts a získala titul z antropologie. Během studia hrála a zpívala v ulicích a kavárnách. Její hudba se dostala i do školního rozhlasu.
V roce 1987 Tracy úspěšně dokončila vysokoškolské studium a podepsala smlouvu s vydavatelstvím Elektra. O rok později jí vyšlo její debutové album nazvané Tracy Chapman. Produkoval jej David Kershenbaum. Objevily se na něm skladby Talkin\' \'bout a Revolution, velmi oblíbená Fast Car a také Baby Can I Hold You. Už dva týdny po vydání se po světě prodalo milion kopií. Písničku Fast Car Tracy zahrála v roce 1988 ve Wembley na koncertě k 70. narozeninám Nelsona Mandely. Tento koncert byl přenášen do 67 zemí světa. Tehdy se zúčastnila i koncertního turné ke 40. výročí Všeobecné deklarace lidských práv. V roce 1989 toto debutové album zařadil časopis Rolling Stone na desáté místo v seznamu sta nejlepších alb 80. let. Získalo tři ceny Grammy.
Už v roce 1989 vyšlo druhé album. Dostalo název Crossroads. Nebylo tak úspěšné jako to předcházející. V roce 1992 vydala Tracy třetí album Matters of the Heart. Čtvrtým albem se o tři roky později stalo New Beginning. S ním písničkářka zaznamenala opět větší úspěch. Jen v USA se ho prodalo více než pět milionů kopií. Z tohoto alba pochází písnička Give Me One Reason, která byla v roce 1997 oceněna cenou Grammy. Po čtyřleté pauze vyšlo v roce 2000 páté album Telling Stories. Šestým albem bylo roku 2002 Let It Rain.
O šest let později složila hudbu k divadelní hře Blood Knot jihoafrického autora Athola Fugarda, která pojednává o apartheidu v Jihoafrické republice. Tehdy jí vyšla i v pořadí již šestá deska nazvaná Our Bright Future, za niž byla později nominována na cenu Grammy. V roce 2015 zahrála v jedné z posledních Nočních show Davida Lettermana píseň Stand By Me. Ve stejném roce vydala kompilaci nazvanou Greatest Hits, která obsahovala 18 skladeb. V roce 2020 vystoupila v Noční show Setha Meyerse se svou písní Talkin\' \'bout a Revolution, kterou chtěla motivovat občany, aby šli k volbám. Šlo o večer před prezidentskými volbami, kdy proti sobě stáli Joe Biden a Donald Trump.
Ve své tvorbě se Tracy Chapman zaměřuje na téma sociálních nerovností, na obyčejné lidi, utlačované a na ty, co žijí na okraji společnosti. Účastní se dobročinných koncertů (pořádaných například Amnesty International) a je členkou organizací, které se zabývají tématem lidských práv. Je feministkou. Svůj soukromý život si jinak drží striktně oddělený od života pracovního. Je majitelkou čestných doktorátů ze Saint Xavier University v Chicagu (1997) a ze své alma mater Tufts University (2004).Kdo je Tracy Chapman? Životopis Tracy Chapman, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Tracy Chapman

Národnost: americká
Datum narození: 30. března 1964
Místo narození: Cleveland

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Tracy Chapman sdílet s přáteli a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Lobotomie? Znáte termín Kulturní dědictví? Vzpomněli byste si na význam slova Fyziologický roztok? Víte, co je to Kamenická špice?

Klíčová slova: hudba, životopis, kde se narodila Tracy Chapman?, osobnosti, Tracy Chapman, národnost, vysvětlení, osobnost, wiki, život, zajímavosti, místo narození, hudba, Tracy Chapman, wikipedie, datum narození

Pojem Tracy Chapman je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat pojem Tracy Chapman v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tracy Chapman ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Tracy Chapman ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Tracy Chapman ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Tracy Chapman na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Tracy Chapman například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Tracy Chapman? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Tracy Chapman? Kdy se narodila Tracy Chapman? Kde se narodila Tracy Chapman? Tracy Chapman je v kategorii Hudba

Napsáno redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Tracy Chapman třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tracy Chapman i v jiné kategorii než je hudba.