Kdo je to?
Kdo je Alexandra Myšková? Životopis Alexandra Myšková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Alexandra Myšková

Kdo je Alexandra Myšková? Životopis, informace, biografie, herectví

Česká herečka Alexandra ´Saša´ Myšková se narodila 4. dubna 1922 v Praze. V roce 1941 absolvovala Státní konzervatoř v Praze. Během druhé světové války působila v Divadélku pro 99 spolu s Danou Medřickou, Felixem Le Breux a dalšími.
Po skončení druhé světové války začala Alexandra Myšková působit na prknech Studia Národního divadla odkud v roce 1946 přešla do Realistického divadla. Mezi lety 1950 a 1970 byla členkou Městských divadel pražských.
První film, kde se Alexandra Myšková objevila bylo psychologické drama z roku 1948 Daleká cesta v režii Alfréda Radoka. Film mapuje osudy mladé židovské lékařky, která se na začátku nacistické okupace provdá za árijského kolegu, aby si zachránila život. Hlavní role v tomto snímku si zahráli Blanka Waleská a Otomar Krejča st. Alexandra ztvárnila malou roličku vězeňkyně.
V padesátých letech si zahrála v mnoha filmech včetně snímků Sisyfos a smrt, Černé ovce, Krvavá svatba, Člověk ze starých novin, Vesnice Mladá, Rozrušená země, Ohně na horách, Mračno, zkouška pokračuje, Vlk, V hodině dvanácté nebo Mordová rokle.
Kromě těchto snímků navíc Alexandra Myšková stihla i dva známější filmy, jimiž jsou adaptace knihy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma, a také dramatická pohádka Radúz a Mahulena. Snímek Romeo, Julie a tma byl natočen v roce 1959 a hlavní role v něm ztvárnili Ivan Mistrík a Dana Smutná.
V roce 1961 začala vyučovat na DAMU.
Následující dekáda byla pro Alexandru Myškovou velice plodná. Objevila se ve filmech jsou Pochodně, Neprovdaná paní Rosita, Reportáž psaná na oprátce, Kohout plaší smrt, Hledá se táta!, S čím kdo zachází, A pátý jezdec je strach, Bloudění, nevinná, Dům ztracených duší, Vo modrým ptáčku, první láska, Vajíčko a Spravedlnost pro Selvia.
Od roku 1969, kdy vznikl snímek První láska si Alexandra Myšková již v žádném filmu nezahrála. A důvod to má jednoduchý. Po událostech v roce 1968 v tehdejším Československu totiž Alexandra Myšková emigrovala. Tím dala režimu najevo svůj nesouhlas. Odešla do Norska, kde vyučovala herectví. Později působila přímo v Oslu jako divadelní a rozhlasová režisérka.
Byla oceněna za svůj celoživotní přínos norské kultuře Řádem krále Haralda V.
Za svůj dlouhý život byla Alexandra Myšková třikrát vdaná. Jejím prvním manželem byl český herec Vladimír Ráž žijící mezi lety 1923 a 2000, jehož mohou diváci znát například coby krále Miroslava z oblíbené pohádky Pyšná princezna. Posledním z jejích manželů byl jevištní a kostýmní výtvarník Zdeněk Seydl, který žil mezi lety 1916 a 1978.
V osobním životě se musela vyrovnat s mnoha tragédiemi. V pouhých devatenácti letech ji opustili oba rodiče, s jejichž ztrátou jí pomohl se vyrovnat i tehdejší herecký kolega a budoucí manžel Vladimír Ráž. Nejbolestivější však pro ni byla smrt teprve osmiměsíčního syna Davida. David byl mladší ze dvou synů, které spolu s Rážem Alexandra měla. Starší dostal jméno Martin.
Kvůli tragédii se manželství s Rážem rozpadlo a ten se při natáčení Pyšné princezny zamiloval do herečky Aleny Vránové. Alexandra toužila po dalším dítěti a v roce 1956 se jí z krátkého vztahu narodil další syn Eduard.
Alexandra Myšková oslavila v dubnu 2023 dechberoucích 101 let.Kdo je Alexandra Myšková? Životopis Alexandra Myšková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Alexandra Myšková

Národnost: československá, česká
Datum narození: 4. dubna 1922
Místo narození: Praha

Líbí se stručný životopis s osobou Alexandra Myšková? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Gopay? Pamatujete si definici pojmu Frgál? Rozumíte pojmu Vratidlo? Vzpomněli byste si co znamená slovo Turnus?

Klíčová slova: wikipedie, osobnost, osobnosti, datum narození, herectví, kde se narodila Alexandra Myšková?, národnost, život, herectví, vysvětlení, narození, Alexandra Myšková, popis, wiki, životopis, kdo je Alexandra Myšková?

Pojem Alexandra Myšková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít heslo Alexandra Myšková na Google.cz

Vyhledat výraz Alexandra Myšková ve Wikipedii

Vyhledat termín Alexandra Myšková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Alexandra Myšková na Google obrázcích

Vyhledat pojem Alexandra Myšková ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandra Myšková například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alexandra Myšková

Právě nyní již víte Kdo je to Alexandra Myšková? Kdy se narodila Alexandra Myšková? Kde se narodila Alexandra Myšková? Alexandra Myšková se nachází v sekci Herectví

Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alexandra Myšková např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandra Myšková i v jiné kategorii než je herectví.