Kdo je to?
Kdo je Íkaros? Životopis Íkaros, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Kdo je Íkaros?

Kdo je Íkaros? Životopis, informace, biografie, mytologie

Íkaros je postava z řecké mytologie. Narodil se v Athénách jako syn největšího řeckého vynálezce a stavitele Daidala. Z Athén musel však se svým otcem utéct a nakonec se usadili na ostrově Kréta, kde byli přijati krétským králem Mínósem. Pro Mínóse postavil Daidalos labyrint pro Mínotaura (napůl býk a napůl člověk).
Poté, co Théseus Mínotaura v labyrintu zabil, chtěl se Daidalos s Íkarem vrátit zpět do rodných Athén. To se však nelíbilo králi Mínósovi, protože se bál, že by Daidalos prozradil tajemství labyrintu, nebo že by jej postavil na jiném místě. Otec se synem poté tedy plánovali útek. Věděli však, že nemají šanci utéct po moři, a tak si vyrobili dva páry velkých křídel. Pera slepili voskem a otec Íkarovi spílal, aby neletěl příliš nízko, a ani příliš vysoko. Nicméně se Íkarovi let líbil natolik, že letěl stále výš, až se jeho vosk začal pod slunečním zářením rozpouštět. Poté se mu křídla kompletně rozpadla a Íkaros spadl do moře. Po pádu Íkaros zemřel a otec jej na nedalekém ostrově pohřbil. Od té doby se okolní moře jmenuje Íkarské. Daidalos se poté vrátil sám do Athén.
Daidalos a Íkaros jsou častým námětem pro různé malby nebo sochy. V Národní galerii v Praze se od roku 1936 nachází obraz Pád Ikarův od českého malíře Josefa Šímy.Kdo je Íkaros? Životopis Íkaros, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Hlavní data o osobě Íkaros

Národnost: řecká

Tento text (Íkaros) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo PCR test? Vzpomněli byste si co znamená slovo Gynekomastie? Víte, co je to Veřejná zakázka? Víte co je HDP?

Klíčová slova: zajímavosti, osobnosti, biografie, lexikon, osobnost, život, mytologie, wiki, mytologie, Íkaros, wikipedie, popis, vysvětlení, Íkaros, kdo je Íkaros?, životopis

Pojem Íkaros je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít pojem Íkaros v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Íkaros ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Íkaros na Youtube

Zkusit najít výraz Íkaros ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Íkaros ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Íkaros například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Íkaros?

Nyní již víte Kdo je to Íkaros? Íkaros se nachází v kategorii Mytologie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Íkaros například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Íkaros i v jiné kategorii než je mytologie.