Kdo je to?
Kdo byl Pelé? Životopis Pelé, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo byl Pelé?

Kdo byl Pelé? Životopis, informace, biografie, sport

Pelé, rodným jménem Edson Arantes do Nascimento, byl brazilský fotbalový útočník, trojnásobný mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů v historii. Podle mnohých je označován za nejlepšího hráče v dějinách fotbalu. Pelé se narodil v brazilském Três Corações ve státě Minas Gerais do chudé rodiny. Jeho otec v minulosti působil jako profesionální fotbalista pod jménem Dondinho. Otec pojmenoval syna Edson podle vynálezci Edisonovi.
S fotbalem začal Pelé ve 13 letech v juniorském týmu klubu Bauru, kde strávil tři roky (1953-1956). Trenér týmu Waldemar de Brito mladého hráče doporučil do brazilského klubu Santos FC, kam skutečně přestoupil roku 1956. V Santosu hrál Pelé 18 sezón (1956-1974), během kterých nastřílel 784 gólů. S týmem se celkem šestkrát radoval ze zisku ligového titulu (1961-1965 a 1968), ze dvou vítězství v Poháru osvoboditelů a jednoho Interkontinentálního poháru (1962).
Po 18 letech v Santosu roku 1974 původně Pelé oznámil konec své kariéry, ale nakonec se o rok později upsal na 2 roky americkému klubu New York Cosmos. Za 2 roky v severoamerické fotbalové lize dal 57 branek. Na konci své poslední sezóny 1976-1977 získal s týmem ligový titul. Po této sezóně ukončil profesionální kariéru ve věku 36 let.
V brazilské reprezentaci Pelé debutoval v 17 letech. Za národní tým hrál v letech 1957-1971, během kterých se stal trojnásobným mistrem světa (1958, 1962 a 1970). V 92 mezistátních utkáních přispěl 77 góly a je doposud nejlepším střelcem brazilské reprezentace. Během své kariéry údajně vsítil 1 284 branek a je považován za nejlepšího střelce v historii fotbalu a také nejlepšího hráče v jeho historii. V jednom zápase za FC Santos dal 8 branek.
Po konci kariéry mu byla udělena Mezinárodní cenu míru (1978). V roce 1994 se stal vyslancem dobré vůle pro organizaci UNESCO v boji s narkomanií a dětskou chudobou. Následně zastával v Brazílii post ministra sportu (1995-1998).
Pelé se objevil i v televizních seriálech (Os Estranhos) a ve filmech Marcha (1972) nebo ve válečném dramatu Vítězství z roku 1981, kde si zahrál s herci Sylvestrem Stallonem a Michaelem Cainem.
Pelé byl vyhlášen nejlepším fotbalistou 20. století podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA.
V životě byl třikrát ženatý. Nejprve s Rosemeri dos Reis Cholbi (1966-1978), se kterou měl tři děti (Kelly, Edson a Jennifer). Podruhé byl v letech 1994-2010 ženatý se zpěvačkou Assírií Lemosovou, se kterou měl děti Celeste a Joshuu. Potřetí se oženil s Marcií Aoki. Kromě manželských dětí měl další dvě nemanželské (Sandra a Flávia Cristina). Jeho syn Edson, známý jako Edinho, odehrál také několik sezón za FC Santos na pozici brankáře.
Pelé zemřel v roce 2022 ve věku 82 let na rakovinu tlustého střeva.Kdo byl Pelé? Životopis Pelé, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní údaje o osobě Pelé

Národnost: brazilská
Datum narození: 23. 10. 1940
Místo narození: Três Corações, Brazílie
Datum úmrtí: 29. 12. 2022

Zaujala vás biografie osobnosti Pelé? Potom se podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Pastušek? Víte co je Buržoazie? Vzpomněli byste si na význam slova Předsudek? Vzpomněli byste si co označuje výraz Absces?

Klíčová slova: nežijící, osobnost, osobnosti, místo narození, informace, kde se narodil Pelé?, životopis, zajímavosti, wikipedie, Pelé, vysvětlení, život, kdo to je, lexikon, kdy se narodil Pelé?, popis

Pojem Pelé je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat frázi Pelé ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Pelé ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Pelé ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Pelé ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Pelé na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Pelé například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Pelé?

Právě jste zjistili Kdo byl Pelé? Kdy se narodil Pelé? Kde se narodil Pelé? Kdy zemřel Pelé? Pelé se nachází v sekci Sport

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Pelé dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pelé i v jiné kategorii než je sport.