Kdo je to?
Kdo byl Ludvík XIII? Životopis Ludvík XIII, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ludvík XIII?

Kdo byl Ludvík XIII? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ludvík XIII. byl francouzský a navarrský král. Ludvík XIII. se narodil na zámku ve francouzském Fontaineblau jako syn krále Jindřicha Navarrského (rod Bourbonů) a královny Marie (rod Medici). Korunován na francouzského krále byl již v devíti letech v roce 1610 poté, co byl jeho otec zavražděn náboženským fanatikem. Jeho matka Marie byla zvolena regentkou. O malého Ludvíka se starali kuchaři, panoši, komorníci nebo vychovatelé. Jeho matka chtěla vládu pro sebe a o syna se moc nestarala. Později jeho matka domluvila sňatek se španělskou princeznou Annou Rakouskou, který proběhl roku 1615.
Ludvík se v 16 letech rozhodl, že provede převrat. Matčiny rádce nechal zavraždit a popravit. Matku následně internoval a konečně se stal králem. Její sekretář, kardinál Richelieu, později vstoupil do královské rady a následně se stal i královým prvním ministrem.
Prvního potomka (Ludvík XIV.) měl se svou ženou Annou až po 23 letech manželství. O dva roky později se jim narodil druhý syn Filip. V roce 1635 založil v Paříži botanickou zahradu (Jardin des plantes).
Ludvík XIII. zemřel v roce 1643 ve věku 41 let.Kdo byl Ludvík XIII? Životopis Ludvík XIII, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Ludvík XIII

Národnost: francouzská
Datum narození: 27. 9. 1601
Místo narození: Fontainebleau, Francie
Datum úmrtí: 14. 5. 1643

Tento text (Ludvík XIII) můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Státní pohřeb? Víte co je Rukola? Vzpomenete si na definici slova Portál? Vzpomněli byste si co označuje výraz Arabská guma?

Klíčová slova: nežijící, popis, wiki, informace, kdo to je, zajímavosti, národnost, životopis, Ludvík XIII, wikipedie, Ludvík XIII, osobnosti, kde se narodil Ludvík XIII?, narození, biografie, panovníci

Pojem Ludvík XIII je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat slovo Ludvík XIII ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Ludvík XIII na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Ludvík XIII ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Ludvík XIII ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Ludvík XIII ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ludvík XIII například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Ludvík XIII? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Ludvík XIII? Kdy se narodil Ludvík XIII? Kde se narodil Ludvík XIII? Kdy zemřel Ludvík XIII? Ludvík XIII je v sekci Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Ludvík XIII dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ludvík XIII i v jiné kategorii než je panovníci.