Kdo je to?
Kdo je Ratko Mladić? Životopis Ratko Mladić, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo je Ratko Mladić?

Kdo je Ratko Mladić? Životopis, informace, biografie, zločin

Ratko Mladić je bývalý vojenský velitel a válečný zločinec. Vychovávala ho matka, protože otec patřil mezi jugoslávské partyzány a zemřel během druhé světové války. Po ukončení základní školy pracoval jako bělič v Sarajevu. Poté nastoupil na Vojenskou průmyslovou školu, pokračoval na Vojenskou a Důstojnickou akademii a v roce 1965 vstoupil do Jugoslávské lidové armády i do Svazu komunistů Jugoslávie. Osvědčil se jako schopný důstojník a byl poslán na Komandno-štabna akademiju v Bělehradě, kterou zakončil jako nejlepší student. Nadále stoupal vojenskou hierarchií a v roce 1991 byl povýšen na zástupce velitele v Prištině.
Mladić byl povýšen v době, kdy bylo v oblasti velké napětí mezi kosovskými Srby a albánským obyvatelstvem. Brzy byl povýšen na generálmajora a účastnil se války s Chorvatskem. V roce 1992 byl jmenován generálplukovníkem a když Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislost, podílel se na odříznutí a obléhání Sarajeva. V reakci na odtržení Bosny byla vytvořena Vojska Republiky srbské a Mladić se stal velitelem hlavního štábu. V roce 1995 obsadily jednotky pod jeho velením město Srebrenica na východě Bosny a Hercegoviny. Asi 40 tisíc Bosňanů bylo vyhnáno a přes 8 tisíc jich bylo zavražděno. Po tomto incidentu byl Mladić odvolán z vedení srbské armády.
Už v roce 1995 ho obžaloval Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Vedle útoku na Srebrenicu bylo součástí obžaloby vraždění civilistů během obléhání Sarajeva. Po odvolání a ukončení války se skrýval a chránila ho srbská armáda. Jednotky NATO se ho snažily dopadnout, ale neúspěšně. Ochrana Mladiće zhoršila mezinárodní postavení Srbska a nakonec byl zastaven proces jeho přijetí do EU. Kvůli mezinárodnímu tlaku začalo Srbsko usilovněji pátrat a v roce 2011 byl Mladić dopaden a zatčen srbskou policí na severu země. Soud v Bělehradu rozhodl, že je zdravotně způsobilý pro vydání a v roce 2012 oficiálně začal jeho proces v Haagu. V roce 2017 ho Mezinárodní trestní tribunál odsoudil na doživotí. V roce 2021 bylo definitivně zamítnuto jeho odvolání a byl potvrzen doživotní trest odnětí svobody.Kdo je Ratko Mladić? Životopis Ratko Mladić, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Ratko Mladić

Národnost: srbská
Datum narození: 12. března 1943
Místo narození: Božanovići, Bosna a Hercegovina

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ratko Mladić? s dalšími lidmi na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Úhelník? Znáte pojem Bouldering? Znáte definici termínu Fiskální politika? Vzpomenete si na definici slova Quartz?

Klíčová slova: zajímavosti, lexikon, Ratko Mladić, osobnost, wikipedie, místo narození, život, biografie, narození, národnost, informace, popis, kdo je Ratko Mladić?, vysvětlení, zločin, wiki

Pojem Ratko Mladić je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Najít termín Ratko Mladić ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Ratko Mladić na Google.cz

Zkusit najít pojem Ratko Mladić ve Wikislovníku

Najít termín Ratko Mladić ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Ratko Mladić ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ratko Mladić například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Ratko Mladić?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Ratko Mladić? Kdy se narodil Ratko Mladić? Kde se narodil Ratko Mladić? Ratko Mladić je v sekci Zločin

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ratko Mladić třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ratko Mladić i v jiné kategorii než je zločin.