Kdo je to?
Kdo je Ratko Mladić? Životopis Ratko Mladić, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Ratko Mladić

Kdo je Ratko Mladić? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Ratko Mladić je bývalý vojenský velitel a válečný zločinec. Vychovávala ho matka, protože otec patřil mezi jugoslávské partyzány a zemřel během druhé světové války. Po ukončení základní školy pracoval jako bělič v Sarajevu. Poté nastoupil na Vojenskou průmyslovou školu, pokračoval na Vojenskou a Důstojnickou akademii a v roce 1965 vstoupil do Jugoslávské lidové armády i do Svazu komunistů Jugoslávie. Osvědčil se jako schopný důstojník a byl poslán na Komandno-štabna akademiju v Bělehradě, kterou zakončil jako nejlepší student. Nadále stoupal vojenskou hierarchií a v roce 1991 byl povýšen na zástupce velitele v Prištině.
Mladić byl povýšen v době, kdy bylo v oblasti velké napětí mezi kosovskými Srby a albánským obyvatelstvem. Brzy byl povýšen na generálmajora a účastnil se války s Chorvatskem. V roce 1992 byl jmenován generálplukovníkem a když Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislost, podílel se na odříznutí a obléhání Sarajeva. V reakci na odtržení Bosny byla vytvořena Vojska Republiky srbské a Mladić se stal velitelem hlavního štábu. V roce 1995 obsadily jednotky pod jeho velením město Srebrenica na východě Bosny a Hercegoviny. Asi 40 tisíc Bosňanů bylo vyhnáno a přes 8 tisíc jich bylo zavražděno. Po tomto incidentu byl Mladić odvolán z vedení srbské armády.
Už v roce 1995 ho obžaloval Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Vedle útoku na Srebrenicu bylo součástí obžaloby vraždění civilistů během obléhání Sarajeva. Po odvolání a ukončení války se skrýval a chránila ho srbská armáda. Jednotky NATO se ho snažily dopadnout, ale neúspěšně. Ochrana Mladiće zhoršila mezinárodní postavení Srbska a nakonec byl zastaven proces jeho přijetí do EU. Kvůli mezinárodnímu tlaku začalo Srbsko usilovněji pátrat a v roce 2011 byl Mladić dopaden a zatčen srbskou policí na severu země. Soud v Bělehradu rozhodl, že je zdravotně způsobilý pro vydání a v roce 2012 oficiálně začal jeho proces v Haagu. V roce 2017 ho Mezinárodní trestní tribunál odsoudil na doživotí. V roce 2021 bylo definitivně zamítnuto jeho odvolání a byl potvrzen doživotní trest odnětí svobody.Kdo je Ratko Mladić? Životopis Ratko Mladić, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Ratko Mladić

Národnost: srbská
Datum narození: 12. března 1943
Místo narození: Božanovići, Bosna a Hercegovina

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ratko Mladić sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Pappardelle? Pamatujete si definici pojmu Odpočet DPH? Znáte definici termínu Frisbee? Vzpomněli byste si co znamená slovo Perkál?

Klíčová slova: informace, biografie, životopis, Ratko Mladić, zločin, vysvětlení, kdo je Ratko Mladić?, narození, popis, wikipedie, zajímavosti, život, osobnost, osobnosti, národnost, zločin

Pojem Ratko Mladić je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ratko Mladić ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Ratko Mladić ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Ratko Mladić na Youtube

Najít pojem Ratko Mladić na Google.cz

Hledat frázi Ratko Mladić v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Ratko Mladić například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Ratko Mladić? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Ratko Mladić? Kdy se narodil Ratko Mladić? Kde se narodil Ratko Mladić? Ratko Mladić je v sekci Zločin

Kategorie zločin, zločinec, ratko Mladić, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Ratko Mladić třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ratko Mladić i v jiné kategorii než je zločin.