Kdo je to?
Kdo byl Ludvík XIV? Životopis Ludvík XIV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ludvík XIV?

Kdo byl Ludvík XIV? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ludvík XIV., nazývaný Král Slunce a Ludvík Veliký, byl francouzským panovníkem (z rodu Bourbonů) během let 1643-1715. Králem se Ludvík stal již ve 4 letech (1643), kdy zemřel jeho otec. Korunovace proběhla až o 11 let později (1654). Ještě než byl korunován, vládla ve Francii jeho matka, regentka Anna. Jeho ženou se stala sestřenice Marie Tereza, se kterou měl šest dětí. Avšak pouze prvorozený syn se dožil plnoletosti. O Ludvíkovi je známo, že měl dalších 11 dětí se dvěma různými milenkami. Za jeho vlády se rozvíjela manufaktura, vzkvétal zahraniční obchod, Francie měla ve světě stále více kolonií a také vznikl pojem merkantilismus. Ludvík se rovněž velmi zajímal o vědu a přispíval nemalé částky na další výzkumy (chemie, fyzika, kartografie). Byl velmi vzdělaný a měl rád tanec. Při jeho debutovém tanečním vystoupení hrál boha slunce Apollóna. Podle toho se mu začala říkat Král Slunce. Během svého života přemístil sídlo vlády do nově zrekonstruovaného honosného sídla zámku ve Versailles (1682). Jeho vláda byla nazývána zlatým věkem Francie. Na sklonku života se však Francii příliš nedařilo, dokonce v roce 1709 vypukl hladomor. Později se Ludvík uzavřel více do sebe a začal žít jednodušším životem. Postupně demobilizoval armádu a začal nosit jednoduché oděvy. Mohlo za to úmrtí několika členů jeho rodiny (trpěl i depresemi).
Jeho nejznámější výrok je Stát jsem já. Ludvík XIV. zemřel roku 1715 na gangrénu ve věku 76 let. Panovníkem Francie byl dlouhých 72 let.Kdo byl Ludvík XIV? Životopis Ludvík XIV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Ludvík XIV

Národnost: francouzská
Datum narození: 5. 9. 1638
Místo narození: Chateau de Saint-Germain-en-Laye, Francie
Datum úmrtí: 1. 9. 1715

Tento text (Ludvík XIV) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Bohoslužba? Vzpomněli byste si co znamená slovo IMAP? Znáte termín Překotné myšlení? Víte co je Fixace?

Klíčová slova: osobnost, život, lexikon, popis, biografie, kdy se narodil Ludvík XIV?, wiki, národnost, datum úmrtí, životopis, panovníci, Ludvík XIV, wikipedie, Kdy zemřel Ludvík XIV, narození, panovníci

Pojem Ludvík XIV je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít pojem Ludvík XIV ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Ludvík XIV ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Ludvík XIV ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Ludvík XIV ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Ludvík XIV na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ludvík XIV například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Ludvík XIV?

Nyní již víte Kdo byl Ludvík XIV? Kdy se narodil Ludvík XIV? Kde se narodil Ludvík XIV? Kdy zemřel Ludvík XIV? Ludvík XIV patří do sekce Panovníci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Ludvík XIV řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ludvík XIV i v jiné kategorii než je panovníci.