Kdo je to?
Kdo byl Ludvík XIV? Životopis Ludvík XIV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Ludvík XIV

Kdo byl Ludvík XIV? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Ludvík XIV., nazývaný Král Slunce a Ludvík Veliký, byl francouzským panovníkem (z rodu Bourbonů) během let 1643-1715. Králem se Ludvík stal již ve 4 letech (1643), kdy zemřel jeho otec. Korunovace proběhla až o 11 let později (1654). Ještě než byl korunován, vládla ve Francii jeho matka, regentka Anna. Jeho ženou se stala sestřenice Marie Tereza, se kterou měl šest dětí. Avšak pouze prvorozený syn se dožil plnoletosti. O Ludvíkovi je známo, že měl dalších 11 dětí se dvěma různými milenkami. Za jeho vlády se rozvíjela manufaktura, vzkvétal zahraniční obchod, Francie měla ve světě stále více kolonií a také vznikl pojem merkantilismus. Ludvík se rovněž velmi zajímal o vědu a přispíval nemalé částky na další výzkumy (chemie, fyzika, kartografie). Byl velmi vzdělaný a měl rád tanec. Při jeho debutovém tanečním vystoupení hrál boha slunce Apollóna. Podle toho se mu začala říkat Král Slunce. Během svého života přemístil sídlo vlády do nově zrekonstruovaného honosného sídla zámku ve Versailles (1682). Jeho vláda byla nazývána zlatým věkem Francie. Na sklonku života se však Francii příliš nedařilo, dokonce v roce 1709 vypukl hladomor. Později se Ludvík uzavřel více do sebe a začal žít jednodušším životem. Postupně demobilizoval armádu a začal nosit jednoduché oděvy. Mohlo za to úmrtí několika členů jeho rodiny (trpěl i depresemi).
Jeho nejznámější výrok je Stát jsem já. Ludvík XIV. zemřel roku 1715 na gangrénu ve věku 76 let. Panovníkem Francie byl dlouhých 72 let.Kdo byl Ludvík XIV? Životopis Ludvík XIV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Ludvík XIV

Národnost: francouzská
Datum narození: 5. 9. 1638
Místo narození: Chateau de Saint-Germain-en-Laye, Francie
Datum úmrtí: 1. 9. 1715

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ludvík XIV sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Šlehačka? Pamatujete si definici pojmu Citadela? Znáte termín Anabáze? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kasační stížnost?

Klíčová slova: národnost, Ludvík XIV, vysvětlení, informace, životopis, narození, lexikon, zajímavosti, Kdy zemřel Ludvík XIV, datum úmrtí, panovníci, osobnosti, wiki, kdy se narodil Ludvík XIV?, datum narození, život

Pojem Ludvík XIV je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Ludvík XIV v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Ludvík XIV na Youtube

Najít termín Ludvík XIV ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít pojem Ludvík XIV ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Ludvík XIV ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Ludvík XIV ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ludvík XIV například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ludvík XIV

Teďka už zajisté víte Kdo byl Ludvík XIV? Kdy se narodil Ludvík XIV? Kde se narodil Ludvík XIV? Kdy zemřel Ludvík XIV? Ludvík XIV je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, britský král, ludvík XIV, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ludvík XIV řekněme například v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ludvík XIV i v jiné kategorii než je panovníci.