Kdo je to?
Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis Heinrich Himmler, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Heinrich Himmler

Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Heinrich Himmler byl vedoucí člen nacistické strany a organizátor holokaustu. Pocházel z katolické rodiny a studoval na gymnáziu, kde jeho otec pracoval jako zástupce ředitele. Už v této době se zajímal o politiku a aktuální dění. V průběhu první světové války absolvoval důstojnický výcvik, ale kvůli ukončení války jej nestihl využít v praxi. Během studia agronomie na Technické vysoké škole v Mnichově se začal setkávat s nacisty. V roce 1923 vstoupil do nacistické strany a přidal se k jednotkám SA. Po neúspěšném pokusu nacistů o státní převrat přišel o práci a ocitl se bez peněz. To prohloubilo jeho nenávistné postoje a oddal se studiu antisemitských a okultních spisů. Stal se jedním z nejaktivnějších nacistů, posílil jednotky SS a díky silně rasistickým teoriím získal Hitlerovu důvěru.
V roce 1929 se stal říšským vůdcem SS a začal se významně podílet na nacistické propagandě. Hospodářskou krizi na začátku 30. let prezentoval jako selhání německé vlády a židovské spiknutí. Z jednotek SS postupně vytvořil elitní a početný vojenský oddíl, jehož příslušníci museli splňovat přísné požadavky rasové čistoty. V roce 1933 byl povýšen do funkce říšského vedoucího, což byla druhá nejvyšší nacistická hodnost. Po nástupu nacistů k moci zřídil v Dachau první koncentrační tábor a brzy pokračoval ve zřizování dalších táborů. Nejdříve do nich posílal hlavně politické odpůrce, ale brzy je začal využívat jako nástroj rasové a genetické selekce, takže do nich posílal židy, Romy a každého, kdo podle něj spadal do tělesně či rasově méněcenné kategorie.
Himmler hromadil moc i funkce a v roce 1934 převzal řízení gestapa. Podílel se na likvidaci vedení SA, díky které stoupl význam jeho jednotek SS. Navzdory původu ze silně katolické rodiny se stal jedním z nejhorlivějších odpůrců církve a podporoval tvrdé zásahy proti věřícím. Roli hrála jeho záliba v okultních a pohanských teoriích, kterými chtěl křesťanství nahradit. Zabýval se východní Evropou a vypracoval plán, dle kterého mělo být původní obyvatelstvo postupně zotročeno nebo vyhnáno a nahrazeno Němci. Úzce spolupracoval s Heydrichem a podporoval jeho tvrdou vládu v Protektorátu Čechy a Morava.
Nakonec převzal kompletní organizaci židovského vyhlazování a byl zodpovědný za vybudování rozsáhlé sítě koncentračních táborů. Na počátku války se židé zabíjeli zastřelením, ale to Himmlera znechutilo a obával se, že hromadné popravy tímto způsobem budou mít negativní vliv na psychické zdraví nacistických vojáků. Na jeho příkaz byly vybudovány plynové komory, které nabízely jednoduchý a mechanický způsob masového vyvražďování. Je považován za hlavního architekta holokaustu, neboť výrazně urychlil popravy a podporoval totální likvidaci různých skupin obyvatelstva. Po atentátu na Heydricha zintenzivnil teror ve východní Evropě a na území Polska budoval nové vyhlazovací tábory, z nichž nejznámější je Treblinka.
Ke konci války začal přejímat rovněž vojenské velení, ale kvůli nedostatečným zkušenostem v této roli selhal, byl zbaven velení a Hitler mu přestal důvěřovat. Himmler následně začal na vlastní pěst vyjednávat příměří se spojenci. Když se to Hitler dozvěděl, považoval to za zradu a zbavil ho všech funkcí. Souběžně s tím se ukázalo, že jeho plán jednat se spojenci nemá šanci na úspěch. Pokusil se uprchnout, ale při kontrole byl zajat a převezen k výslechu, během něhož spáchal sebevraždu rozkousnutím kyanidové kapsle, kterou měl ukrytou v ústech.Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis Heinrich Himmler, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní data o osobě Heinrich Himmler

Národnost: německá
Datum narození: 7. října 1900
Místo narození: Mnichov, Německo
Datum úmrtí: 23. května 1945

Sdílejte tuto stránku s osobností Heinrich Himmler s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Discord? Rozumíte pojmu Veto? Znáte definici termínu Volební právo? Znáte pojem Kafr?

Klíčová slova: vysvětlení, místo narození, kde se narodil Heinrich Himmler?, datum narození, kdy se narodil Heinrich Himmler?, informace, osobnosti, životopis, nežijící, národnost, biografie, Heinrich Himmler, život, Heinrich Himmler, kdo to je, národnost

Pojem Heinrich Himmler je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít pojem Heinrich Himmler na Google.cz

Hledat videa s názvem Heinrich Himmler na Youtube

Hledat heslo Heinrich Himmler v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Heinrich Himmler ve Wikislovníku

Najít pojem Heinrich Himmler na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Heinrich Himmler například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Heinrich Himmler?

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Heinrich Himmler? Kdy se narodil Heinrich Himmler? Kde se narodil Heinrich Himmler? Kdy zemřel Heinrich Himmler? Heinrich Himmler patří do kategorie Zločin

Kategorie zločin, lupič v akci, heinrich Himmler, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Heinrich Himmler například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Heinrich Himmler i v jiné kategorii než je zločin.