Kdo je to?
Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis Heinrich Himmler, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Heinrich Himmler?

Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis, informace, biografie, zločin

Heinrich Himmler byl vedoucí člen nacistické strany a organizátor holokaustu. Pocházel z katolické rodiny a studoval na gymnáziu, kde jeho otec pracoval jako zástupce ředitele. Už v této době se zajímal o politiku a aktuální dění. V průběhu první světové války absolvoval důstojnický výcvik, ale kvůli ukončení války jej nestihl využít v praxi. Během studia agronomie na Technické vysoké škole v Mnichově se začal setkávat s nacisty. V roce 1923 vstoupil do nacistické strany a přidal se k jednotkám SA. Po neúspěšném pokusu nacistů o státní převrat přišel o práci a ocitl se bez peněz. To prohloubilo jeho nenávistné postoje a oddal se studiu antisemitských a okultních spisů. Stal se jedním z nejaktivnějších nacistů, posílil jednotky SS a díky silně rasistickým teoriím získal Hitlerovu důvěru.
V roce 1929 se stal říšským vůdcem SS a začal se významně podílet na nacistické propagandě. Hospodářskou krizi na začátku 30. let prezentoval jako selhání německé vlády a židovské spiknutí. Z jednotek SS postupně vytvořil elitní a početný vojenský oddíl, jehož příslušníci museli splňovat přísné požadavky rasové čistoty. V roce 1933 byl povýšen do funkce říšského vedoucího, což byla druhá nejvyšší nacistická hodnost. Po nástupu nacistů k moci zřídil v Dachau první koncentrační tábor a brzy pokračoval ve zřizování dalších táborů. Nejdříve do nich posílal hlavně politické odpůrce, ale brzy je začal využívat jako nástroj rasové a genetické selekce, takže do nich posílal židy, Romy a každého, kdo podle něj spadal do tělesně či rasově méněcenné kategorie.
Himmler hromadil moc i funkce a v roce 1934 převzal řízení gestapa. Podílel se na likvidaci vedení SA, díky které stoupl význam jeho jednotek SS. Navzdory původu ze silně katolické rodiny se stal jedním z nejhorlivějších odpůrců církve a podporoval tvrdé zásahy proti věřícím. Roli hrála jeho záliba v okultních a pohanských teoriích, kterými chtěl křesťanství nahradit. Zabýval se východní Evropou a vypracoval plán, dle kterého mělo být původní obyvatelstvo postupně zotročeno nebo vyhnáno a nahrazeno Němci. Úzce spolupracoval s Heydrichem a podporoval jeho tvrdou vládu v Protektorátu Čechy a Morava.
Nakonec převzal kompletní organizaci židovského vyhlazování a byl zodpovědný za vybudování rozsáhlé sítě koncentračních táborů. Na počátku války se židé zabíjeli zastřelením, ale to Himmlera znechutilo a obával se, že hromadné popravy tímto způsobem budou mít negativní vliv na psychické zdraví nacistických vojáků. Na jeho příkaz byly vybudovány plynové komory, které nabízely jednoduchý a mechanický způsob masového vyvražďování. Je považován za hlavního architekta holokaustu, neboť výrazně urychlil popravy a podporoval totální likvidaci různých skupin obyvatelstva. Po atentátu na Heydricha zintenzivnil teror ve východní Evropě a na území Polska budoval nové vyhlazovací tábory, z nichž nejznámější je Treblinka.
Ke konci války začal přejímat rovněž vojenské velení, ale kvůli nedostatečným zkušenostem v této roli selhal, byl zbaven velení a Hitler mu přestal důvěřovat. Himmler následně začal na vlastní pěst vyjednávat příměří se spojenci. Když se to Hitler dozvěděl, považoval to za zradu a zbavil ho všech funkcí. Souběžně s tím se ukázalo, že jeho plán jednat se spojenci nemá šanci na úspěch. Pokusil se uprchnout, ale při kontrole byl zajat a převezen k výslechu, během něhož spáchal sebevraždu rozkousnutím kyanidové kapsle, kterou měl ukrytou v ústech.Kdo byl Heinrich Himmler? Životopis Heinrich Himmler, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Heinrich Himmler

Národnost: německá
Datum narození: 7. října 1900
Místo narození: Mnichov, Německo
Datum úmrtí: 23. května 1945

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Heinrich Himmler? s dalšími lidmi na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Rašple? Pamatujete si definici pojmu Ulitý start? Znáte definici termínu Úvěrový podvod? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hybridní televize?

Klíčová slova: nežijící, datum narození, vysvětlení, život, kdo je Heinrich Himmler?, popis, kde se narodil Heinrich Himmler?, národnost, osobnost, osobnosti, kdo to je, biografie, národnost, kdy se narodil Heinrich Himmler?, zločin, zločin

Pojem Heinrich Himmler je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Heinrich Himmler

Vyhledat výraz Heinrich Himmler ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Heinrich Himmler ve Wikimedia Commons

Najít slovo Heinrich Himmler ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Heinrich Himmler ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Heinrich Himmler ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Heinrich Himmler například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Heinrich Himmler

Právě nyní již víte Kdo byl Heinrich Himmler? Kdy se narodil Heinrich Himmler? Kde se narodil Heinrich Himmler? Kdy zemřel Heinrich Himmler? Heinrich Himmler patří do kategorie Zločin

Text napsán pro Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Heinrich Himmler dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Heinrich Himmler i v jiné kategorii než je zločin.