Kdo je to?
Kdo byl Enver Hodža? Životopis Enver Hodža, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Enver Hodža?

Kdo byl Enver Hodža? Životopis, informace, biografie, politici

Enver Hodža (častěji Hoxha) byl albánský politik, komunistický vůdce země.
Vystudoval ve Francii, kde se také setkal s marxistickými a komunistickými myšlenkami, které jej pak provázely po zbytek života.
Albánská strana práce byla založena v průběhu 2. světové války - v roce 1941 - a Hodža byl od prvopočátku její významnou součástí. Hodža stál v čele odporu proti fašistické okupaci. Když se na konci války podařilo Albáncům vyhnat fašisty ze země, měl Hodža otevřenou cestu do čela země. Poválečnou Albánii přetvořil v socialistickou republiku a vedl ji autoritářskou rukou až do své smrti v roce 1985. Byl silně ovlivněn stalinismem a prosazoval v Albánii tvrdou komunistickou linii. Zašel dokonce tak daleko, že mu ostatní socialistické státy včetně Sovětského svazu připadaly málo socialistické, a tak Albánii izoloval nejen od západního světa, ale do značné míry i od svých socialistických spojenců. V pozdější době vlády orientoval Hodža Albánii na Čínskou lidovou republiku, nicméně i s ní později přerušil vztahy. Albánie se pod Hodžovým vedením stala nejizolovanější a také nejchudší zemí Evropy.
Jeho vládu provázely konflikty s Jugoslávií a jejím vůdcem Titem. Potíže začaly už na konci války, kdy Albánie s Hodžou v čele usilovala o připojení Kosova ke svému území. Nevraživost mezi oběma režimy pokračovala i po válce.
Enver Hodža zemřel v roce 1985 a po jeho smrti Albánie začala směřovat ke změně režimu, které dosáhla v roce 1992.Kdo byl Enver Hodža? Životopis Enver Hodža, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Enver Hodža

Národnost: albánská
Datum narození: 16. října 1908
Místo narození: Gjirokastra, Albánie
Datum úmrtí: 11. dubna 1985

Líbí se stručný životopis s osobou Enver Hodža? Pak se podělte s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Rašeliniště? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aronie? Znáte definici termínu Nástrčkový klíč? Znáte termín Týrání zvířat?

Klíčová slova: narození, životopis, lexikon, kdo to je, wikipedie, kde se narodil Enver Hodža?, Kdy zemřel Enver Hodža, život, Enver Hodža, politici, osobnosti, vysvětlení, národnost, osobnost, kdy se narodil Enver Hodža?, datum úmrtí

Pojem Enver Hodža je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Enver Hodža zkuste tyto odkazy

Vyhledat heslo Enver Hodža ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Enver Hodža ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Enver Hodža ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Enver Hodža ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Enver Hodža například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Enver Hodža

Právě nyní již víte Kdo byl Enver Hodža? Kdy se narodil Enver Hodža? Kde se narodil Enver Hodža? Kdy zemřel Enver Hodža? Enver Hodža je v sekci Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Enver Hodža dejme tomu např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Enver Hodža i v jiné kategorii než je politici.