Kdo je to?
Kdo byla Vlasta Janečková? Životopis Vlasta Janečková, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Vlasta Janečková

Kdo byla Vlasta Janečková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Vlasta Janečková je česká scénáristka a režisérka, která přišla na svět 2. července 1934 v Olomouci. Její jméno je spojeno především s pohádkami pro děti.
Coby scénáristka stála za více než dvěma desítkami filmů a pohádek včetně Popelky z roku 1969 s Evou Hruškovou v hlavní, Nezbedné pohádky a pohádky O líném Honzovi, kde zazářil herec a moderátor Marek Eben. Vlasta Janečková vytvořila rovněž scénář k dětským seriálům My holky z městečka a Kamarádi.
Ve dvou filmech se objevila také coby herečka. Poprvé se tak stalo v roce 1958 v romantickém dramatu Žižkovská romance v režii Zbyňka Brynycha. Podruhé a naposledy se před kamerou objevila v roce 1988, kdy si zahrála v komedii Zdeňka Havlíčka Malé dějiny jedné rodiny.
Vlasta Janečková byla však především režisérka. Na kontě má přes sto filmů a televizních pohádek včetně již zmiňovaných pohádek Popelka a O líném Honzovi. Také režírovala Nezbednou pohádku, pohádky Čertův švagr, Zlatovláska a O chudém královstvíčku nebo seriály Kamarádi, Příběhy kocoura Damiána, My holky z městečka či Klec plná opic.
Její život nebyl vždy snadný. Prošla si roky, kdy bojovala se závislostí na alkoholu. Údajně měla prodělal protialkoholní léčení v soukromém sanatoriu i v protialkoholní léčebně v Bohnicích. Hovořilo se také o možném pokusu o sebevraždu.
Prvním manželem Vlasty Janečkové byl režisér Vladislav Delong, ten však v roce 1974 předčasně zemřel. Z manželství zůstala Vlastě malá dcerka. Po smrti prvního manžela se Vlasta provdala znovu. Tentokrát si v roce 1973 vzala o čtrnáct let mladšího herce Petra Štěpánka, známého například díky roli Jiříka v pohádce Zlatovláska nebo lékaře Eduarda Valšíka v seriálu Ordinace v růžové zahradě.
Režisérka Vlasta Janečková zemřela v sanatoriu Topas ve Škvorci u Úval po dlouhé těžké nemoci 27. února 2012 ve věku sedmasedmdesáti let. Je pochována na Vinohradech. Po jejím smrti se Petr Štěpánek znovu oženil. Za manželku si vzal svou hereckou kolegyni Zlatu Adamovskou.Kdo byla Vlasta Janečková? Životopis Vlasta Janečková, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Základní informace o osobě Vlasta Janečková

Národnost: česká
Datum narození: 2. července 1934
Místo narození: Olomouc
Datum úmrtí: 27. února 2012

Líbí se stručný životopis s osobou Vlasta Janečková? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Křivda? Znáte termín Syfilis? Pamatujete si definici pojmu Expirace? Víte, co je to Jilm?

Klíčová slova: osobnost, popis, vysvětlení, Kdy zemřela Vlasta Janečková, Vlasta Janečková, wikipedie, datum úmrtí, zajímavosti, Vlasta Janečková, kdo to je, umělci, kdo je Vlasta Janečková?, osobnosti, biografie, nežijící, místo narození

Pojem Vlasta Janečková je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Vlasta Janečková v následujících vyhledávačích

Hledat frázi Vlasta Janečková na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Vlasta Janečková na Youtube

Hledat frázi Vlasta Janečková na Google.cz

Vyhledat termín Vlasta Janečková ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Vlasta Janečková ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlasta Janečková například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vlasta Janečková

Právě nyní již víte Kdo byla Vlasta Janečková? Kdy se narodila Vlasta Janečková? Kde se narodila Vlasta Janečková? Kdy zemřela Vlasta Janečková? Vlasta Janečková se nachází v kategorii Umělci

Kategorie umělci, tatérka, vlasta Janečková, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Vlasta Janečková řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vlasta Janečková i v jiné kategorii než je umělci.