Kdo je to?
Kdo je to Baráčník? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Baráčník? Lidé, záliby

Baráčník

Jaký je význam slova Baráčník? Co to znamená?

Baráčník je termín označující dva druhy lidí: jednak to mohl být majitel malého domku v dávné i nedávné minulosti (středověk, novověk), který nevlastnil pole, maximálně mohl mít zahradu, kterou mohl obdělávat. Většinou se živil námezdnou prací.
Druhým významem je označení osoby, která se snaží o zachování tradic. Tady pojmenování vzniklo poněkud netradičně, a to od názvu hostince (Baráček), kde se tito lidé zpočátku scházeli. Hnutí vzniklo v roce 1873 ve městě Kolíně, kde byla ustavena Svobodná obec baráčníků. Baráčníci chtěli zachovat staré české zvyky a tradice dalším generacím, stejně tak měli v oblibě staré kroje. Jako zakladatel je uváděn Vilém Jindřich Janke. Brzy se však baráčnické hnutí rozšířilo po celých Čechách, dostalo se dokonce mezi české vlastence do Vídně a do USA. V roce 1926 získali baráčníci do svého majetku budovu Baráčnické rychty, kterou dnes najdete na Malé Straně. Baráčníci nejenže tuto budovu opravili a zrekonstruovali, ale podíleli se také na obnovení českého státu po první světové válce. Zajímavé je, že se podíleli nejen pracovně, ale i finančně. Po druhé světové válce a zejména po převzetí moci komunisty v roce 1948 se baráčníci zapojovali do prvomájových průvodů a byly jim jako jedněm z mála tolerovány kroje. Ale baráčníci existují dodnes: dnes se snaží udržovat staré české a moravské zvyky, povědomí o krojích a pořádají různé zábavní akce, aby lidé nezapomněli na tradice, které tak udržují při životě.Kdo je to Baráčník? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Baráčník? Lidé, záliby

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je to Baráčník? s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Dědičný hřích? Pamatujete si definici pojmu Brod? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rivotril? Vzpomněli byste si co znamená slovo Šlehaný med?

Klíčová slova: lexikon, popis, přesný výraz, termín, odborný výraz, pojem, původ slova, význam pojmu, informace, význam, formulace, synonymum, wiki, slovo, záliby, přesný význam

Pojem Baráčník je v kategorii Záliby, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Baráčník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Baráčník ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Baráčník ve Wikipedii

Najít výraz Baráčník ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Baráčník ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Baráčník například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Co znamená Baráčník? Definice pojmu, význam a vysvětlení slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Baráčník? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Baráčník? Definice pojmu Baráčník je v sekci Záliby

Kategorie záliby, farmář na poli, baráčník, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace pojem, slovo, termín, definici třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text. Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Baráčník i v jiných kategoriích (než záliby).