Kdo je to?
Kdo byl Arnold Zweig? Životopis Arnold Zweig, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Arnold Zweig

Kdo byl Arnold Zweig? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Nositel národní ceny NDR, prezident Německé akademie umění v Berlíně, člen Světové rady míru, prozaik a dramatik, to vše byl syn židovského sedláře, aktivního v sionistickém hnutí, Arnold Zweig. Po absolvování střední školy v Katovicích se rozhodl v roce 1907 ve studiu, a to na Vratislavské univerzitě, kde se pustil do studia němčiny, filozofie, psychologie, dějin umění a ekonomie. Hned po ukončení školy přesídlil do Mnichova a několika dalších měst v Německu.
Jeho prvním literárním počinem byl svazek Novellen um Claudia. Ten vydal v roce 1912 a hned o tři roky později obdržel Kleistovu cenu za tragédii Ritualmord v Maďarsku. Ten samý rok byl díky první světové válce ale povolán do zbraně. Byl nasazen v Srbsku, Belgii a Verdunu. Díky válečným zkušenostem se doslova přes noc z původního nacionalisty stal zarytý pacifista.
Dva roky po skončení války se oženil s vlastní sestřenicí Beatrice, která inklinovala k malířství. Přivedli na svět dva syny, Adama a Michaela.
Zweigovo nejznámější dílo, román Der Streit um den Sergeanten Grischa vyšel v roce 1927. Dílo pojednává o vojenské justiční vraždě koncem první světové války. Tím se zařadil do cyklu Velká válka bílých mužů. Jejími částmi jsou také romány Mladá žena roku 1914 (1931), Výchova před Verdunem (1935), Instalace krále (1937) a Čas dozrál (1957).
Ačkoliv se Zweig těšil obrovské popularitě, s nastupující nacistickou mocí se jeho knihy dostaly na index zakázaných knih. Tak se tyto poklady staly doslova obětí veřejného pálení knih.
Zweig na základě postupujícího pronásledování emigroval nejprve do Československa, odkud si to namířil do Švýcarska. Nakonec skončil ve Francii. Díky svému sionistickému přesvědčení a zapálení, jeho další emigrantská cesta vedla do Palestiny. Tam se v roce 1934 usadil v Haifě. Na základě toho byl z Německa vyhoštěn a jeho veškerý majetek propadl státu. Ani v Palestině se však Zweig nedočkal klidu potřebného k psaní. Prakticky byl ekonomicky na nule. A snad právě proto se začal čím dál víc angažovat v socialismu. Tehdy začal publikovat v antifašistických publikacích. Navzdory svým neutěšeným podmínkám se stal čestným předsedou skupiny Výbor pro svobodné Německo.
V roce 1948 jeho cesta vedla zpět do Německa, tentokrát už ale do východního Berlína. O rok později se Zweig stal členem Světové rady míru. Roku 1957 se dokonce dočkal pocty v podobě jmenování prezidentem německé PEN.
V té době už začal mít obrovské problémy se zdravím, a proto se téměř slepý stáhl v průběhu šedesátých let do ústraní. Zemřel po vleklé nemoci krátce po 81. narozeninách. O mnoho let později, konkrétně v roce 1982, kdy by mu bylo 95 let, nechala Akademie umění NDR připevnit pamětní desku na Zweigovu rezidenci v Berlíně.Kdo byl Arnold Zweig? Životopis Arnold Zweig, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Arnold Zweig

Národnost: německá
Datum narození: 10. listopadu 1887
Místo narození: Hlohov, Německo
Datum úmrtí: 26. listopadu 1968

Zaujala vás biografie osobnosti Arnold Zweig? Potom se podělte s kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Strdí? Vzpomněli byste si na význam slova Queer? Znáte definici termínu Květná neděle? Znáte definici termínu Odrůdové víno?

Klíčová slova: literatura, wikipedie, biografie, kdo je Arnold Zweig?, zajímavosti, narození, životopis, vysvětlení, Kdy zemřel Arnold Zweig, popis, národnost, lexikon, nežijící, informace, osobnosti, literatura

Pojem Arnold Zweig je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat frázi Arnold Zweig ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Arnold Zweig ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Arnold Zweig ve Wikimedia Commons

Najít výraz Arnold Zweig na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Arnold Zweig ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Arnold Zweig například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Arnold Zweig?

Právě jste zjistili Kdo byl Arnold Zweig? Kdy se narodil Arnold Zweig? Kde se narodil Arnold Zweig? Kdy zemřel Arnold Zweig? Arnold Zweig patří do kategorie Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu.Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Arnold Zweig dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arnold Zweig i v jiné kategorii než je literatura.