Kdo byl Arnold Zweig?
Kdo byl Arnold Zweig? Životopis, informace, biografie, literatura
Nositel národní ceny NDR, prezident Německé akademie umění v Berlíně, člen Světové rady míru, prozaik a dramatik, to vše byl syn židovského sedláře, aktivního v sionistickém hnutí, Arnold Zweig. Po absolvování střední školy v Katovicích se rozhodl v roce 1907 ve studiu, a to na Vratislavské univerzitě, kde se pustil do studia němčiny, filozofie, psychologie, dějin umění a ekonomie. Hned po ukončení školy přesídlil do Mnichova a několika dalších měst v Německu.
Jeho prvním literárním počinem byl svazek Novellen um Claudia. Ten vydal v roce 1912 a hned o tři roky později obdržel Kleistovu cenu za tragédii Ritualmord v Maďarsku. Ten samý rok byl díky první světové válce ale povolán do zbraně. Byl nasazen v Srbsku, Belgii a Verdunu. Díky válečným zkušenostem se doslova přes noc z původního nacionalisty stal zarytý pacifista.
Dva roky po skončení války se oženil s vlastní sestřenicí Beatrice, která inklinovala k malířství. Přivedli na svět dva syny, Adama a Michaela.
Zweigovo nejznámější dílo, román Der Streit um den Sergeanten Grischa vyšel v roce 1927. Dílo pojednává o vojenské justiční vraždě koncem první světové války. Tím se zařadil do cyklu Velká válka bílých mužů. Jejími částmi jsou také romány Mladá žena roku 1914 (1931), Výchova před Verdunem (1935), Instalace krále (1937) a Čas dozrál (1957).
Ačkoliv se Zweig těšil obrovské popularitě, s nastupující nacistickou mocí se jeho knihy dostaly na index zakázaných knih. Tak se tyto poklady staly doslova obětí veřejného pálení knih.
Zweig na základě postupujícího pronásledování emigroval nejprve do Československa, odkud si to namířil do Švýcarska. Nakonec skončil ve Francii. Díky svému sionistickému přesvědčení a zapálení, jeho další emigrantská cesta vedla do Palestiny. Tam se v roce 1934 usadil v Haifě. Na základě toho byl z Německa vyhoštěn a jeho veškerý majetek propadl státu. Ani v Palestině se však Zweig nedočkal klidu potřebného k psaní. Prakticky byl ekonomicky na nule. A snad právě proto se začal čím dál víc angažovat v socialismu. Tehdy začal publikovat v antifašistických publikacích. Navzdory svým neutěšeným podmínkám se stal čestným předsedou skupiny Výbor pro svobodné Německo.
V roce 1948 jeho cesta vedla zpět do Německa, tentokrát už ale do východního Berlína. O rok později se Zweig stal členem Světové rady míru. Roku 1957 se dokonce dočkal pocty v podobě jmenování prezidentem německé PEN.
V té době už začal mít obrovské problémy se zdravím, a proto se téměř slepý stáhl v průběhu šedesátých let do ústraní. Zemřel po vleklé nemoci krátce po 81. narozeninách. O mnoho let později, konkrétně v roce 1982, kdy by mu bylo 95 let, nechala Akademie umění NDR připevnit pamětní desku na Zweigovu rezidenci v Berlíně.
Hlavní informace o osobě Arnold Zweig
Národnost: německá
Datum narození: 10. listopadu 1887
Místo narození: Hlohov, Německo
Datum úmrtí: 26. listopadu 1968
Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech
Hledat slovo Arnold Zweig ve vyhledávači Yahoo
Hledat videa s názvem Arnold Zweig na Youtube
Najít výraz Arnold Zweig ve Wikipedii
Najít termín Arnold Zweig ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat slovo Arnold Zweig ve vyhledávači Qwant
Dál můžete zkusit hledat slovo Arnold Zweig například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.
Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy
Životopis, kdo je Arnold Zweig? Stručná biografie
Nyní už nejspíš víte Kdo byl Arnold Zweig? Kdy se narodil Arnold Zweig? Kde se narodil Arnold Zweig? Kdy zemřel Arnold Zweig? Arnold Zweig je v kategorii Literatura
Sepsáno redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Arnold Zweig dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arnold Zweig i v jiné kategorii než je literatura.