Kdo je to?
Kdo byl Emmy Noether? Životopis Emmy Noether, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Emmy Noether

Kdo byl Emmy Noether? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Emmy Noether byla německá vědkyně a matematička. Noether se narodila v bavorském městě Erlangen do židovské rodiny profesora matematiky Univerzity v Erlangenu Dr. Maxe Noethera. Měla další tři mladší bratry. V letech 1889-1897 se učila na Vyšší dívčí škole v rodném Erlangenu. Zpočátku studovala aritmetiku, angličtinu a francouzštinu. Mimo školu se učila hrát na klavír a ráda tancovala. Původně se chtěla stát učitelkou jazyků a v roce 1900 složila zkoušky, aby mohla angličtinu s francouzštinou vyučovat na dívčích školách v Bavorsku. Avšak jazyky nikdy nevyučovala a v 18 letech se rozhodla pro studium matematiky na univerzitě v Erlangenu. V té době musely ženy získat povolení od vyučujících, aby mohly vůbec navštěvovat přednášky. Emmy studovala v letech 1900-1903 matematiku, romanistiku a také dějiny. V červenci 1903 složila maturitu v Norimberku na Královském reálném gymnáziu. Následně půl roku studovala na univerzitě v Göttingenu. Kvůli nemoci se však musela vrátit domů. Po uzdravení začala opět studovat matematiku v Erlangenu (1904) a o tři roky později získala doktorát z matematiky (druhá žena s doktorátem z matematiky v historii). Po studiích ji nepřijali na univerzitě jako profesorku, a tak začala spolupracovat s otcem v Matematickém institutu, kde prováděla výzkum. Později se proslavila díky svým prvním publikacím a v roce 1908 ji zvolili do Circolo Matematico di Palermo. O rok později získala místo v Jednotě německých matematiků a jako první žena přednášela v rakouském Salcburku (1909). Roku 1913 vyučovala také ve Vídni a spolupracovala s významnými matematiky jako Fischer, Hilbert nebo Klein.
Právě Klein a Hilbert se po 1. světové válce zapříčinili, aby se Noether připojila jako první žena k univerzitě v Göttingenu. Společně poté pracovali na teorémech, které jsou základní pro fyziku elementárních částic a obecné relativity. V roce 1919 mohla díky Hilbertovi a A. Einsteinovi začít vyučovat. Později pracovala jako hostující profesorka v Moskvě (1928-1929), ve Frankfurtu (1930) a přednášela také v italské Bologni a v Curychu.
Po nástupu nacismu roku 1933 emigrovala do USA, kde začala vyučovat na ženské koleji Bryn Mawr College ve státě Pensylvánie a také na univerzitě v Princetonu na Institutu pokročilých studií.
Vyučovala zde do roku 1935, kdy zemřela na pooperační infekci po operaci nádoru na děloze. V den smrti měla Emmy Noether 53 let. Nikdy se nevdala a neměla žádné děti.Kdo byl Emmy Noether? Životopis Emmy Noether, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Emmy Noether

Národnost: německá
Datum narození: 23. 3. 1882
Místo narození: Erlangen, Bavorsko, Německé císařství
Datum úmrtí: 14. 4. 1935

Popis osobnosti Emmy Noether můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Ptačí chřipka? Pamatujete si definici pojmu Rekuperace? Vzpomenete si na definici slova Rondel? Vzpomněli byste si co znamená slovo Geek?

Klíčová slova: Emmy Noether, datum úmrtí, informace, věda, národnost, Kdy zemřel Emmy Noether, místo narození, kde se narodil Emmy Noether?, datum narození, kdo to je, život, kdo je Emmy Noether?, vysvětlení, zajímavosti, biografie, Emmy Noether

Pojem Emmy Noether je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat slovo Emmy Noether na Google.cz

Vyhledat termín Emmy Noether v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Emmy Noether na Youtube

Vyhledat heslo Emmy Noether ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Emmy Noether ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Emmy Noether například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Emmy Noether? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Emmy Noether? Kdy se narodil Emmy Noether? Kde se narodil Emmy Noether? Kdy zemřel Emmy Noether? Emmy Noether je v sekci Věda

Kategorie věda, laboratoř, emmy Noether, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Emmy Noether dejme tomu ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emmy Noether i v jiné kategorii než je věda.