Kdo je to?
Kdo byl Emmy Noether? Životopis Emmy Noether, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Emmy Noether?

Kdo byl Emmy Noether? Životopis, informace, biografie, věda

Emmy Noether byla německá vědkyně a matematička. Noether se narodila v bavorském městě Erlangen do židovské rodiny profesora matematiky Univerzity v Erlangenu Dr. Maxe Noethera. Měla další tři mladší bratry. V letech 1889-1897 se učila na Vyšší dívčí škole v rodném Erlangenu. Zpočátku studovala aritmetiku, angličtinu a francouzštinu. Mimo školu se učila hrát na klavír a ráda tancovala. Původně se chtěla stát učitelkou jazyků a v roce 1900 složila zkoušky, aby mohla angličtinu s francouzštinou vyučovat na dívčích školách v Bavorsku. Avšak jazyky nikdy nevyučovala a v 18 letech se rozhodla pro studium matematiky na univerzitě v Erlangenu. V té době musely ženy získat povolení od vyučujících, aby mohly vůbec navštěvovat přednášky. Emmy studovala v letech 1900-1903 matematiku, romanistiku a také dějiny. V červenci 1903 složila maturitu v Norimberku na Královském reálném gymnáziu. Následně půl roku studovala na univerzitě v Göttingenu. Kvůli nemoci se však musela vrátit domů. Po uzdravení začala opět studovat matematiku v Erlangenu (1904) a o tři roky později získala doktorát z matematiky (druhá žena s doktorátem z matematiky v historii). Po studiích ji nepřijali na univerzitě jako profesorku, a tak začala spolupracovat s otcem v Matematickém institutu, kde prováděla výzkum. Později se proslavila díky svým prvním publikacím a v roce 1908 ji zvolili do Circolo Matematico di Palermo. O rok později získala místo v Jednotě německých matematiků a jako první žena přednášela v rakouském Salcburku (1909). Roku 1913 vyučovala také ve Vídni a spolupracovala s významnými matematiky jako Fischer, Hilbert nebo Klein.
Právě Klein a Hilbert se po 1. světové válce zapříčinili, aby se Noether připojila jako první žena k univerzitě v Göttingenu. Společně poté pracovali na teorémech, které jsou základní pro fyziku elementárních částic a obecné relativity. V roce 1919 mohla díky Hilbertovi a A. Einsteinovi začít vyučovat. Později pracovala jako hostující profesorka v Moskvě (1928-1929), ve Frankfurtu (1930) a přednášela také v italské Bologni a v Curychu.
Po nástupu nacismu roku 1933 emigrovala do USA, kde začala vyučovat na ženské koleji Bryn Mawr College ve státě Pensylvánie a také na univerzitě v Princetonu na Institutu pokročilých studií.
Vyučovala zde do roku 1935, kdy zemřela na pooperační infekci po operaci nádoru na děloze. V den smrti měla Emmy Noether 53 let. Nikdy se nevdala a neměla žádné děti.Kdo byl Emmy Noether? Životopis Emmy Noether, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Emmy Noether

Národnost: německá
Datum narození: 23. 3. 1882
Místo narození: Erlangen, Bavorsko, Německé císařství
Datum úmrtí: 14. 4. 1935

Líbí se stručný životopis s osobou Emmy Noether? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Vláknina? Znáte definici termínu Erekce? Vzpomenete si na definici slova Proktitida? Pamatujete si definici pojmu Gravitační síla?

Klíčová slova: věda, wikipedie, vysvětlení, popis, narození, zajímavosti, Emmy Noether, Kdy zemřel Emmy Noether, kde se narodil Emmy Noether?, kdy se narodil Emmy Noether?, Emmy Noether, národnost, život, místo narození, nežijící, datum narození

Pojem Emmy Noether je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Emmy Noether ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Emmy Noether ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Emmy Noether na Youtube

Vyhledat slovo Emmy Noether ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Emmy Noether na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Emmy Noether například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Emmy Noether?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Emmy Noether? Kdy se narodil Emmy Noether? Kde se narodil Emmy Noether? Kdy zemřel Emmy Noether? Emmy Noether se nachází v kategorii Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Emmy Noether dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emmy Noether i v jiné kategorii než je věda.