Kdo je to?
Kdo byl André-Marie Ampère? Životopis André-Marie Ampère, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl André-Marie Ampère?

Kdo byl André-Marie Ampère? Životopis, informace, biografie, věda

André-Marie Ampère byl matematik a fyzik. Narodil se do měšťanské a obchodnické rodiny. Otec ho vyučoval doma a poskytl mu kvalitní vzdělání v jazycích a přírodních vědách. Ampère od dětství projevoval velké nadání pro vědu a matematiku. Za jeho mládí probíhala Francouzská revoluce. V divoké době byl otec nespravedlivě popraven revolucionáři a Ampère na dlouhou dobu propadl depresím. Z letargie a smutku se však dokázal vzpamatovat díky svým intelektuálním zájmům. Pustil se do studia přírodních věd, matematiky i jazyků a působil jako soukromý učitel. V roce 1803 byl jmenován profesorem matematiky, fyziky a astronomie v Lyonu. Poté se na pařížské École polytechnique věnoval matematice a výzkumu v oblasti fyziky a chemie. V roce 1814 se stal členem Francouzské akademie věd a v roce 1827 ho přijala londýnská Královská společnost.
Už v mladém věku se věnoval matematice, zejména geometrii a teorii pravděpodobnosti. Matematikou se zabýval po celý život, ale slávu získal převážně díky objevům z oblasti fyziky. Zajímal se o magnetismus a zkoumal elektrická i magnetická pole. Formuloval Ampérův silový zákon, který byl zásadní pro oblast elektrodynamiky. Dodnes se používá rovněž Ampérovo pravidlo pravé ruky. Pravá ruka se zvednutým palcem totiž ukazuje směr elektrického proudu (palec) a orientaci magnetických indukčních čar (zbylé prsty). Od roku 1893 je základní jednotkou elektrického proudu jeden ampér.Kdo byl André-Marie Ampère? Životopis André-Marie Ampère, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě André-Marie Ampère

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. ledna 1775
Místo narození: Lyon, Francie
Datum úmrtí: 10. června 1836

Sdílejte tuto stránku s osobností André-Marie Ampère se známými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Menšinová vláda? Vzpomenete si na definici slova Xoxo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bigamie? Vzpomněli byste si na význam slova Čepovka?

Klíčová slova: nežijící, narození, kde se narodil André-Marie Ampère?, Kdy zemřel André-Marie Ampère, datum narození, zajímavosti, datum úmrtí, věda, osobnost, biografie, kdo je André-Marie Ampère?, životopis, národnost, kdo to je, národnost, wikipedie

Pojem André-Marie Ampère je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit najít výraz André-Marie Ampère v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo André-Marie Ampère na Google obrázcích

Najít výraz André-Marie Ampère ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo André-Marie Ampère ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem André-Marie Ampère ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo André-Marie Ampère například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to André-Marie Ampère?

Nyní již víte Kdo byl André-Marie Ampère? Kdy se narodil André-Marie Ampère? Kde se narodil André-Marie Ampère? Kdy zemřel André-Marie Ampère? André-Marie Ampère je v sekci Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka André-Marie Ampère dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost André-Marie Ampère i v jiné kategorii než je věda.