Kdo je to?
Kdo byl Thomas Hobbes? Životopis Thomas Hobbes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Thomas Hobbes?

Kdo to byl Thomas Hobbes? Stručný životopis

Thomas Hobbes byl filosof a politický myslitel. Nejdříve ho vzdělával soukromý učitel, poté šel studovat na Magdalen Hall v Oxfordu. Studium sice nedokončil, ale uchytil se jako učitel v rodině šlechtice a politika Williama Cavendishe. Zabýval se scholastickou filosofií a antickými autory. Hobbes působil jako učitel i v dalších významných rodinách a prohluboval vlastní filosofické znalosti. Jeho jméno se postupně stávalo známým a byl zván k filosofickým diskuzím v Evropě. Když v roce 1642 začala v Anglii občanská válka, začal se Hobbes zabývat především politickou filosofií. Několik let po vypuknutí války napsal své nejslavnější dílo Leviathan, ve kterém představuje své názory na politiku a vznik státu.
Hobbes předpokládal, že původně byla lidská společnost divoká, špatná a všichni bojovali proti všem. Aby bylo násilí ukončeno a zajistila se bezpečnost, lidé se vzdali části svobody a předali moc státu, který má za úkol zajišťovat bezpečnost svých obyvatel. Stát tedy vznikl na základě tzv. společenské smlouvy, která zajišťuje jeho legitimitu. Hobbes podporoval státní moc a měl vliv na vznik státního absolutismu. Stát by podle něj neměl nikomu předávat část moci, neboť poté hrozí, že různé skupiny obyvatel získají určitou moc a začne občanská válka. Tyto myšlenky jsou přímou reakcí na občanskou válku v Anglii, kterou Hobbes zažil a snažil se jí do budoucna za každou cenu zabránit. Obdivoval rovněž přírodní vědy a jejich jasné metody. Tyto metody se snažil přenést na všechny obory včetně filosofie a založit tak univerzální vědu, která by sdružovala veškeré vědění a pracovala se stejnou metodologií. Bůh je pro Hobbesovu filosofii nedůležitý, protože jeho podstatu nelze poznat. Za to ho kritizovali náboženští myslitelé a církev celé jeho dílo zařadila na Seznam zakázaných knih.Kdo byl Thomas Hobbes? Životopis Thomas Hobbes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní data o osobě Thomas Hobbes

Národnost: britská
Datum narození: 5. dubna 1588
Místo narození: Malmesbury, Anglie
Datum úmrtí: 4. prosince 1679

Sdílejte tuto stránku s osobností Thomas Hobbes se známými na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte pojem Pražská kavárna? Znáte definici termínu Pracharanda? Pamatujete si definici pojmu Exkláva? Pamatujete si definici pojmu Psychohygiena?

Klíčová slova: vysvětlení, heslo, Thomas Hobbes, odborný výraz, význam pojmu, význam slova, co znamená, filozofie, přesný význam, definice, význam, popis, původ slova, přesný výraz, wiki, kdo je Thomas Hobbes?

Pojem Thomas Hobbes je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Thomas Hobbes doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Thomas Hobbes ve Wikislovníku

Vyhledat termín Thomas Hobbes ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Thomas Hobbes v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Thomas Hobbes ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Thomas Hobbes například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Thomas Hobbes

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Thomas Hobbes? Kdo to byl Thomas Hobbes? Kdy se narodil Thomas Hobbes? Kde se narodil Thomas Hobbes? Kdy zemřel Thomas Hobbes? Thomas Hobbes je v kategorii filozofie. Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Thomas Hobbes např. v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Thomas Hobbes i v jiné kategorii než je filozofie.