Kdo je to?
Kdo byl Ernest Rutherford? Životopis Ernest Rutherford, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Ernest Rutherford?

Kdo byl Ernest Rutherford? Životopis, informace, biografie, věda

Ernest Rutherford byl jaderný fyzik. Vyrůstal na Novém Zélandu a vystudoval matematiku a fyziku na univerzitě v Christchurch. Obhájil dizertační práci, ve které se zabýval vlivem vysokofrekvenčních elektromagnetických vln na magnetické kovy. Jeho práce vzbudila pozitivní ohlasy a byl pokládán za talentovaného vědce, ale na Novém Zélandu se mu nedařilo najít odpovídající zaměstnání. Využil proto stipendium, přesunul se do Anglie a začal studovat Univerzitu v Cambridge. Poté působil jako profesor fyziky na univerzitě v Montrealu a věnoval se výzkumu radioaktivity, za který v roce 1908 získal Nobelovu cenu za chemii. Po návratu do Evropy vedl katedru fyziky na univerzitě v Manchesteru a pokračoval ve výzkumu atomů. Následně se přesunul do Cavendishovy laboratoře v Cambridge, stal se jejím ředitelem a vybudoval z ní úspěšný fyzikální ústav, na kterém studovala řada úspěšných vědců, například Niels Bohr.
Na počátku vědecké dráhy se Rutherford zabýval radioaktivitou a rozlišil alfa a beta záření. Zajímal se o přeměny prvků, objevil přirozenou radiaci a určil poločas rozpadu, díky kterému se mohla vyvinout technika radioaktivního datování, jež má široké využití při výpočtu stáří hornin nebo zkamenělin. Nobelovu cenu obdržel právě za tento výzkum. Následně rozlišil ještě gama záření a během studia atomů odhadl později potvrzenou existenci protonů. Stal se prvním člověkem, kterému se podařilo přetvořit jeden chemický prvek na druhý, když úspěšně přeměnil dusík na kyslík.



Kdo byl Ernest Rutherford? Životopis Ernest Rutherford, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Ernest Rutherford

Národnost: britská
Datum narození: 30. srpna 1871
Místo narození: Brightwater, Nový Zéland
Datum úmrtí: 19. října 1937

Zaujala vás biografie osobnosti Ernest Rutherford? Potom se podělte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Lapacho? Rozumíte pojmu Adherence? Víte co je Šíbr? Znáte pojem Průměr?

Klíčová slova: narození, místo narození, biografie, národnost, Ernest Rutherford, kde se narodil Ernest Rutherford?, Ernest Rutherford, národnost, osobnosti, kdo je Ernest Rutherford?, zajímavosti, lexikon, informace, kdo to je, věda, život

Pojem Ernest Rutherford je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ernest Rutherford ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Ernest Rutherford ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Ernest Rutherford ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Ernest Rutherford na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Ernest Rutherford ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Rutherford například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Ernest Rutherford? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Ernest Rutherford? Kdy se narodil Ernest Rutherford? Kde se narodil Ernest Rutherford? Kdy zemřel Ernest Rutherford? Ernest Rutherford se nachází v sekci Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Ernest Rutherford kupříkladu v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Rutherford i v jiné kategorii než je věda.