Kdo je to?
Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Harry Jelínek?

Kdo byl Harry Jelínek? Životopis, informace, biografie, zločin

Harry Jelínek byl nakladatel, malíř a podvodník. Narodil se do rodiny známého lékaře a neúspěšně studoval na gymnáziu v Benešově a v Praze. Během studia v Benešově opustil původní jméno Josef a začal si místo toho říkat Harry. Nakonec vystudoval pražskou reálku a kvůli otci začal studovat medicínu, ale studium nedokončil. Otci dlouho lhal, že stále studuje, aby mu posílal peníze. Ty utrácel za divoký a bohémský život. Když se otec dozvěděl pravdu a přestal synovi posílat peníze, začal si Jelínek vydělávat jako gigolo a získal přízeň bohatých milenek. Ty mu poskytly finance, díky kterým začal podnikat a prodával umělecké předměty, obvykle padělky slavných malířů nebo kradené starožitnosti. Navzdory řadě žalob nebyl nikdy odsouzen. Mezi jeho slavné kousky patří hlavně pokus prodat hrad Karlštejn americkému páru. Podplatil kastelána a předstíral, že mu hrad patří. Americký pár byl nadšený a zaplatil zálohu, poté Jelínek zmizel. Američané následně zjistili, že se jedná o státní hrad a kvůli ostudě raději ani nevymáhali zálohu. Podobným podvodem prodal jinému Američanovi tramvajovou linku, o které tvrdil, že je její ředitel a že je linka velmi výnosná.
V 30. letech navštěvoval Berlín, přišel do kontaktu s nacisty a od roku 1936 pracoval pro nacistickou tajnou službu. Díky sňatku s dcerou nakladatele Františka Bačkovského začal působit v Evropském vydavatelstvu a podporoval vydávání antisemitské a nacistické literatury. Za okupace v roce 1938 spolupracoval s gestapem. V roce 1941 ho v Praze pobodali partyzáni. Po konci války se stal nacistickým zločincem a byl na něj vydán zatykač, proto utekl do Bavorska a řadu let se pravděpodobně skrýval v Západním Německu. Další zprávy o Jelínkovi jsou spojené s jeho úmrtím v Itálii, kde se živil jako malíř a tvrdil o sobě, že je žákem Alfonse Muchy.Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Harry Jelínek

Národnost: česká
Datum narození: 14. října 1905
Místo narození: Vlašim
Datum úmrtí: 1982

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Harry Jelínek? s vašimi kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Vrtací kladivo? Víte co je Filipika? Vzpomněli byste si co označuje výraz Inflace? Vzpomněli byste si co označuje výraz MLM?

Klíčová slova: osobnost, zločin, wiki, datum úmrtí, kde se narodil Harry Jelínek?, narození, Harry Jelínek, místo narození, kdy se narodil Harry Jelínek?, Harry Jelínek, životopis, Kdy zemřel Harry Jelínek, zločin, kdo to je, národnost, informace

Pojem Harry Jelínek je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Harry Jelínek

Najít slovo Harry Jelínek na Google.cz

Hledat výraz Harry Jelínek ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Harry Jelínek na Youtube

Hledat slovo Harry Jelínek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Harry Jelínek například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Harry Jelínek?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Harry Jelínek? Kdy se narodil Harry Jelínek? Kde se narodil Harry Jelínek? Kdy zemřel Harry Jelínek? Harry Jelínek patří do sekce Zločin

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Harry Jelínek řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Harry Jelínek i v jiné kategorii než je zločin.