Kdo je to?
Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Harry Jelínek?

Kdo byl Harry Jelínek? Životopis, informace, biografie, zločin

Harry Jelínek byl nakladatel, malíř a podvodník. Narodil se do rodiny známého lékaře a neúspěšně studoval na gymnáziu v Benešově a v Praze. Během studia v Benešově opustil původní jméno Josef a začal si místo toho říkat Harry. Nakonec vystudoval pražskou reálku a kvůli otci začal studovat medicínu, ale studium nedokončil. Otci dlouho lhal, že stále studuje, aby mu posílal peníze. Ty utrácel za divoký a bohémský život. Když se otec dozvěděl pravdu a přestal synovi posílat peníze, začal si Jelínek vydělávat jako gigolo a získal přízeň bohatých milenek. Ty mu poskytly finance, díky kterým začal podnikat a prodával umělecké předměty, obvykle padělky slavných malířů nebo kradené starožitnosti. Navzdory řadě žalob nebyl nikdy odsouzen. Mezi jeho slavné kousky patří hlavně pokus prodat hrad Karlštejn americkému páru. Podplatil kastelána a předstíral, že mu hrad patří. Americký pár byl nadšený a zaplatil zálohu, poté Jelínek zmizel. Američané následně zjistili, že se jedná o státní hrad a kvůli ostudě raději ani nevymáhali zálohu. Podobným podvodem prodal jinému Američanovi tramvajovou linku, o které tvrdil, že je její ředitel a že je linka velmi výnosná.
V 30. letech navštěvoval Berlín, přišel do kontaktu s nacisty a od roku 1936 pracoval pro nacistickou tajnou službu. Díky sňatku s dcerou nakladatele Františka Bačkovského začal působit v Evropském vydavatelstvu a podporoval vydávání antisemitské a nacistické literatury. Za okupace v roce 1938 spolupracoval s gestapem. V roce 1941 ho v Praze pobodali partyzáni. Po konci války se stal nacistickým zločincem a byl na něj vydán zatykač, proto utekl do Bavorska a řadu let se pravděpodobně skrýval v Západním Německu. Další zprávy o Jelínkovi jsou spojené s jeho úmrtím v Itálii, kde se živil jako malíř a tvrdil o sobě, že je žákem Alfonse Muchy.Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Harry Jelínek

Národnost: česká
Datum narození: 14. října 1905
Místo narození: Vlašim
Datum úmrtí: 1982

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Harry Jelínek sdílet s ostatními na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Vrtací kladivo? Vzpomněli byste si na význam slova Účtenková loterie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dedukce? Znáte definici termínu WiDi?

Klíčová slova: zajímavosti, zločin, život, kdo to je, kdy se narodil Harry Jelínek?, kdo je Harry Jelínek?, Harry Jelínek, informace, datum úmrtí, kde se narodil Harry Jelínek?, biografie, životopis, národnost, národnost, vysvětlení, narození

Pojem Harry Jelínek je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat frázi Harry Jelínek ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Harry Jelínek na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Harry Jelínek ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Harry Jelínek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Harry Jelínek na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Harry Jelínek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Harry Jelínek?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Harry Jelínek? Kdy se narodil Harry Jelínek? Kde se narodil Harry Jelínek? Kdy zemřel Harry Jelínek? Harry Jelínek patří do kategorie Zločin

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Harry Jelínek například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Harry Jelínek i v jiné kategorii než je zločin.