Kdo je to?
Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Harry Jelínek?

Kdo byl Harry Jelínek? Životopis, informace, biografie, zločin

Harry Jelínek byl nakladatel, malíř a podvodník. Narodil se do rodiny známého lékaře a neúspěšně studoval na gymnáziu v Benešově a v Praze. Během studia v Benešově opustil původní jméno Josef a začal si místo toho říkat Harry. Nakonec vystudoval pražskou reálku a kvůli otci začal studovat medicínu, ale studium nedokončil. Otci dlouho lhal, že stále studuje, aby mu posílal peníze. Ty utrácel za divoký a bohémský život. Když se otec dozvěděl pravdu a přestal synovi posílat peníze, začal si Jelínek vydělávat jako gigolo a získal přízeň bohatých milenek. Ty mu poskytly finance, díky kterým začal podnikat a prodával umělecké předměty, obvykle padělky slavných malířů nebo kradené starožitnosti. Navzdory řadě žalob nebyl nikdy odsouzen. Mezi jeho slavné kousky patří hlavně pokus prodat hrad Karlštejn americkému páru. Podplatil kastelána a předstíral, že mu hrad patří. Americký pár byl nadšený a zaplatil zálohu, poté Jelínek zmizel. Američané následně zjistili, že se jedná o státní hrad a kvůli ostudě raději ani nevymáhali zálohu. Podobným podvodem prodal jinému Američanovi tramvajovou linku, o které tvrdil, že je její ředitel a že je linka velmi výnosná.
V 30. letech navštěvoval Berlín, přišel do kontaktu s nacisty a od roku 1936 pracoval pro nacistickou tajnou službu. Díky sňatku s dcerou nakladatele Františka Bačkovského začal působit v Evropském vydavatelstvu a podporoval vydávání antisemitské a nacistické literatury. Za okupace v roce 1938 spolupracoval s gestapem. V roce 1941 ho v Praze pobodali partyzáni. Po konci války se stal nacistickým zločincem a byl na něj vydán zatykač, proto utekl do Bavorska a řadu let se pravděpodobně skrýval v Západním Německu. Další zprávy o Jelínkovi jsou spojené s jeho úmrtím v Itálii, kde se živil jako malíř a tvrdil o sobě, že je žákem Alfonse Muchy.Kdo byl Harry Jelínek? Životopis Harry Jelínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní údaje o osobě Harry Jelínek

Národnost: česká
Datum narození: 14. října 1905
Místo narození: Vlašim
Datum úmrtí: 1982

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Harry Jelínek s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Vrtací kladivo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nomen omen? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bércový vřed? Znáte termín Metamfetamin?

Klíčová slova: kdy se narodil Harry Jelínek?, zločin, informace, narození, kde se narodil Harry Jelínek?, životopis, národnost, osobnosti, zločin, Harry Jelínek, kdo je Harry Jelínek?, zajímavosti, wikipedie, osobnost, datum úmrtí, biografie

Pojem Harry Jelínek je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Harry Jelínek v dalších zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Harry Jelínek ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Harry Jelínek ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Harry Jelínek na Youtube

Najít slovo Harry Jelínek ve Wikislovníku

Hledat heslo Harry Jelínek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Harry Jelínek například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Harry Jelínek

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Harry Jelínek? Kdy se narodil Harry Jelínek? Kde se narodil Harry Jelínek? Kdy zemřel Harry Jelínek? Harry Jelínek je v kategorii Zločin

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Harry Jelínek řekněme například v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Harry Jelínek i v jiné kategorii než je zločin.