Kdo je to?
Kdo byl Ernest Hemingway? Životopis Ernest Hemingway, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Ernest Hemingway?

Kdo byl Ernest Hemingway? Životopis, informace, biografie, literatura

Ernest Hemingway byl americký spisovatel a novinář. Byl představitelem tzv. ztracené generace.
Ernest se narodil jako druhé dítě do rodiny se šesti dětmi (měl 4 sestry a 1 bratra - benjamínka). Otec pracoval jako lékař a matka se věnovala hudbě. Chlapec byl od malička vychováván k lásce k přírodě, věnoval se boxu a přes oční vadu uměl výborně střílet. Od střední školy byl rozhodnut stát se spisovatelem. Na konci 1. světové války narukoval na italskou frontu jako dobrovolník Červeného kříže. V Itálii byl za své hrdinství vyznamenán italskou stříbrnou medailí. Po válce se vrátil do USA, nejprve žil v Torontu, kde pracoval jako novinář, poté přesídlil do rodného Chicaga. Tam se seznámil s Hadley Richardsonovou, se kterou se později oženil. Odjeli spolu do Evropy, kde prožili dlouhých 8 let (1921-1928). Hemingway procestoval Francii, Itálii, Turecko, Švýcarsko, Španělsko a tam všude čerpal náměty pro svá budoucí díla: povídky (byl mistrem krátkých útvarů) a romány. Později se oženil ještě třikrát, jeho manželství však většinou nevydržela jeho bouřlivý život.
Literární slávy se dočkal až po návratu do USA, především když vyšel jeho román Sbohem, armádo (A Farewell to Arms), kde umělecky ztvárnil své zážitky z bojů a pomoci raněným na italské frontě za války. Zelené pahorky africké zase čerpaly z jeho zážitků na safari. Obrovský vliv na něj měla i druhá světová válka, z níž vzešla divadelní hra (Pátá kolona), zpracována také jako povídka. Nejslavnějším válečným románem je zcela určitě Komu zvoní hrana (For Whom the Bells Tolls) čerpající náměty z občanské války ve Španělsku, což byla jeho milovaná země, kam se často vracel. Román vyšel roku 1940. Název knihy byl inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donna (A proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.) Nejzajímavější na tomto románu je asi to, že se celý děj odehrává v pouhých třech dnech, a přesto dokáže vylíčit zvěrstva, kterých se obě strany dopouštějí. Krátká novela Stařec a moře, která pojednává o lidských přednostech a hrdinství, měla celosvětově kladný ohlas. I na jejím základě dostal Hemingway nejprve Pulitzerovu cenu a následně také v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu.
Bohužel záhy poté se u Hemingwaye začaly projevovat zdravotní potíže, které byly způsobeny jak válečnými útrapami, tak i způsobem jeho života. Kromě fyzických problémů jej trápily i deprese, což vyústilo až k sebevraždě (2. 7. 1961 se zastřelil). Sebevraždu o mnoho let dříve spáchal i jeho otec, a tak sklony k depresím mohly být i dědičné.
Hemingwayova díla však žijí dodnes a nacházejí si stále dost čtenářů, protože mají i dnešním lidem co nabídnout - zejména je to humanismus a protiválečná tematika, která se zase v některých oblastech dostává do popředí.Kdo byl Ernest Hemingway? Životopis Ernest Hemingway, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Ernest Hemingway

Národnost: americká
Datum narození: 21. 7. 1899
Místo narození: Oak Park (Chicago, Illinois)
Datum úmrtí: 2. 7. 1961

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ernest Hemingway? s dalšími lidmi prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Glosa? Znáte pojem Honitba? Znáte definici termínu Fettuccine? Vzpomenete si na definici slova Pracovní smlouva?

Klíčová slova: Ernest Hemingway, národnost, datum narození, životopis, literatura, popis, kde se narodil Ernest Hemingway?, osobnost, narození, kdy se narodil Ernest Hemingway?, lexikon, nežijící, místo narození, kdo je Ernest Hemingway?, Ernest Hemingway, biografie

Pojem Ernest Hemingway je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Ernest Hemingway ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Ernest Hemingway na Youtube

Hledat frázi Ernest Hemingway ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Ernest Hemingway na Google obrázcích

Hledat heslo Ernest Hemingway ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Hemingway například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Ernest Hemingway? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ernest Hemingway? Kdy se narodil Ernest Hemingway? Kde se narodil Ernest Hemingway? Kdy zemřel Ernest Hemingway? Ernest Hemingway je v kategorii Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ernest Hemingway dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Hemingway i v jiné kategorii než je literatura.