Kdo je to?
Kdo byl Joseph Fourier? Životopis Joseph Fourier, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Joseph Fourier

Kdo byl Joseph Fourier? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Jean Baptiste Joseph Fourier byl francouzský fyzik, matematik a objevitel skleníkového efektu Fourierova zákonu. Fourier se narodil ve francouzském městě Auxerre do rodiny krejčího. Jean přišel o své rodiče ve věku pouhých 9 let. Následně navštěvoval vojenskou školu a později se stal armádním učitelem matematiky.
V rodném Auxerre poté přednášel na místní škole matematiku, ale roku 1795 se přestěhoval do Paříže, kde působil na École normale supérieure. Tato škola měla za úkol připravit budoucí učitele. Školu záhy zavřeli. Nicméně Fourier dal o sobě vědět svým matematickým talentem a zaujal významné matematiky té doby jako Lagrange, Laplace nebo Monge. Díky tomu získal práci na École polytechnique, kde působil v letech 1795-1798. Roku 1798 byl vybrán, aby se zúčastnil Napoleonova tažení do Egypta. V Egyptě se stal správcem Egyptského institutu, se kterým se účastnil archeologických expedic. Po třech letech se vrátil do Francie a chtěl se stát profesorem na École Polytechnique. Byl však Napoleonem jmenován prefektem ve francouzském Grenoblu.
V Grenoblu se Fourier zabýval pokusy šířením tepla a v roce 1807 se ve Francouzském institutu přednesl přednášku O šíření tepla v pevných látkách.
Fourier se stal roku 1810 zakladatelem univerzity, kterou následně vedl jako rektor. Po 6 letech se nastěhoval do Paříže, kde se v roce 1817 připojil k Francouzské akademii věd. O 5 let se dostal na pozici tajemníka celé instituce (1822). Ve stejném roce vydal spis Analytická teorie tepla, ve které zmínil rovnici vedení tepla (Fourierův zákon). O 2 roky později objevil tzv. skleníkový efekt (1824).
V roce 1823 obdržel členství britské Královské společnosti a v roce 1826 také členství Královské švédské akademie věd. Je po něm pojmenovaná univerzita v Grenoblu. Patří mezi 72 významných Francouzů, kteří jsou zapsáni na Eiffelově věži.
Joseph Fourier zemřel v roce 1830 ve věku 62 let.Kdo byl Joseph Fourier? Životopis Joseph Fourier, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Joseph Fourier

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. 3. 1768
Místo narození: Auxerre, Francie
Datum úmrtí: 16. 5. 1830

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Joseph Fourier sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz CRP? Pamatujete si definici pojmu Karma? Znáte pojem UNESCO? Vzpomněli byste si co znamená slovo Živnost?

Klíčová slova: Joseph Fourier, datum narození, biografie, informace, osobnost, nežijící, Joseph Fourier, kdo je Joseph Fourier?, vysvětlení, životopis, narození, kdo to je, kde se narodil Joseph Fourier?, věda, národnost, lexikon

Pojem Joseph Fourier je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Joseph Fourier lze najít v následujících zdrojích

Hledat termín Joseph Fourier na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Joseph Fourier ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Joseph Fourier ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Joseph Fourier ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Joseph Fourier ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Fourier například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Joseph Fourier? Stručná biografie

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Joseph Fourier? Kdy se narodil Joseph Fourier? Kde se narodil Joseph Fourier? Kdy zemřel Joseph Fourier? Joseph Fourier je v sekci Věda

Kategorie věda, laborantka, joseph Fourier, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph Fourier kupříkladu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Fourier i v jiné kategorii než je věda.