Kdo je to?
Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Kdo byl Jan Mikolášek?

Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis, informace, biografie, lékařství

Jan Mikolášek byl známý lékař, léčitel a znalec bylin. Mikolášek se narodil v Rokycanech do rodiny zahradníků. V průběhu života sbíral léčitelské zkušenosti od kořenářky Josefy Mühlbacherové, ke studiu používal Mattioliho herbář, díky kterému složil zkoušku k profesi Úřední znalec bylin. Svůj um léčit považoval za dar z nebes.
V průběhu života léčil ve svých domech v Hradečné u Kladna, v Třebechovicích pod Orebem a nakonec celých 12 let léčil v domě v Jenštejně u Prahy (dnes Domov seniorů Jenštejn). Mikolášek byl proslulým léčitelem, ke kterému docházely i slavné osobnosti jako herec Saša Rašilov, herečka Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský, tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann a prezident Antonín Zápotocký. Zápotocký měl v noze sněť, kterou si přivezl z koncentračního tábora Sachsenhausen v Německu. Právě Mikoláškovi vděčí za to, že mu nemusela být končetina amputovaná. V letech 1946-57 byl za zásluhy prezidentovým chráněncem až do doby, kdy prezident Zápotocký zemřel.
Po nástupu nového prezidenta Antonína Novotného šel Mikolášek před soud za krácení daní a další. Prezident Novotný považoval Mikoláška za Šarlatána. Roku 1959 byl Mikolášek odsouzen ke 3 letům vězení, odnětí občanských práv na 5 let a ztrátě majetku ve prospěch státu. Když se Mikolášek odvolal, dostal trest 5 let vězení, nakonec byl zkrácen na 4 roky. Po návratu z vězení Ilava na Slovensku se vydal zpět do Prahy, kde pobýval u jeho přítele MUDr. Karla Urbánka. Roku 1968 ještě chvíli vykonával léčitelskou činnost. Jan Mikolášek zemřel roku 1973 v 84 letech.
Roku 2020 vyšla kniha s názvem Životní příběh Jana Mikoláška – pravda o slavném českém léčiteli. Ve stejném roce vznikl film o Mikoláškovi pod názvem Šarlatán s hercem Ivanem Trojanem v hlavní roli.Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní data o osobě Jan Mikolášek

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1889
Místo narození: Rokycany, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 29. 12. 1973

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Mikolášek s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Bodyfitness? Znáte termín Absolutorium? Pamatujete si definici pojmu Loden? Víte, co je to FMCG?

Klíčová slova: osobnost, národnost, narození, popis, wikipedie, Kdy zemřel Jan Mikolášek, informace, osobnosti, zajímavosti, místo narození, národnost, Jan Mikolášek, vysvětlení, nežijící, lékařství, datum narození

Pojem Jan Mikolášek je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít termín Jan Mikolášek ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Jan Mikolášek na Youtube

Zkusit najít frázi Jan Mikolášek ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Jan Mikolášek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Jan Mikolášek ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Mikolášek například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Mikolášek

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jan Mikolášek? Kdy se narodil Jan Mikolášek? Kde se narodil Jan Mikolášek? Kdy zemřel Jan Mikolášek? Jan Mikolášek patří do kategorie Lékařství

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Jan Mikolášek např. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Mikolášek i v jiné kategorii než je lékařství.