Kdo je to?
Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Jan Mikolášek

Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, lékařství

Jan Mikolášek byl známý lékař, léčitel a znalec bylin. Mikolášek se narodil v Rokycanech do rodiny zahradníků. V průběhu života sbíral léčitelské zkušenosti od kořenářky Josefy Mühlbacherové, ke studiu používal Mattioliho herbář, díky kterému složil zkoušku k profesi Úřední znalec bylin. Svůj um léčit považoval za dar z nebes.
V průběhu života léčil ve svých domech v Hradečné u Kladna, v Třebechovicích pod Orebem a nakonec celých 12 let léčil v domě v Jenštejně u Prahy (dnes Domov seniorů Jenštejn). Mikolášek byl proslulým léčitelem, ke kterému docházely i slavné osobnosti jako herec Saša Rašilov, herečka Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský, tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann a prezident Antonín Zápotocký. Zápotocký měl v noze sněť, kterou si přivezl z koncentračního tábora Sachsenhausen v Německu. Právě Mikoláškovi vděčí za to, že mu nemusela být končetina amputovaná. V letech 1946-57 byl za zásluhy prezidentovým chráněncem až do doby, kdy prezident Zápotocký zemřel.
Po nástupu nového prezidenta Antonína Novotného šel Mikolášek před soud za krácení daní a další. Prezident Novotný považoval Mikoláška za Šarlatána. Roku 1959 byl Mikolášek odsouzen ke 3 letům vězení, odnětí občanských práv na 5 let a ztrátě majetku ve prospěch státu. Když se Mikolášek odvolal, dostal trest 5 let vězení, nakonec byl zkrácen na 4 roky. Po návratu z vězení Ilava na Slovensku se vydal zpět do Prahy, kde pobýval u jeho přítele MUDr. Karla Urbánka. Roku 1968 ještě chvíli vykonával léčitelskou činnost. Jan Mikolášek zemřel roku 1973 v 84 letech.
Roku 2020 vyšla kniha s názvem Životní příběh Jana Mikoláška – pravda o slavném českém léčiteli. Ve stejném roce vznikl film o Mikoláškovi pod názvem Šarlatán s hercem Ivanem Trojanem v hlavní roli.Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Základní údaje o osobě Jan Mikolášek

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1889
Místo narození: Rokycany, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 29. 12. 1973

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Mikolášek? Potom se podělte s blízkými na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Důtky? Vzpomněli byste si co označuje výraz Celoživotní vzdělávání? Pamatujete si definici pojmu Pokora? Znáte termín Buddhismus?

Klíčová slova: datum narození, Kdy zemřel Jan Mikolášek, popis, wiki, životopis, lékařství, vysvětlení, národnost, narození, informace, kdo to je, místo narození, lékařství, kdy se narodil Jan Mikolášek?, osobnost, nežijící

Pojem Jan Mikolášek je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat slovo Jan Mikolášek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Jan Mikolášek ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Jan Mikolášek na Google obrázcích

Hledat termín Jan Mikolášek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Jan Mikolášek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Mikolášek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Mikolášek

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jan Mikolášek? Kdy se narodil Jan Mikolášek? Kde se narodil Jan Mikolášek? Kdy zemřel Jan Mikolášek? Jan Mikolášek patří do sekce Lékařství

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jan Mikolášek dejme tomu např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Mikolášek i v jiné kategorii než je lékařství.