Kdo je to?
Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Kdo byl Jan Mikolášek?

Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis, informace, biografie, lékařství

Jan Mikolášek byl známý lékař, léčitel a znalec bylin. Mikolášek se narodil v Rokycanech do rodiny zahradníků. V průběhu života sbíral léčitelské zkušenosti od kořenářky Josefy Mühlbacherové, ke studiu používal Mattioliho herbář, díky kterému složil zkoušku k profesi Úřední znalec bylin. Svůj um léčit považoval za dar z nebes.
V průběhu života léčil ve svých domech v Hradečné u Kladna, v Třebechovicích pod Orebem a nakonec celých 12 let léčil v domě v Jenštejně u Prahy (dnes Domov seniorů Jenštejn). Mikolášek byl proslulým léčitelem, ke kterému docházely i slavné osobnosti jako herec Saša Rašilov, herečka Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský, tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann a prezident Antonín Zápotocký. Zápotocký měl v noze sněť, kterou si přivezl z koncentračního tábora Sachsenhausen v Německu. Právě Mikoláškovi vděčí za to, že mu nemusela být končetina amputovaná. V letech 1946-57 byl za zásluhy prezidentovým chráněncem až do doby, kdy prezident Zápotocký zemřel.
Po nástupu nového prezidenta Antonína Novotného šel Mikolášek před soud za krácení daní a další. Prezident Novotný považoval Mikoláška za Šarlatána. Roku 1959 byl Mikolášek odsouzen ke 3 letům vězení, odnětí občanských práv na 5 let a ztrátě majetku ve prospěch státu. Když se Mikolášek odvolal, dostal trest 5 let vězení, nakonec byl zkrácen na 4 roky. Po návratu z vězení Ilava na Slovensku se vydal zpět do Prahy, kde pobýval u jeho přítele MUDr. Karla Urbánka. Roku 1968 ještě chvíli vykonával léčitelskou činnost. Jan Mikolášek zemřel roku 1973 v 84 letech.
Roku 2020 vyšla kniha s názvem Životní příběh Jana Mikoláška – pravda o slavném českém léčiteli. Ve stejném roce vznikl film o Mikoláškovi pod názvem Šarlatán s hercem Ivanem Trojanem v hlavní roli.Kdo byl Jan Mikolášek? Životopis Jan Mikolášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní informace o osobě Jan Mikolášek

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1889
Místo narození: Rokycany, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 29. 12. 1973

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Mikolášek sdílet s ostatními prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Bodyfitness? Víte, co je to Medovina? Pamatujete si definici pojmu Diarchie? Rozumíte pojmu Živá čokoláda?

Klíčová slova: wiki, národnost, vysvětlení, informace, kde se narodil Jan Mikolášek?, životopis, národnost, popis, zajímavosti, život, narození, osobnost, biografie, místo narození, lékařství, Jan Mikolášek

Pojem Jan Mikolášek je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem Jan Mikolášek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Jan Mikolášek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Jan Mikolášek ve Wikislovníku

Najít pojem Jan Mikolášek ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Jan Mikolášek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Mikolášek například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jan Mikolášek?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jan Mikolášek? Kdy se narodil Jan Mikolášek? Kde se narodil Jan Mikolášek? Kdy zemřel Jan Mikolášek? Jan Mikolášek patří do sekce Lékařství

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Mikolášek například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Mikolášek i v jiné kategorii než je lékařství.