Kdo je to?
Kdo je Hana Křížková? Životopis Hana Křížková, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hana Křížková

Kdo je Hana Křížková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Česká herečka Hana Křížková je rodačka ze Strakonic. Pochází z hudební rodiny. Její otec dirigoval orchestr a hrál na několik hudebních nástrojů. Hančina maminka zase vynikala ve zpěvu a byla pro svou dceru obrovským vzorem. Kromě Hany vyrůstali v rodině i další děti. Bratři Zdeněk a Miloslav a sestra Jiřina.
Hana se toužila stát herečkou již od dětství. V pouhých deseti letech se musela vypořádat se ztrátou milovaného tatínka, který podlehl následkům mozkové mrtvice. V průběhu svých školních let se účastnila mnoho recitačních i pěveckých soutěžích a pokračovala v nich i po nástupu na gymnázium. Ještě ve svých středoškolských letech se stala členkou strakonické big bítové hudební kapely Rotor.
Po maturitě se přihlásila na DAMU, přijata ale nebyla. Proto nastoupila na pozici prodavačky v potravinách. Zde pracovala až do doby, kdy uspěla na soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Získala cenu novinářů za nejlepší interpretaci písně. Právě zde si jí všiml kapelník z karlovarské hudební skupiny Metronom.
V Metronomu Hana Křížková získala své první profesionální pěvecké angažmá a řadách skupiny působila dva roky. V roce 1984 si však založila vlastní hudební skupinu Celaskon. Ve stejné době také spolupracovala s Big Bandem Pavla Eliáše. Tato spolupráce ji nasměrovala novým směrem. Jejím hlavním stylem se tehdy stal jazz. Vystupovala vedle legend české jazzové scény jako je Jana Koubková, Eva Olmerová nebo Vlasta Průchová.
Mezi lety 1986 a 1987 spolupracovala s Petrem Kotvaldem a od roku následujícího, kdy získala Cenu novinářů, Cenu diváků a stříbrnou Bratislavskou Lyru začala zpívat také s Karlem Černochem. Dostávala se do stále většího povědomí veřejnosti a sklízela jeden úspěch za druhým. Vydala celkem čtyři alba s tituly Jak asi voní štěstí, Blues . Jazz . Swing…, Co se tak svítí v Betlémě… a Zpověď.
Na začátku devadesátých let hostovala v několika pražských jazzových klubech a navázala spolupráci s Big Bandem Milana Svobody. Ta jí otevřela brány do muzikálového světa. Prošla konkurzem na muzikál Bídníci, kvůli operaci kolena však vystupovat nemohla. Jakmile se zotavila, chtěla se vrátit na jeviště. Získala roli ohnivé nymfy v jednom z nejoblíbenějších a nejznámějších českých muzikálů Dracula.
Obrovský úspěch muzikálu přinesl Haně další slavné role. Zahrála si například v Krysaři Daniela Landy, Jeptiškách, Marfušu ztvárnila v Mrazíkovi na ledě, v Pomádě, v Carmen, v muzikálu Monte Christo nebo v adaptaci Shakespearova milostného dramatu Romeo a Julie. Nakonec se dočkala i oněch Bídníků, kde byla její rolí nemorální hospodská madam Thenardier.
Před kamerou stála Hana Křížková poprvé v roce 1996 v rámci natáčení hudební komedie Mňága – Happy End. V roce 2001 ji mohli diváci vidět díky Andělské tváři Zdeňka Trošky a o deset let později si zahrála v komedii Doktor od jezera hrochů. V roce 2014 dostala možnost účastnit se natáčení pokračování komedie Dědictví aneb Kurva se neříká podle scénáře Bolka Polívky. Jen o pár měsíců později se mihla ve Vánočním kameňáku. Hana Křížková má na kontě také pár seriálových rolí včetně seriálu Ordinace v růžové zahradě, Ošklivka Katka, Sanitka 2 a Svatby v Benátkách.
Byla o ní natočena 13. komnata. Je jí věnována konkrétně epizoda 12 sedmé série. Objevila se také v celé řadě televizních pořadů a soutěží. Diváci ji mohli vidět například v pořadu Kufr, nikdo není dokonalý, Banánové rybičky, Všechnopárty, Jak se staví sen, Prostřeno!, 7 pádů Honzy Dědka, Máme rádi Česko nebo Kurňa, co to je?¨
V minulosti prodělala onkologické onemocnění, které způsobilo, že již nemohla mít děti. V současné době dělá patronku onkologicky nemocným dětem, které bere spolu s lékařem Pavlem Bočkem k moři.Kdo je Hana Křížková? Životopis Hana Křížková, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Hana Křížková

Národnost: česká
Datum narození: 15. srpna 1957
Místo narození: Strakonice

Zaujala vás biografie osobnosti Hana Křížková? Potom se podělte s přáteli a kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Lanolin? Rozumíte pojmu Softball? Víte co je Rum? Znáte pojem Očkování?

Klíčová slova: hudba, popis, osobnosti, národnost, kde se narodila Hana Křížková?, kdy se narodila Hana Křížková?, místo narození, osobnost, život, vysvětlení, životopis, informace, zajímavosti, Hana Křížková, hudba, biografie

Pojem Hana Křížková je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Hana Křížková hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat slovo Hana Křížková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Hana Křížková na Google obrázcích

Najít výraz Hana Křížková ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Hana Křížková v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo Hana Křížková na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hana Křížková například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Hana Křížková? Stručná biografie

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo je to Hana Křížková? Kdy se narodila Hana Křížková? Kde se narodila Hana Křížková? Hana Křížková je v kategorii Hudba

Kategorie hudba, černá kytara, hana Křížková, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Hana Křížková dejme tomu v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hana Křížková i v jiné kategorii než je hudba.