Kdo je to?
Kdo je Jaroslav Rudiš? Životopis Jaroslav Rudiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Rudiš

Kdo je Jaroslav Rudiš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jaroslav Rudiš je český spisovatel, autor komiksů, dramatik, dramaturg, scénárista a novinář.
Jaroslav se narodil v Turnově, dětství prožil v Lomnici nad Popelkou. Po základní škole vystudoval gymnázium v Turnově, poté studoval Pedagogickou a Přírodovědnou fakultu Technické univerzity v Liberci. Absolvoval na oborech němčina - dějepis. Dále studoval ještě v Praze a v Curychu. Po studiích pobýval krátce v Berlíně na novinářské stipendium. Během svého profesního života pracoval jako učitel, DJ, hotelový portýr i novinář, ale od roku 2006 se věnuje pouze literární a další tvorbě. Například s básníkem Igorem Malijevskim pořádá pravidelné kabarety v Divadle Archa. Jeho literární díla dobyla úspěchy hned zpočátku, například prvotina Nebe pod Berlínem získala Cenu Jiřího Ortena a současně byla oceněna jako nejkrásnější kniha roku. Tento vydařený román byl přeložen do 7 jazyků, byl také adaptován pro divadlo i rozhlas a sám autor jej načetl jako audioknihu. Trilogie komiksů Adois Nebel se také ihned dočkala úspěchu, vypráví o česko-německém výpravčím vlaků na sudetské vesnici. Rudiš je také spoluautorem „Německé čítanky. Gutenberkovy čítanky česko-německé prózy“. Německy napsal knihu Winterbergrova poslední cesta, za kterou byl nominován na cenu na německém veletrhu v Lipsku. Samotným německým prezidentem Steinmeierem byl oceněn Záslužným řádem SRN za přínos pro sbližování obou národů.
Po prvotině Nebe pod Berlínem vydal trilogii komiksů Alois Nebel, která se skládá z jednotlivých děl: Bílý potok, Hlavní nádraží, Zlaté Hory. Poté byla uvedena jeho divadelní hra Léto v Laponsku. Dalším románem, a to také velmi úspěšným, je Grandhotel, který získal Cenu Magnesia litera a byl přeložen do dalších tří jazyků. Následovaly romány Potichu, Konec punku v Helsinkách - v tomto románu můžeme mimo jiné vidět čtyři úhly vyprávění, což je mimochodem velmi technicky náročné, a to příběh Oleho vyprávěný jeho kamarádem, deník šestnáctileté Nancy, promluva Oleho dcery Evy a Oleho cesta na Šumavu. Přesto je román zpracován tak, že se v něm čtenář neztratí, naopak díky různému nazírání dokáže nakonec pochopit některé pohnutky hlavních postav, které by z jednostranného úhlu nebyly (nebo nemusely být) zcela jasné. Dalšími díly spisovatele jsou ještě novely Národní třída a Český ráj. Kromě toho píše také písňové texty a dodnes s některými skupinami vystupuje. Vzhledem k tomu, že autorovi je pouhých 50 let, je téměř jisté, že se určitě dalších pozoruhodných děl dočkáme.Kdo je Jaroslav Rudiš? Životopis Jaroslav Rudiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jaroslav Rudiš

Národnost: česká
Datum narození: 8. června 1972
Místo narození: Turnov

Popis osobnosti Jaroslav Rudiš můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Kalorie? Pamatujete si definici pojmu Spektakulární? Vzpomněli byste si co označuje výraz Chanuka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Arbitráž?

Klíčová slova: Jaroslav Rudiš, literatura, popis, literatura, biografie, osobnost, kdy se narodil Jaroslav Rudiš?, národnost, lexikon, Jaroslav Rudiš, datum narození, životopis, wiki, život, osobnosti, zajímavosti

Pojem Jaroslav Rudiš je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Jaroslav Rudiš na Youtube

Hledat slovo Jaroslav Rudiš ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Jaroslav Rudiš ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Jaroslav Rudiš na Google.cz

Najít pojem Jaroslav Rudiš ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Rudiš například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Rudiš

Právě jste zjistili Kdo je to Jaroslav Rudiš? Kdy se narodil Jaroslav Rudiš? Kde se narodil Jaroslav Rudiš? Jaroslav Rudiš je v sekci Literatura

Kategorie literatura, knihovna knihy, jaroslav Rudiš, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Rudiš dejme tomu např. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Rudiš i v jiné kategorii než je literatura.