Kdo je to?
Kdo byl Andrew Johnson? Životopis Andrew Johnson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Andrew Johnson

Kdo byl Andrew Johnson? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Andrew Johnson byl 17. prezidentem Spojených států amerických. Do úřadu nastoupil po zavraždění prezidenta Abrahama Lincolna a stál před úkolem obnovit Jih po občanské válce. Historicky je považován za nepříliš dobrého amerického prezidenta.
Andrew Johnson se narodil v roce 1808 v Raleighu v Severní Karolíně a neměl příliš idylické dětství. Jeho otec zemřel, když mu byly pouhé tři roky, a on vyrůstal s matkou v chudobě. Navzdory těmto překážkám se naučil číst a psát a později se stal krejčím. Oženil se a se svou ženou měl pět dětí. Podařilo se mu prorazit a otevřel si v Tennessee krejčovskou dílnu, v níž zaměstnával několik otroků, s nimiž dobře vycházel. Rozšiřoval si své všeobecné znalosti a jeho dílna se stala místem setkávání občanů. Během nich zjistil, že ho veřejné dění velmi baví a nakonec vstoupil do politiky. Nejprve inicioval založení dělnické strany ve městě, poté se stal členem městské rady, starostou města a v roce 1835 byl zvolen do zákonodárného sboru státu Tennessee.
Během občanské války působil Johnson jako vojenský guvernér státu Tennessee, který byl pod kontrolou Unie. Jeho podpora věci Unie mu vynesla nominaci na viceprezidenta ve volbách v roce 1864 a byl tak zvolen po boku Abrahama Lincolna. Ten byl však během atentátu v roce 1865 zavražděn, a tak se Johnson stal prezidentem. Jeho prezidentství se vyznačovalo snahou obnovit Jih a usmířit zemi po občanské válce. Jeho přístup k rekonstrukci byl však kontroverzní a střetl se s republikány v Kongresu. Jedním z jeho nejkontroverznějších činů bylo veto zákona o občanských právech z roku 1866, jehož cílem byla ochrana práv Afroameričanů. Johnson argumentoval tím, že zákon je protiústavní a že by zasahoval do práv jednotlivých států spravovat své vlastní záležitosti. Zákon byl nakonec přes jeho veto schválen, ale celá situace mu vynesla významnou kritiku.
Prezidentství Andrewa Johnsona bylo také poznamenáno četnými obviněními z korupce, jeho administrativu sužovaly skandály a byl považován za slabého vůdce. V roce 1868 byl Johnson Sněmovnou reprezentantů obžalován z porušení zákona o výkonu funkce, který omezoval jeho možnost odvolávat vládní úředníky bez souhlasu Senátu. Senát ho nakonec osvobodil o pouhý jeden hlas, ale jeho pověst byla nenapravitelně poškozena. Jako první tak podstoupil impeachment.
Po odchodu z úřadu se Johnson vrátil do Tennessee a zůstal aktivní v politice až do své smrti v roce 1875. Byl jediným prezidentem, který po výkonu prezidentské funkce nadále sloužil v Senátu.Kdo byl Andrew Johnson? Životopis Andrew Johnson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Andrew Johnson

Národnost: americká
Datum narození: 29.12.1808
Místo narození: Raleigh, Severní Karolína, USA
Datum úmrtí: 31.7.1875

Tento text (Andrew Johnson) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Procesor? Vzpomenete si na definici slova Čistý obrat? Znáte pojem PDA? Vzpomněli byste si na význam slova Jantar?

Klíčová slova: Kdy zemřel Andrew Johnson, národnost, zajímavosti, osobnost, kdo je Andrew Johnson?, datum narození, politici, národnost, vysvětlení, lexikon, informace, wikipedie, wiki, datum úmrtí, Andrew Johnson, nežijící

Pojem Andrew Johnson je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Andrew Johnson v následujících vyhledávačích

Hledat slovo Andrew Johnson ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Andrew Johnson na Youtube

Najít slovo Andrew Johnson ve Wikipedii

Vyhledat výraz Andrew Johnson ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Andrew Johnson ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrew Johnson například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Andrew Johnson

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Andrew Johnson? Kdy se narodil Andrew Johnson? Kde se narodil Andrew Johnson? Kdy zemřel Andrew Johnson? Andrew Johnson je v kategorii Politici

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Andrew Johnson dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrew Johnson i v jiné kategorii než je politici.