Kdo je to?
Kdo byl Alexandr Solženicyn? Životopis Alexandr Solženicyn, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Alexandr Solženicyn

Kdo byl Alexandr Solženicyn? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Alexandr Solženicyn byl ruský spisovatel, publicista, disident a politická osobnost. Získal Nobelovu cenu za literaturu.
Alexandr se narodil do poměrně bohaté ruské rodiny, jeho dědeček vlastnil poměrně velkou firmu. Otec byl důstojníkem v carské armádě, avšak zahynul nešťastnou náhodou na lovu, ještě než se malý Alexandr narodil. Poté jej vychovávala sama matka, přestěhovali se spolu do Rostova na Donu, kde studoval střední školu, začal literárně působit a také se dostal k marxistickému učení, které jej oslovilo. Byl velmi nadaný, a proto po maturitě studoval dvě vysoké školy najednou: prezenčně Fyzikálně-matematickou fakultu Rostovské univerzity a dálkově Institut dějin, filozofie a literatury v Moskvě.
Za druhé světové války se stal velitelem dělostřelecké baterie, dvakrát byl vyznamenán za statečnost, avšak v roce 1945 byl za své kritické výroky vůči Stalinovi zatčen a vězněn (nejprve v Moskvě, poté v kárných táborech a nakonec ve vězeňském výzkumném ústavu, což mu zachránilo život). Od roku 1953 do roku 1956 pobýval ve vyhnanství ve Střední Asii (v Kazachstánu). Poté byl rehabilitován a do roku 1962 pracoval jako učitel matematiky a fyziky v Rjazani. Mezitím začal více literárně tvořit. Jeho prvotinou se stala novela Jeden den Ivana Děnisoviče, která vyšla roku 1962 (v Rusku tehdy nejprve časopisecky a po schválení N. S. Chruščova). Je to popis jednoho dne ze života vězně v jednom ze sovětských táborů nucených prací, a jako takový se stal počátkem ruské literatury duchovního odporu proti komunistickému režimu. Solženicyn zde ukazuje nejen nelidské podmínky života těchto vězňů, ale taky věrně vykresluje ponižování a pokořování lidí v prostředí, kde vládne pouze zákon silnějšího. Další povídky rozpracovávají podobná témata, ale ještě mnohem více obžalovávají všechny, kteří slepě plní nelidské příkazy a ničí tak životy nevinných lidí. Mezi tyto povídky můžeme zařadit: Případ na stanici Krečetovka, Matrjonina chalupa, Ve vyšším zájmu aj. Později zhmotnil své zážitky ve vyhnanství a v táborech také v románech V kruhu prvním a Rakovina. Tyto romány však v bývalém SSSR vyjít nesměly, vyšly samizdatově a pak také na Západě, kde se však dočkaly nebývalého ohlasu. Solženicyn byl vyloučen ze Svazu spisovatelů, protože odmítal cenzuru. A když mu pak v roce 1970 byla udělena Nobelova cena za literaturu, nemohl si ji osobně převzít. Jeho konflikty s režimem vyústily až v deportaci ze země v roce 1974. Žil pak nejprve ve Švýcarsku, později v USA. Do Ruska se vrátil až po pádu režimu, a to v roce 1994. V roce 1997 byl zvolen členem Ruské akademie věd.
Kromě výše uvedených děl je jeho asi nejslavnějším románem Souostroví GULAG, což je skutečně otřesný dokument o nelidských podmínkách v sovětských koncentračních táborech a vězení. Ačkoliv se jedná o dokument, je zpracovaný umělecky, literárně, vytvořen technikou montáže textů, vychází z jeho vlastních zážitků, ale i ze zážitků asi 220 dalších vězňů, které osobně vyzpovídal nebo vyšel z jejich písemných svědectví.
Spisovatel dožil v Moskvě, kdy 3. srpna 2008 zemřel na srdeční infarkt.Kdo byl Alexandr Solženicyn? Životopis Alexandr Solženicyn, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Alexandr Solženicyn

Národnost: ruská
Datum narození: 11. 12. 1918
Místo narození: Kislovodsk (Stavropolský kraj, Rusko)
Datum úmrtí: 3. 8. 2008

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alexandr Solženicyn s jinými lidmina různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Wap? Vzpomněli byste si na význam slova Bytový dům? Znáte definici termínu Afasie? Znáte definici termínu Zkracovačka?

Klíčová slova: popis, vysvětlení, životopis, informace, kdo je Alexandr Solženicyn?, život, datum narození, nežijící, Kdy zemřel Alexandr Solženicyn, wiki, kdo to je, wikipedie, národnost, narození, místo narození, Alexandr Solženicyn

Pojem Alexandr Solženicyn je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Alexandr Solženicyn

Zkusit najít výraz Alexandr Solženicyn ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Alexandr Solženicyn na Google obrázcích

Hledat frázi Alexandr Solženicyn ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Alexandr Solženicyn na Youtube

Hledat slovo Alexandr Solženicyn v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Solženicyn například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Alexandr Solženicyn?

Právě jste zjistili Kdo byl Alexandr Solženicyn? Kdy se narodil Alexandr Solženicyn? Kde se narodil Alexandr Solženicyn? Kdy zemřel Alexandr Solženicyn? Alexandr Solženicyn je v kategorii Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Alexandr Solženicyn třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Solženicyn i v jiné kategorii než je literatura.